www.what2do.co.il

עיקול מיטלטלין המשמשים לפרנסה, האמנם?

דרגו את המאמר

עיקול מיטלטלין המשמשים לפרנסה, האמנם?

האם יעוכב עיקול מכונות הצילום של חברה בגין חוב?

 


 

 

חברה העוסקת בעסקי הדפוס חויבה לשלם לעובד לשעבר סכומי כסף במסגרת פסק דין שניתן על ידי בית הדין האזורי לעבודה. החברה הגישה ערעור על פסק דין זה, וערעורה עדיין תלוי ועומד לבית הדין הארצי לעבודה. בעקבות כך, הגישה החברה בקשה לעיכוב הליכי מימוש פסק הדין, אך בקשתה נדחתה על ידי ערכאת הערעור.

 

      קראו עוד בתחום:


החברה והזוכה הגיעו להסכמה בנוגע לאופן תשלום החוב (שני תשלומים משיקים של בעלי המניות על סך 30 אלף שקלים ותשלומים חודשיים על סך 6,000 שקלים). כמו כן, נקבע בין הצדדים כי איחור של עד עשרה ימים לא יחשב כהפרה של הסכם זה. החברה אכן מסרה לחייב את השיקים כמוסכם, אך ההמחאות הללו חוללו והיו חסרות כיסוי. חודש לאחר מכן עוקלו ממשרדיה של החברה עשר מכונות צילום.


החברה טענה כי יש להשיב אליה את מכונות הצילום, שכן עסקינן במכשירים המשמשים ליצור הכנסה. כמו כן, החברה הוסיפה כי יש לאזן בין הצורך לממש את פסקי הדין ובין הדאגה לפרנסתם של עשרת העובדים בחברה אשר אינם יכולים לעבוד ולקבל שכרם באין מכונות צילום.

 

הזוכה טען - החובות קיימים כבר עשר שנים


הזוכה טען כי מדובר בפסק דין שניתן כנגד החייבת עוד בשנת 2009 בגין חובות שכר משנת 1999 ואילך. לדבריו, נגרמו לו הוצאות רבות בניהול ההליכים המשפטיים ובגביית החוב, וכי מן הראוי לפעול לפירעון מלוא החוב לאלתר.

 

הזוכה הסכים ברוב אדיבותו להשיב את המכונות שאינן ברות מימוש, בתמורה לתשלום עלויות הוצאתן ממשרדי החייבת למחסני ההוצאה לפועל, כמו גם עלויות החזקתן שם. הזוכה הוסיף כי במועד כריתת ההסכם עם החייבת ידעו מנהלי החברה כי לא יוכלו לעמוד בפירעון השיקים שניתנו על ידיהם.

 

בית המשפט דחה את טענותיה של החברה ממספר טעמים

 

השופט קבע כי דין טענותיה של החברה להידחות וזאת ממספר סיבות עיקריות. ראשית, רשם ההוצאה לפועל חייב לפעול לממש פסקי דין כלשונם, ואין הוא יכול לבחון את ההיבטים המשפטיים או צדקתם. שנית, על פי סעיף 22 א’ לתקנות ההוצאה לפועל, אין לעקל מיטלטלין המשמשים לצורך יצור פרנסה רק כאשר שוויים המוערך אינו עולה על סכום שנקבע בתקנות.

 

 

תכליתו של סעיף זה הינה לאפשר לחייב לפרוע חובותיו על דרך יצור הכנסה ותשלום כסף לזוכה. עם זאת, החברה החייבת לא השכילה להציג בפני בית המשפט כל פיתרון לפירעון חובותיה בעתיד הנראה לעין, על דרך של השמשת המכונות ותשלום הסכום באופן חודשי. כמו כן, החברה עצמה טענה כי המיטלטלין הינם יקרים מאד ושווים כ-360,000 שקלים (גבוהים כמעט פי שתיים מן החוב).


השופט ציין כי אין כל הצדקה להורות על השבת המכונות לידי החברה, קל וחומר שאין מקום להעדיף את תשלום שכרם של עובדים אחדים על פי הזוכה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ביטול עיקול

ביטול עיקול

איך מבטלים עיקול? מהם ההליכים הדרושים לשם הסרת עיקול? מהם הטיעונים שיש להציג? 

צו עיקול זמני - תנאים ושיקולים להטלתו

מהם השיקולים העומדים מאחורי בקשה להטלת צו עיקול זמני? כיצד בית המשפט בוחן בקשות כגון דא? 

עיקול זמני, אימתי?

תיקון מס’ 6 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 הסדיר בתקנות את הכללים למתן סעד זמני, לרבות מתן סעד של עיקול זמני ... 

עיקול מקרקעין ומכירתם

האם ניתן לפעול כנגד מקרקעין השייכים לחייב? אימתי יורה בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל על מכירת מקרקעין? 

בקשה לביטול עיקול, מהי?

כיצד ניתן לבטל עיקול? מהי בקשה לביטול עיקול? היכן מגישים אותה? בתוך כמה זמן? קראו עוד... 

עיקול פיצויי פיטורים, האם אפשר?

סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים לפי סעיף 14, או שהופקדו לפי סעיף 20 או לפי סעיף 21, או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או ששולמו או שהופרשו לקופת גמל לקצבה ... 

עיקול מקרקעין

עיקול מקרקעין

האם ניתן לעקל מקרקעין במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהן ההגנות החלות על בית מגורים? 

עיקול צד ג' בהליכי הוצאה לפועל

מהו עיקול צד ג'? האם ניתן לעקל משכורת החייב? כיצד מטילים עיקול צד ג' ומהם השיקולים העומדים על הפרק? 

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק? כיצד מתמודדים עם עיקול זה? מהן זכויותיו של הזוכה? 

עיקול בחשבון משותף

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק משותף? מהם זכויותיו של בן זוגו של חייב בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.