www.what2do.co.il

האם ידועה בציבור זכאית לסעד הצהרתי ביחס למיטלטלין שבדירה המשותפת?

דרגו את המאמר

האם ידועה בציבור זכאית לסעד הצהרתי ביחס למיטלטלין שבדירה המשותפת?

בני זוג המוכרים כידועים בציבור, לאחר שפתחו פרק ב' בחייהם, נקלעו לקשיים כלכליים, ונפתחו נגדם תיקים בהוצאה לפועל, עקב חובות למדינה. בת הזוג ביקשה להצהיר על בעלותה במיטלטלין שבדירה המשותפת, בטענה כי חלה בין השניים הפרדה רכושית מלאה והרכוש נרכש על ידה טרם התגרשה מבעלה הראשון, במטרה שלא ניתן יהיה לעקל את הרהיטים והחפצים השונים בבית במסגרת הליכי הוצאה לפועל.

 

החייב, קבלן עצמאי בתחום השיפוצים, בשנות השישים לחייו, צבר חובות למוסד לביטוח לאומי ולרשות המסים בשל אי הגשת דוחות שנתיים והצהרות הון ביחס לעסקיו, בגינן נפתחו נגדו תיקים בהוצאה לפועל.

 

התובעת ביקשה הגנה מפני הליכי גביה הננקטים על ידי הזוכים

 

התובעת שהיא הידועה בציבור של החייב, במהלך 26 השנים האחרונות, המנהלת עמו משק בית משותף, עתרה לבית משפט השלום בחדרה וביקשה להצהיר על בעלותה במיטלטלין המצויים בדירה המשותפת, לרבות הריהוט, מכשירי חשמל ביתיים ותכשיטים, באופן שיקנה לה הגנה מפני עיקול מיטלטלין והליכי גביה הננקטים על ידי הזוכים, בגין חובותיו של בן זוגה.

 

רשות המסים הודיעה כי אינה מתנגדת למתן פסק דין הצהרתי, והותירה את ההכרעה בהליך לשיקול דעת של בית המשפט, אולם המוסד לביטוח לאומי התנגד לבקשה בטענה כי על בת הזוג חלה אחראיות לתשלום החובות. בנסיבות אלה נדרש בית המשפט להכריע האם הידועה בציבור זכאית לסעד הצהרתי ביחס למיטלטלין שבדירה.

 

בית המשפט התרשם כי המבקשת היא גמלאית כבת שבעים המתקיימת מקצבת זקנה, לבן זוגה הכנסות מעבודות מזדמנות מעבודתו כקבלן שיפוצים, ולכל אחד מבני הזוג נכס מקרקעין משלו מנישואים קודמים, בו לא הוענקו זכויות לידוע בציבור.

 

במהלך החיים המשותפים בני הזוג לא רכשו רכוש משותף

 

עוד השתכנע כי הדירה המשותפת בה הם מתגוררים, נמצאת בבעלות של המבקשת והגרוש שלה והזכויות טרם נרשמו בטאבו. כמו כן, לבני הזוג אין נכסים משותפים ובמהלך יחסיהם לא רכשו כל רכוש משותף.

 

לטענת המבקשת, כל הרכוש בדירה נרכש על ידה בעבר הרחוק, לפני יותר משלושים שנה וטרם גירושיה, והמכשיר החדיש ביותר המצוי בדירה, היא טלוויזיה שהתקבלה מאחיה ליום הולדתה השבעים. עוד הוסיפה כי מלבד הנשיאה השווה בהוצאות כלכלת משק הבית, אין להם הוצאות משותפות נוספות. 

 

המבקשת הצליחה להוכיח כי הרכוש בדירה הוא בבעלותה הבלעדית

 

המבקשת הציגה בפני בית המשפט הסכם לחיים משותפים שאושר בשנת 2012, על ידי בית המשפט לענייני משפחה, לפיו חלה בין השניים הפרדה רכושית מלאה, ונקבע מפורשת כי תכולת הדירה בשלמותה היא בבעלות המבקשת. בנוסף היא ציינה כי משטר ההפרדה הוחל במערכת היחסים לכל אורך הדרך.

 

בית המשפט קבע כי המבקשת הוכיחה על סמך עדותה האמינה, ועל פי ההסכם שהציגה, את טענתה לבעלותה הנפרדת במיטלטלין שבדירה על כן התובענה התקבלה, ונקבע כי ההצהרה תחול רק בהתייחס למיטלטלין.

 

ה"פ 32028-05-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.