www.what2do.co.il

מחיקת חובות בהוצאה לפועל, מהן האפשרויות העומדות בפני חייב?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מחיקת חובות בהוצאה לפועל, מהן האפשרויות העומדות בפני חייב?

אדם שנקלע למצוקה כלכלית וצבר חובות שאינו יכול להסדיר, רשאי לפנות למספר הליכים לצורך מחיקת החובות, במטרה לקבל הזדמנות לפתוח דף כלכלי חדש בחייו ולחזור לפעילות עסקית.


כאשר החייב אינו מצליח להגיע להסדר חוב או הסדר פשרה עם הזוכה מחוץ לכותלי בית המשפט, האפשרויות העיקריות העומדות בפניו הן מסלול של איחוד תיקים בהוצאה לפועל או הכרזה על פשיטת רגל.


שני המסלולים, איחוד תיקים ופשיטת רגל, מאפשרים לחייב לקבל הגנה מסוימת מפני הנושים, כך שאין באפשרותם לנקוט נגדו בהליכים משפטיים כל עוד ההליך מתקיים והחייב עומד בתנאים שנקבעו לו. כאשר החוב אינו גדול, כדאי לשקול לפנות למסלול איחוד תיקים שיאפשר להחזיר את החוב באופן מסודר לאורך זמן. אולם אם מדובר בחוב גדול והחייב אינו יכול להשיבו, או שאינו מעוניין למשוך את החובות על פני תקופה ארוכה, כדאי לנסות לבקש פשיטת רגל.


מה כולל הליך הסדר חוב?


הסדר חוב הוא הליך פשרה המתבצע מחוץ לבית המשפט או לשכת הוצאה לפועל. ההליך מאפשר לחייב להגיע להסדר עם הזוכה לגבי תשלום החובות תוך הארכת תנאי התשלום והפחתה של שיעור החוב.


במסגרת הסדר חוב ברוב המקרים מסכימים הצדדים בדבר הפחתת קרן החוב, והוא נחשב להליך זול ביחס להליכים האחרים, כך שהעלויות העיקריות מצויות במשאבים הדרושים לשם ההתמקחות עם הגורמים השונים, כולל: נושים, בנקים, רשויות המס וגורמים נוספים המעורבים בעניין החוב.


הליך של הסדר חוב עשוי להתאים לאדם פרטי שנקלע לקשיים כלכליים ואינו יכול להחזיר את החובות וגם לחברה עסקית. ההליך יכול למנוע התמודדות לא נעימה עם גובי החובות מטעם לשכת ההוצאה לפועל, ולחסוך זמן יקר וכסף רב בבתי משפט. 


מתי עדיף לפנות למסלול איחוד תיקים?


אם החייב לא הצליח להגיע להסדר חוב עם הנושים הוא יכול לפנות למסלול של איחוד תיקים במסגרת הליכי הוצאה לפועל או להגיש בקשת פשיטת רגל לכונס הרשמי ולבית המשפט המחוזי. הליך פשיטת רגל מאפשר לחייב לשלם על פי יכולתו הכלכלית במשך תקופה מסוימת ואז לקבל צו הפטר ולפתוח פרק חדש בחייו.


מסלול איחוד תיקים מונע מצב שבו מספר נושים נוקטים נגד החייב הליכים משפטיים במקביל. המסלול מתאים לחייב שמתמודד מול מספר זוכים ואין באפשרותו לעמוד בהסדרת החובות בו זמנית. הבחירה בין שני ההליכים מתקבלת על פי גובה החוב, מספר התיקים ויכולתו הכלכלית של החייב להחזיר את התשלומים.


כאשר סכום החוב המצטבר לכלל הזוכים הוא עד 50,000 שקלים והחייב בעל יכולת פיננסית לפרוע את החוב בשנים הקרובות, עדיף לו לפנות למסלול איחוד תיקים ולהגיש בקשה לרשם ההוצאה לפועל, במטרה לרכז את הטיפול בתיק מאוחד ובאמצעותו להגיע להסדר חוב. התנאי לביצוע איחוד תיקים, הוא עמידה בתשלום חודשי של 3% מכלל החובות. לכן, המסלול מתאים לחייב שחובו אינו גבוה יחסית, או שיש לו אפשרות כלכלית לעמוד בתשלומים חודשיים לאורך זמן.


