www.what2do.co.il

פיצויי בעקבות מסירת הודעת עיקול רכב לא בזמן סביר

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

פיצויי בעקבות מסירת הודעת עיקול רכב לא בזמן סביר

פיצויי בגין עיקול ללא הודעה

 

המדינה תשלם פיצויים לבני זוג אשר רכבם עוקל לאחר שההודעה לא נמסרה אליהם בזמן. במקרה דנן, בני הזוג חזרו לביתם והופתעו לגלות כי ממתינה להם על דלת הבית הודעת עיקול בעקבות חוב למס רכוש.

 

החייבים לא הספיקו להמתין 24 שעות ולמחרת בבוקר הגיעו מעקלי ההוצאה לפועל ולקחו את הרכב. למרות בקשתם של בני הזוג לשלם את החוב באשראי במקום, נאלצו הם לפרוע את העניין במשרדי מיסוי המקרקעין. עם תשלום החוב, עיקול הרכב בוטל והמכונית חזרה לבעליה.


התובעים הגישו תביעה לפיצויים מן המדינה, זאת בעקבות שדובר בחוב שהם כלל לא ידעו עליו, ולשיטתם לא היה הוא חוב אמת כלל. כמו כן, התובעים הוסיפו בכתב התביעה כי העיקול התבצע בניגוד לנהלים האמורים ומבלי שניתנה להם אפשרות אמיתית להתמודד עם רוע הגזירה. זאת ועוד, התובעים הציגו בתביעתם גם ראש נזק בגין לשון הרע. לדבריהם, עיקול רכבם בשעת בוקר מוקדמת לעיני כל (כאשר השכנים, כישראלים טובים, מתאגדים סביב המאורע) פגע באופן ממשי בשמם הטוב.

 

      קראו עוד בתחום:


המדינה טענה לעומת זאת כי המציאה היא עבור התובעים מכתב דרישה כדין ועל כן העיקול התבצע בהתאם לנהלים ובגין אי פירעון חוב. בכתב ההגנה נכתב על ידי המדינה כי פקודת ההוצאה לפועל קובעת שהודעה לפני עיקול הינה מכתב בדואר לכתובת מגורי החייב.

 

אדם המשלם חובות בזמן זכאי להודעה מסודרת וברורה


בית המשפט קיבל את טענותיהם של התובעים וקבע כי פלט מחשב מצד המדינה, המראה כביכול על מסירת מכתב לכתובתו של החייב, אינו קביל בתור ראיה בהליך משפטי זה. השופטת, ארנה לוי, ציינה כי פלט המחשב איננו רשומה מוסדית אשר הצגתה מהווה ראיה חותכת לאמיתות הרשום בה. כמו כן, המדינה לא השכילה להביא לעדות עדים רלבנטיים לעניין נשוא התובענה.


בפסק הדין נכתב עוד כי הכח הרב שיש בידיהם של שלטונות המס כאשר הם מגיעים לגביית חובות גורם פעמים רבות לעוול שלא כדין. השופטת מתחה ביקורת על התנהלות המדינה במקרה זה וקבעה כי כוח הגבייה חייב להיות מרוסן במידתיות ובהתאם לכל מקרה.

 

השופטת הוסיפה כי כאשר עסקינן באדם שכל חובותיו לאורך השנים נפרעו בזמן, יש לבחון היטב מדוע לא שילם האחרון את חוב מס הרכוש והאם הוא באמת יודע על קיומו של החוב.


בית המשפט דחה את טענותיהם הרבות של התובעים אך פסק לטובתם פיצויי בגין הוצאות ביטול העיקול וסכום גלובלי בעבור עוגמת הנפש. השופטת דחתה את טענת לשון הרע משום שהתובעים לא השכילו להוכיח שמדובר ב"פרסום" על פי הגדרת חוק איסור לשון הרע.
 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ביטול עיקול

ביטול עיקול

איך מבטלים עיקול? מהם ההליכים הדרושים לשם הסרת עיקול? מהם הטיעונים שיש להציג? 

צו עיקול זמני - תנאים ושיקולים להטלתו

מהם השיקולים העומדים מאחורי בקשה להטלת צו עיקול זמני? כיצד בית המשפט בוחן בקשות כגון דא? 

עיקול זמני, אימתי?

תיקון מס’ 6 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 הסדיר בתקנות את הכללים למתן סעד זמני, לרבות מתן סעד של עיקול זמני ... 

עיקול מקרקעין ומכירתם

האם ניתן לפעול כנגד מקרקעין השייכים לחייב? אימתי יורה בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל על מכירת מקרקעין? 

בקשה לביטול עיקול, מהי?

כיצד ניתן לבטל עיקול? מהי בקשה לביטול עיקול? היכן מגישים אותה? בתוך כמה זמן? קראו עוד... 

עיקול פיצויי פיטורים, האם אפשר?

סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים לפי סעיף 14, או שהופקדו לפי סעיף 20 או לפי סעיף 21, או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או ששולמו או שהופרשו לקופת גמל לקצבה ... 

עיקול מקרקעין

עיקול מקרקעין

האם ניתן לעקל מקרקעין במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהן ההגנות החלות על בית מגורים? 

עיקול צד ג' בהליכי הוצאה לפועל

מהו עיקול צד ג'? האם ניתן לעקל משכורת החייב? כיצד מטילים עיקול צד ג' ומהם השיקולים העומדים על הפרק? 

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק? כיצד מתמודדים עם עיקול זה? מהן זכויותיו של הזוכה? 

עיקול בחשבון משותף

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק משותף? מהם זכויותיו של בן זוגו של חייב בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.