www.what2do.co.il

עיקול לפני מתן אזהרה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם. כמו כן, אחד מן הצעדים הידועים כנגד חייבים מרדנים הינו עיקול מיטלטלין ורכוש מחזקתם.

 

תמורת עיקולים אלו, ניתן לפרוע את חובות החייב או חלקם. בטרם פונה ההוצאה לפועל לעקל את רכושו של חייב, ניתנת לאחרון הזדמנות להגיב על פתיחת התיק ולפרוע את חובו. על פי חוק ההוצאה לפועל, לאחר פתיחת תיק הוצאה לפועל יש לשלוח לחייב אזהרה בגין הבקשה לפתיחת התיק, וטרם נקיטת ההליכים בעניינו.

 

      קראו עוד בתחום:


מסירת אזהרה זו הינה תנאי ראשוני העומד בפני נקיטת פעולות נגד החייב כגון עיקולים (ומאסר). מטרתה של האזהרה הינה לאפשר לחייב להתמודד עם ההליכים הצפויים ולטעון טענות עיכוב הליכים או "פרעתי" מול הגורמים המוסמכים או מערכת המשפט. כמו כן, החוק קובע כי הליכים אשר ננקטו כנגד החייב, בטרם הומצאה בעבורו אזהרה כדין, הינם בטלים.


האם ניתן לעקל לפני מתן אזהרה?


עיקולים של מטלטלין ורכוש של חייב, עובר להמצאת האזהרה עבורו, אינם צעדים רגילים במסגרת ההוצאה לפועל. מדובר בהליך חריג אשר השימוש בו איננו נעשה מדי יום ביומו.

 

מן ההלכה הפסוקה ידוע כי עיקול רכוש החייב בטרם המצאת האזהרה מעניק לזוכה יתרון משמעותי על פניו במסגרת התיק. כמו כן, צעד חד צדדי זה איננו מאפשר לחייב לטעון טענות הגנה שונות או להתמודד עם התיק באופן מסודר. זאת ועוד, לעיתים מדובר ממש בפגיעה בלתי מידתית בחייב (לדוגמא, כאשר החוב נפרע והעיקול גורם לחייב לפגיעה בשמו או במשפחתו).

 


עם זאת, חוק ההוצאה לפועל קובע כי במקרים בהם ראש ההוצאה לפועל "רואה לנכון", יכול הוא לאשר עיקול בטרם מתן אזהרה. אישור זה, כאמור, איננו ניתן בקלות וראש ההוצאה לפועל ישקול נתינתו בכובד ראש. כמו כן, ראש ההוצאה לפועל מודע לכך שכל הטענות בעד אישור העיקול נאמרות בפניו על ידי הזוכה. ידוע כי במערכת משפטית וצודקת, לא ניתן לקבוע הליכים במעמד צד אחד, כאשר הצד השני כלל יודע לגבי ההליכים האמורים.


כיצד הזוכה צריך לנהוג?


תקנה 14 לתקנות ההוצאה לפועל, התש"ם – 1979, שעניינה ביצוע הליך לפני המצאת אזהרה, מורה כדלקמן - "ביקש הזוכה שהליך יינקט לפני מתן האזהרה לחייב, או לפני שעברה התקופה שנקבעה באזהרה, ינמק בקשתו ויצרף לבקשה תצהיר לשם אימות העובדות הכלולות בבקשה".

 

מתקנה זו עולה כי מדובר בצעד חריג ועל כן על הזוכה מוטל לצרף לבקשה מסמכים התומכים בבקשתו (לדוגמא, מידע לגבי כך שהחייב פועל להברחת נכסים).


האם לפקידי ההוצאה לפועל סמכות לאשר עיקול מסוג זה?


הסמכות להיעתר לבקשה או לדחותה, אינה מוקנית לפקידי לשכת ההוצאה לפועל. הפקידים רשאים, אמנם, להפנות תשומת לבו של זוכה, כי על פי התקנות עליו לצרף תצהיר לבקשה זו או אחרת. עם זאת, על פי החוק, אין הם מוסכמים לדחותה מטעם זה. סמכות זו מוקנית לראש ההוצאה לפועל ולו בלבד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

אימתי יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב בהליכי הוצאה לפועל? מה בין הזכות לחופש תנועה לבין זכויותיהם של הנושים? 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים חוזרים בהליכי הוצאה לפועל? האם ניתן לנקוט בהליכים כנגד החייב? מה ההגנה מפני תיק הוצאה לפועל בעקבות שיק שחזר בתום לב? 

לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למגוריך

כאן תמצאו טלפונים למקרי חירום כולל טלפונים ניידים של בעלי תפקידים, שעות פעילות כתובות ועוד ...  

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ... 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר". 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984... 

מהי ריבית פיגורים?

מהי ריבית פיגורים? מתי מתחיל מרוץ ריבית הפיגורים? האם ניתן לעכב או להוריד אותה? קראו עוד... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם... 



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.