www.what2do.co.il

החזר כספי מהמרכז לגביית קנסות, כיצד ניתן לקבל החזר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

החזר כספי מהמרכז לגביית קנסות, כיצד ניתן לקבל החזר?

סעיף 20 לתקנות המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות משנת 1996, קובע כי במקרה שהמרכז נדרש להחזיר סכום כסף לזכאי, אשר נגבה ממנו סכום הגבוה מהסכום שאותו נדרש לשלם, הסכום יוחזר לפי תקנות בתי המשפט ולשכות ההוצאה לפועל. כדי לקבל את ההחזר יש להגיש בקשה באמצעות טופס מקוון והצגת מסמכים רלוונטיים התומכים בבקשה.


מהו המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות?


רשות האכיפה והגבייה שהוקמה בשנת 2009 פועלת כיחידת סמך של משרד המשפטים ומופרדת ממערכת בתי המשפט. הרשות מופקדת על אכיפת החלטות שיפוטיות בעניין גביית חובות וקנסות, והיא מורכבת ממערכת ההוצאה לפועל והמרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות.


המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות פועל מתוקף חוק המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות משנת 1995, ומוסמך לגבות קנסות, קנסות מנהליים, קנסות ברירות משפט, אגרות בתי משפט שלא שולמו, הוצאות ופיצויים שנפסקו על ידי בית משפט. 


המרכז רשאי לגבות חובות שלא שולמו בזמן, כולל הפרשי הצמדה וריבית בתוספת פיגורים שנוספו לחוב. חוק המרכז לגביית קנסות מפרט את החובות שאותם ניתן לגבות באמצעות המרכז, כולל קנסות משטרה, קנסות מטעם בית משפט לתעבורה, אגרות משפט, קנסות מנהליים של משרדי ממשלה השונים ועוד.


במרכז לגביית קנסות, ניתן לגבות חובות עבור אוצר המדינה. כמו כן, במקרים שבהם קובע בית המשפט, במסגרת הליך פלילי, כי יש לשלם פיצויים לנפגע עבירה, המדינה, באמצעות המרכז לגביית קנסות, גובה את החוב עבור הנפגע. במסגרת תיקון לחוק, הוסדרו הליכים רבים שאותם ניתן לנקוט נגד החייבים, כולל הטלת הגבלות בדומה להגבלות שניתן להטיל על חייבים לפי חוק ההוצאה לפועל.


מהן סמכויות המרכז לגביית קנסות?


המרכז לגביית קנסות מוסמך לקבוע הליכים שיש לנקוט לשם גביית חוב, כולל הטלת צו עיקול ותפיסת מיטלטלין. המרכז רשאי לפרוס או לדחות תשלום חוב אם השתכנע כי היו סיבות מוצדקות לאי תשלום. הוא רשאי לדרוש מגוף ציבורי מידע על החייב או נכסיו. וכן לפנות לבית המשפט בבקשה למינוי כונס נכסים לנכסי חייב ובקשה להורות על עיכוב יציאה מהארץ. כאשר מדובר בחוב אזרחי, עד לסכום של 20,000 שקלים, רשאי המרכז לפטור את החייב מתשלום אם שוכנע כי הנסיבות מוצדקות.


במסגרת לשכת ההוצאה לפועל ניתן לגבות פסקי דין או החלטות אחרות של בית משפט בעניין אזרחי. בנוסף ניתן לגבות חיובים אחרים שדינם כדין פסק דין כגון שטרות ומשכנתאות. בדרך כלל מדובר באכיפת חיובים שבין אדם לחברו, אולם לעיתים, גם גופי מדינה פועלים באמצעות ההוצאה לפועל לאכיפת חיובים.


מידע על חוב במרכז לגביית קנסות


חייב, שרשום על שמו תיק במרכז לגביית קנסות, רשאי לפנות למרכז ולקבל מידע על סוג החוב, גובה החוב, מועדי תשלום, ריביות פיגורים והוא יכול להפנות כל שאלה אחרת שלא נוגעת למהות החוב. החייב רשאי לברר באילו הליכי גבייה המרכז נוקט כדי לגבות את החוב, כגון: עיקול כספים הנמצאים בידי צד ג', עיקול נכסים, עיקול ומכירת רכב, מיטלטלין ועוד.


החייב רשאי להגיש בקשה לדחיית תשלום החוב, תוך פירוט הנסיבות האישיות והמיוחדות המצדיקות את דחיית התשלום וצירוף מסמכים התומכים בבקשה. ואף ניתן להגיש בקשה לפריסה לתשלומים ובקשה לביטול או הפחתה של ריבית הפיגורים שנוספה לחוב.


חייב שאינו מרוצה מהחלטה כלשהי של המרכז, רשאי להגיש בקשה לעיון חוזר, במקרה שהתגלו עובדות חדשות או נסיבות אחרות שלא הוצגו במסגרת הבקשה המקורית. וכן ניתן להגיש התנגדות למנהל רשות האכיפה והגבייה, בתוך 30 ימים מהיום שההחלטה התקבלה.


הגשת בקשה לקבלת החזר כספי


במקרה שנגבה מהחייב סכום הגבוה מהסכום שאותו הוא נדרש לשלם, הוא רשאי להגיש בקשה לקבלת החזר כספי. את הבקשה והמסמכים הרלוונטיים, יש להגיש באמצעות טופס מקוון ואם יימצא כי הוא אכן זכאי להחזר כספי, התשלום יתקבל בהעברה בנקאית לחשבון הבנק שימסור במסגרת הגשת הבקשה.


כדי להגיש בקשה להחזר כספי מהמרכז לגביית קנסות, יש להיכנס לטופס המקוון באינטרנט ולבחור במסך הראשי בטופס החזר כספי. יש למלא את הטופס בהתאם להנחיות ולצרף צילום תעודת זהות או דרכון, צילום של שיק או אישור בנק על ניהול החשבון שאליו מבוקש להעביר את ההחזר הכספי. אם הבקשה מוגשת באמצעות עורך דין או חברה, יש לצרף אישור מס במקור ואישור ניהול ספרים. לאחר מילוי הפרטים בטופס והעלאת המסמכים הדרושים, יש ללחוץ על שלח והטופס יועבר ישירות לטיפול המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.