www.what2do.co.il

סמכות כונס נכסים לפי חוק ההוצאה לפועל לפרק שיתוף בדירת מגורים של בני זוג

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.3 מתוך 5

סמכות כונס נכסים לפי חוק ההוצאה לפועל לפרק שיתוף בדירת מגורים של בני זוג

פירוק שיתוף בדירת מגורים על ידי כונס נכסים

 

האם אישה עלולה לאבד את זכויותיה בדירה משותפת, והאם מגוריה בדירה בסכנה, וזאת לאחר שכונס נכסים בגין חובות בעלה מעוניין לזכות בזכויות הבעל בנכס ובפירוק השיתוף? האם כונס נכסים רשאי לבקש את פירוק השיתוף בנכס מכוח סעיף 40(א) לחוק המקרקעין?

 

שאלת תחולתו של סעיף 40(א) לחוק המקרקעין, כאשר מדובר בבקשה של כונס נכסים למימוש דירת מגורים של בני זוג, מונחת במקרה זה על הפרק. סעיף 40(א) מציג לשון ברורה אשר איננה מבחינה בנסיבות השונות במסגרתן עשויעלול בית המשפט להורות על פירוק שיתוף בדירת מגורים של בני זוג. הסעיף קובע כי יש לעכב את מכירת הנכס כל אימת שלא נמצא לילדים הקטינים ולבן הזוג המחזיק בהם דיור חלופי. כמו כן, נקבע כי לא תהא תחולה להגנה בסעיף 33 לחורק הגנת הדייר.

 

במקרה דנן, כונס הנכסים טען כי אין להוסיף לחוק מגבלה נוספת אשר אינה מנויה בו. לעומת זאת, אשתו של החייב טענה כי אין לאפשר לצד זר לעשות שימוש בסעיף 40 לחוק המקרקעין, וזאת כאשר הסעיף עוסק ביחסים בין בני זוג – הא ותו לא.

 

למעשה, בית המשפט נדרש לבחון סוגיה פרשנית. בכדי לעמוד במשימה זו, הציג בית המשפט את לשון החוק ואת תכליתו (לפי דברי ההסבר לחקיקה). יודגש כי כאשר ניתן לפרש את החוק בכמה דרכים, יש להתאים הפרשנות לנסיבות המקרה ולאיזון בין האינטרסים השונים העומדים על הפרק.  

 

      קראו עוד בתחום:

 

בפסק הדין נכתב כי לשון החוק תומכת בעמדת כונסי הנכסים. דהיינו, אין לקרוא לתוך הוראות החוק מגבלות נוספות שאינן מנויות בו. האישה ניסתה להפנות את בית המשפט לדברי ההסבר לתיקון לחוק המקרקעין, הנוגעים לעניין זה. בית המשפט הזכיר לאחרונה כי דברי ההסבר לחוק הינם חלק מההיסטוריה הפרלמנטארית של החוק, והם אינם גוברים על הוראותיו המפורשות של המחוקק.

 

יש להורות על פירוק השיתוף בהתאם לסידור מדור לילדים ולאישה

 

לגבי הטענה כי סעיף 40(א) לחוק המקרקעין נוגע ליחסים בין בני זוג, בית המשפט קבע כי יש לדחות טענה זו מכל וכל. השופט התייחס לכך שהסעיף מדבר על ילדיהם הקטינים של בני הזוג ועל ההורה המחזיק בהם. דהיינו, זכותו של ההורה לעכב את המכירה ופירוק השיתוף נובעת אך ורק מהיותו מחזיק ילדים קטינים. במילים אחרות, אין זה חוסם את כונס הנכסים מלממש הנכס, וזאת כל אימת שיימצא פיתרון למגורי הקטינים.

 

לסיכום, בפסק הדין נקבע כי כונס הנכסים בהוצאה לפועל נכנס בנעלי החייב אך הוא אינו מחויב לפעול לפי רצון החייב. עבודתו של כונס הנכסים נעשית בכפוף לסעיף 54 לחוק ההוצאה לפועל, וכל אימת שהיא מתבצעת בתום לב ולא בשרירות, אין החייב יכול להלין כנגדו.

 

מיותר לציין כי מרבית הפעמים דירת המגורים המשותפת היא הנכס העיקרי של החייב ועל כן האחרון ישתדל להימנע מלממשו. הסייג המשמעותי לעניין זה הוא דיון בבית המשפט בנוגע ל"קיומו של הסדר מגורים אחר למי שעלולים להיפגע מההליך, בעיקר קטינים הגרים בנכס".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מינוי כונס נכסים לביצוע פסק דין בהוצאה לפועל

כונס נכסים בהוצאה לפועל ממונה על ידי הרשם, לצורך סיוע בביצוע פסק דין או שטר חוב, שבגינם נפתח נגד החייב תיק ההוצאה לפועל.  

מהם תפקידיו וחובותיו של כונס הנכסים בהוצאה לפועל?

תפקידו של כונס נכסים בהוצאה לפועל הוא למכור נכס מסוים של החייב לצורך פירעון חובותיו. הכונס רשאי לקחת לרשותו את הנכס, לנהל ולמכור אותו ולעשות בו למעשה כשלו. 

ערעור על החלטה למנות כונס נכסים, באילו מקרים?

על החלטה של רשם הוצאה לפועל בדבר אחריותו של כונס נכסים במסגרת ההליכים, רשאים הצדדים לערער לבית המשפט השלום בתוך 20 ימים, או לבית המשפט לענייני משפחה בתוך 15 ימים. 

מהן חובותיו וסמכויותיו של נאמן בהוצאה לפועל?

נאמן הוא אדם שממונה על שמירתם של החפצים המעוקלים עד להעברתם למחסני ההוצאה לפועל, ותפקידו לשמור על שלמותם עד להעברתם למחסנים ולמסור אותם לידי מנהל לשכת ההוצאה הפועל במועד שייקבע. 

סיום תפקידו של כונס נכסים בהוצאה לפועל

תפקידו של כונס הנכסים בהוצאה לפועל יכול להסתיים בהודעת התפטרות מצד הכונס, או בהודעת פיטורין, כאשר לדעת הרשם, הכונס לא מילא את תפקידו כראוי, או אם אין עוד צורך בכינוס נכסי החייב.  

שמירה על חפצים מעוקלים בהוצאה לפועל

נאמן על מיטלטלין מעוקלים בהוצאה לפועל ממונה כדי לשמור על שלמות הנכסים המעוקלים, שאינם מקרקעין, עד להעברתם למחסני ההוצאה לפועל לצורך מכירתם.  

מהן זכויות חייב בעת מינוי כינוס נכסים בהוצאה לפועל?

מינוי כונס נכסים בהוצאה לפועל אינו יכול לפגוע בזכויות החייב לגבי נכסים שאינם ניתנים לעיקול, מכירת דירת מגורים במסגרת מימוש משכנתא, מכירת דירת מגורים שעוקלה וכן מעניק הגנה לחייב שהוא חקלאי.  

התנגדות למינוי כונס נכסים, באילו מקרים?

בכל שלב רשאים החייב והזוכה לערער ולהשיג על דרך פעולתו של כונס הנכסים, באמצעות פנייה לבית המשפט, כולל הגשת בקשת התנגדות טרם מינוי הכונס. 

התראה בדבר הגבלה בהוצאה לפועל, מה קובע החוק?

הגבלה בהוצאה לפועל, המוטלת על חייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו, תיכנס לתוקף רק לאחר שנשלחה לחייב התראה וחלפו 30 ימים מיום המצאתה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.