www.what2do.co.il

בקשה לביטול אישור מכר בהליך מימוש משכנתא

דרגו את המאמר

בקשה לביטול אישור מכר בהליך מימוש משכנתא

בקשה לביטול אישור מכר במסגרת מימוש משכנתא

האם חייב יכול לדרוש ביטול אישור מכר, במסגרת ביצוע הליך למימוש משכנתא, לאחר שכונסת הנכסים קיבלה אישור למכירה מראש ההוצאה לפועל? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט, בניסיון של החייב לבטל את רוע הגזירה לגבי ביתו. כנגד החייב נפתח תיק בלשכת ההוצאה לפועל, אשר במסגרתו פעל הבנק למימוש משכנתא. עורכת הדין של הבנק מונתה ככונסת נכסים לשם מימוש הנכס ובשומה שנערכה לו הוערך שוויו בכ-520 אלף שקלים (או 416 אלף במימוש מהיר).

 

      קראו עוד בתחום:

 

כונסת הנכסים פרסמה את הנכס פעמיים ועקב הפרסום התקבלו מספר הצעות כאשר הגבוהה ביותר הייתה בסך 370,000 שקלים. בעקבות אישור של בית המשפט, הותר לכונסת למכור את הנכס בסכום הנמוך מהערכת השמאי.

 

החייב טוען כי נפלו פגמים בהליך המימוש


החייב טען כי על בית המשפט לבטל את אישור המכר, ולהאריך את המועד להצעת רוכש נוסף או פדיון המקרקעין ב-30 ימים. לטענתו, נפלו מספר פגמים בהליך מכירת הנכס כגון אי עדכונו בהליכי המכירה ואי דיווח לו על בקשת האישור. החייב הוסיף כי לא ניתנה לו הזדמנות של ממש לפדות את הנכס או להביא קונה מטעמו.

 

לדבריו, הוא קיבל את הודעת הפדיון ב-14 לינואר וכבר ב-19 לינואר הגיע למשרד הכונסת וביקש להביא קונה מטעמו. החייב הוסיף כי כונסת הנכסים אמרה לו שהעניין סגור, תוך שהוא מותירה אותו מול שוקט שבורה. החייב טען בבית המשפט כי הכונסת לא פעלה בדרך ראוייה להשגת מירב התועלת מן הנכס ולטענה זו צורפה חוות דעת של שמאי מטעמו, המעמיד את שווי הנכס על כ-600,000 שקלים.


המסגרת הנורמטיבית : סמכות רשם ההוצל"פ לבטל אישור מכר

מן הפסיקה והחקיקה ידוע כי אין לבטל מכר מקרקעין, אשר ניתן לו אישורו הסופי של ראש ההוצל"פ, אלא אם נפלו פגמים מהותיים בהליכי המכר. במסגרת פסיקתו של בית המשפט העליון, נקבעו מספר עילות אשר בכוחן להצדיק ביטול אישור מכר.

 

 

עילות אלו הן קנוניה שנרקמה בין הכונס לקונה, מקרה בו נודע לקונה על הפגמים בעסקת המכר לפני אישור העסקה על ידי רשם המקרקעין, במקום בו אישור המכר ניתן על בסיס שומות ישנות ולא מעודכנות ועוד.

כאשר פונה בית המשפט להכריע בסוגיה מסוג זה, נוהגים השופטים לבחון את כל בעלי האינטרסים במקרה הנדון. לא מדובר רק בעניינו של חייב ספציפי זה או אחר, אשר רצונו הוא שחובותיו ייפרעו. מדובר גם בנושים ובאינטרס שלהם אשר עולה לא אחת על טובתו של החייב.

 

מן הפסיקה ידוע כי בית המשפט ייטה לאשר מכירת נכס ברווח המקסימקלי, זאת תוך דאגה לאנטרס המשותף של החייב ונושיו. כמו כן, בית המשפט הכיר בכך שקיימת עדיפות לקבלת הצעות רבות לגבי הנכס, באופן בו נתן להגיעות לעסקות מכר משתלמות ובסכומים הגבוהים ביותר.

האם נפלו פגמים בהליך מכירת הנכס?

 

  • אי ידוע על הליך המכירה – החייב טען שכונסת הנכסים לא עדכנה אותו בהליכי המכירה וכי הוא לא ידע שהגישה בקשת לאישור המכר. עם זאת, עיון בתיק לימד כי החייב ידע על הליכים אלו ואף ביקש לעכבם ולנסות לבצעם באופן עצמאי עוד באפריל 2009. כמו כן, לאחר קבלת ההצעה למכירת הנכס על סך 370 אלף שקלים, הודיעה הכונסת לחייב בדבר ההצעה ואף אמרה לו שהיא הולכת לבקש אישור לעסקה מראש ההוצאה לפועל.
  • אישור מכירת הנכס במחיר נמוך מהערכת השמאי - החייב טען שערך הנכס עולה על הערכת חוות השמאי מטעם הכונסת וצירף לבקשתו חוות דעת שמאי מטעמו. עם זאת, התברר שחוות דעת זו הינה חוות דעת שהוזמנה על ידי החייב לצורך נטילת המשכנתא נשוא תיק זה. מדובר במסמך מתחילת שנת 2008 שאיננו עדכני ואינו מעניק תמונת מצב ריאלית לגבי המקרקעין.
  • אי מתן זכות הפדיון – בבית המשפט הוכח כי הודעת הפדיון נמסרה לחייב במסירה אישית ביום 13/1/10 (ולא ביום 14/1/10 כטענתו). ברם, החייב לא פנה במסגרת פרק הזמן שנקצב לו לכונסת או לרשם ההוצל"פ. החייב פנה למשרד הכונסת ביום 19/1/10 , יממה לאחר חלוף המועד, ונמסר לו שלא ניתן לפדות את הנכס.
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.