הכרזת חייב כמוגבל באמצעים ומתן הפטר


הליך נוסף במסגרת איחוד תיקים מיועד לחייב מוגבל באמצעים, במקרה זה החייב מאחד את התיקים הפתוחים נגדו בהוצאה לפועל, אך הוא לא נדרש לשלם 3% מסך חובותיו, אלא על פי צו שנקבע לו בהחלטת בית המשפט. באיחוד תיקים לא מוטלות הגבלות על החייב אלא באישור הרשם, לעומת הכרזת חייב כמוגבל באמצעים, שבמסלול זה ההגבלות החלות על פי החוק מוטלות על החייב באופן אוטומטי.


חייב מוגבל באמצעים מעל ארבע שנים ברצף רשאי להגיש בקשה להפטר בהוצאה לפועל. התנאים להגשת בקשה להפטר הם: חייב אשר מוכרז כמוגבל באמצעים לפחות בארבע השנים שקדמו להגשת הבקשה, סכום החובות בכל התיקים בהוצאה לפועל עד 800,000 שקלים, החייב עמד בצו תשלומים בשלוש השנים האחרונות שקדמו למועד הגשת בקשת ההפטר, לא מתנהל הליך פשיטת רגל נגד החייב ואין לו נכסים הניתנים לעיקול, מכירה או מימוש.


מתי כדי לפנות להליך פשיטת רגל?


כאשר סכום חוב מעל 17,300 שקלים, ואפשרויותיו של החייב להחזיר את החוב בפרק זמן סביר מוגבלות, הוא רשאי לפנות להליך פשיטת רגל. במסגרת הליך פשיטת רגל נכסי החייב ממומשים לצורך כיסוי החובות ואם יעמוד בכל בתנאים בסופו של ההליך ניתן לקבל צו הפטר, המוחק את החובות הנותרים.


בעקבות הרפורמה החדשה בפשיטת רגל, החייב יכול לסיים את ההליך בתוך זמן קצר יחסית של 18 חודשים. לאחר הגשת הבקשה מתגבשת תכנית פירעון להצעת הסדר ולאחר 18 חודשים מתקיים דיון הן בבקשת החייב כפושט רגל והן בבקשה למתן הפטר. כאשר ניתן צו הפטר, משתחרר החייב מכל חוב בר תביעה, פרט לחובות שההפטר לא חל עליהם, כולל קנסות המגיעים למדינה, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות.


החסרונות בהליך פשיטת רגל הם שלאורך כל ההליך ישנה חשיפה גדולה של החייב ופלישה לפרטיותו. החייב נדרש להגיש דוחות חודשיים בדבר הכנסותיו והוצאותיו, ועליו לוותר על הנכסים שברשותו לטובת פירעון החובות, כך שסופו של ההליך מתחיל החייב מנקודת אפס, ללא חובות וללא נכסים.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

אימתי יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב בהליכי הוצאה לפועל? מה בין הזכות לחופש תנועה לבין זכויותיהם של הנושים? 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים חוזרים בהליכי הוצאה לפועל? האם ניתן לנקוט בהליכים כנגד החייב? מה ההגנה מפני תיק הוצאה לפועל בעקבות שיק שחזר בתום לב? 

לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למגוריך

כאן תמצאו טלפונים למקרי חירום כולל טלפונים ניידים של בעלי תפקידים, שעות פעילות כתובות ועוד ...  

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ... 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר". 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984... 

מהי ריבית פיגורים?

מהי ריבית פיגורים? מתי מתחיל מרוץ ריבית הפיגורים? האם ניתן לעכב או להוריד אותה? קראו עוד... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.