איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל


איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

פתיחת תיק בהוצאה לפועל נועדה על מנת לסייע לזוכה לגבות את החוב המגיע לו מן החייב. עם זאת, הליכים אלה אינם יכולים כלל "להתניע" מבלי ליידע את החייב אודותם. דהיינו, לאחר פתיחת התיק בהוצאה לפועל, יש להמציא לידי החייב מכתב אזהרה. מכתב זה נשלח לביתו של החייב בדואר רשום על ידי מזכירות ההוצאה לפועל. ישנם מקרים בהם המכתב חוזר כלעומת שבא. משמע, הוא לא הגיע לידי החייב.


מדובר בסיטואציות בהן ידיו של הזוכה כבולות והוא לא יכול לנקוט כנגד החייב בהליכים שונים. לא אחת, הסיבה לחזרת המכתב הינה התחמקות החייב. כמו כן, ישנם גם מקרים בהם הזוכה כלל איננו יודע היכן החייב גר ואיפה הוא נמצא. למשל, שיק שניתן על ידי לקוח לבעל מקצוע כאשר נעלמו עקבותיו של הראשון. במקרים כגון דא, ייתכן ולא יהיה מנוס מפני איתור חייב באמצעות משרד חקירות פרטי.


משרדי חקירות העוסקים בתחום מדווחים לא אחת על כך שתיקים בגין היעלמויות של חייבים הינם תיקים נפוצים ושכיחים המונחים על שולחנותיהם. מצד אחד, מדובר בתופעה מדאיגה ביותר. מצד שני, הזוכה יכול להתנחם בכך שככל שהשכיחות גדולה יותר, כך ניסיונם של החוקרים במשימת איתור חייבים רב יותר.


ניתן "לזקוף" את ריבוי התיקים למספר אלמנטים. למשל, הקידמה הטכנולוגית ויכולתו של אדם לנסוע ממקום למקום במהירות רבה ואף לחצות מדינות בתוך שעות ספורות. הגלובליזציה מבחינת חופש התנועה הפכה גם לחרב פיפיות עבור אזרחים שומרי חוק המבקשים לפרוע את המגיע להם מחייבים סרבנים. עם זאת, ישנו פאן נוסף מבחינת ההתפתחות הגלובלית הנ"ל. קיימת כיום יכולת טובה יותר לאתר גורמים שונים, אם באמצעות שימוש מצידם ברשת האינטרנט, אם על ידי איכון הטלפון הסלולארי, ואם באמצעים נוספים (תוך כדי חיבור מקוון בין מדינות ויבשות בלחיצת כפתור). יתרה מכך, ישנם חוקרים רבים בישראל הפועלים ביחד עם עמיתים במדינות זרות (אירופה, אסיה, אמריקה). דהיינו, שיתוף הפעולה בין החוקרים בארץ ובחו"ל, אשר הינו פשוט ביותר בזכות האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים, הופך למעין צבט שיש באפשרותה לאתר חייבים כמעט בכל מקום בעולם.


החקירה


חקירה במסגרת איתור חייבים מתחילה עם מספר צעדים בסיסיים של איסוף נתונים אשר מהווים את חלקיו הראשונים של הפאזל. כבר לאחר האיסוף הראשוני, חוקר פרטי יוכל ליידע את הזוכה באשר לסיכויים לאיתור החייב. חשוב לציין כי גם כאשר העניין נראה אבוד לחלוטין, חוקרים מנוסים מסוגלים ליצור ממש יש מאין. איתור חייבים על ידי חוקר פרטי כולל הרבה יותר מחיפוש לפי תעודת זהות או מספר טלפון. לעיתים, חוקרים יכולים לעשות שימוש ברשתות חברתיות, במעקב סמוי, בהתחקות אחר בני משפחה ומקורבים וכדומה. לאט לאט, עם איסוף המידע הרלבנטי, גדלים באופן משמעותי הסיכויים לאתר את החייב.


בשילוב עם עורך דין


חקירות פרטיות לשם איתור חייבים בהוצאה לפועל מתבצעות פעמים רבות תוך כדי שיתוף פעולה עם עורך דין מטעם הזוכה. שיתוף הכוחות הנ"ל מאפשר מציאת החייב והמצאת האזהרה לידיו. חשוב להדגיש כי לאחר שהחייב אותר, די במסירת האזהרה ותיעוד האירוע בכדי להביא לתחילת נקיטת הליכים כנגדו. מרגע שהחייב אותר, ונמסרה לידיו האזהרה על ידי עורך דין מטעם הלקוח, נפתח מרוץ בן 20 ימים. במהלך 20 הימים הללו, החייב צריך להגיב לתיק, להתנגד לו או לפרוע את החוב. חייב שלא ינקוט כאמור מסתכן בצווי הבאה, צווי מאסר, עיקולים, צו עיכוב יציאה מהארץ וכדומה.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

אחת מן הפעולות הנפוצות במסגרת הליכי הוצאה לפועל הינה עיקול מיטלטלין. עם זאת, קיימים מקרים בהם המיטלטלין אינם נמצאים בהחזקתו של החייב...

 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר...

 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

סעיף זה יוצר אפוא רציפות מלאה בביצוע הליכי ההוצאה לפועל שאינם נקטעים ואינם נפסקים עם מותו של החייב...

 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

מהו צו הבאה במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מתי ניתן להוציא אותו וכיצד יש להתמודד עימו בתור חייבים?

 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בהוצאה לפועל והאם ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב?

 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008...

 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייב אשר מתחמק מנושיו בהוצאה לפועל? אילו משרדים מפעילים שירותי איתור חייבים והאם עסקינן בשירות יעיל?

 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך פותחים תיק בהוצאה לפועל? מה חשוב לדעת בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? מדריך מקוצר לזוכה...

 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך פותחים תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב לשים דגש בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל?

 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

הליכי הוצאה לפועל מאפשרים גם נקיטת הליכים כנגד החייב כאשר הוא איננו משתף פעולה ו/או משלם את חובו...

 

נקיטת הליכים טרם האזהרה

האם ניתן לנקוט בהליכי הוצאה לפועל (כגון עיכוב יציאה מהארץ או עיקולים) כנגד חייב וזאת טרם משלוח אזהרה? האם גובין ולא מזהירין?

 

חיפושים בהוצאה לפועל - מהו צו חיפוש?

במקרים בהם הזוכה סבור כי החייב איננו "חושף את כל הקלפים" והוא מסתיר רכוש מסוים, ייתכן ולא יהיה מנוס מבקשת צו חיפוש...

 

שטר חוב בהוצאה לפועל

איך עורכים שטר חוב בהוצאה לפועל? על מה חשוב לשים דגש? מהם הסעיפים הנכונים שיגנו על השטר?

 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.