www.what2do.co.il

העברת ביצוע פסק דין למזונות ממסלול מזונות למסלול רגיל, מהם התנאים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

העברת ביצוע פסק דין למזונות ממסלול מזונות למסלול רגיל, מהם התנאים?

אישה שניתן לטובתה פסק דין למזונות נגד בעלה או בן זוגה יכולה לפנות אל לשכת ההוצאה לפועל ולהגיש בקשה לביצוע פסק הדין וגביית החוב באחת מלשכות ההוצאה לפועל. כמו כן, כל אדם שניתן לטובתו פסק דין למזונות או החלטה למזונות זמניים נגד רשאי לפנות ללשכה ולנקוט בהליכי הוצאה לפועל נגד החייב.


הזוכה רשאית, על פי שיקול דעתה, לבחור במסלול רגיל או במסלול מזונות לצורך גביית החוב בתיק מזונות. עם זאת, רשם ההוצאה לפועל רשאי להעביר את ביצוע פסק הדין ללשכה אחרת אם הוא סבר כי הדבר מוצדק, לאחר שניתנה לזוכה הזדמנות להשמיע את דעתה בעניין.


מהם ההבדלים בין שני המסלולים?


ההבדל בין שני המסלולים הוא שבמסגרת מסלול מזונות, הזוכה לא צריך לבצע שום פעולה לאחר פתיחת התיק, ורשם ההוצאה לפועל נוקט בהליכים הנדרשים ביוזמתו. כמו כן, במסלול מזונות הזוכה לא מיוצג על ידי עורך דין, על כן, ברוב המקרים הוא לא יהיה זכאי לקבל שכר טרחת עורך דין, מלבד מקרים חריגים, שבהם השתכנע הרשם כי ייצוג הזוכה בידי עורך דין מוצדק בנסיבות העניין.


כדי לפתוח תיק במסלול הרגיל יש להגיש בקשה לביצוע פסק דין על גבי טופס בקשה לביצוע תיק מזונות, בכל אחת מלשכות ההוצאה לפועל בארץ. לבקשה יש לצרף העתק מאושר של פסק הדין, פרטי חשבון הבנק של הזוכה או של עורך דינו, ייפוי כוח לעורך הדין, תמצית רישום של החייב ממשרד הפנים.


כדי לפתוח תיק במסלול מזונות, נדרשת הזוכה לפנות ללשכת ההוצאה לפועל ולהגיש: טופס בקשה לביצוע תיק מזונות, פסק דין מאושר מקורי או נאמן למקור, שבו מופיע מספר זהות של החייב. וכן, צילום תעודת הזהות של הזוכה. אם הזוכה קיבלה בעבר מזונות מהמוסד לביטוח לאומי, עליה לצרף אישור מקורי על המועד שבו הופסק התשלום, וכן אישור על הזכאות לגביית הפרשים.


העברת ביצוע פסק דין ממסלול אחד לשני


כאמור, הזוכה אינו חייב לבחור במסלול מזונות, והוא רשאי לבחור בין מסלול מזונות למסלול הרגיל. העברת ביצוע פסק דין למזונות ממסלול מזונות למסלול רגיל מתאפשר לפי סעיף 20יט לחוק ההוצאה לפועל. על פי הוראות סעיף זה, ביצוע פסק דין למזונות של זוכה שאינו המוסד לביטוח לאומי יועבר ממסלול מזונות למסלול רגיל בהתקיים אחד מהתנאים הבאים:


האחד, רשם ההוצאה לפועל קבע, בהחלטה מנומקת, כי התיק אינו מתאים לביצוע במסלול מזונות, או בהתאם לבקשת זוכה שאינו המוסד לביטוח לאומי.


השני, נמסרה לחייב הודעה על העברת תיק ממסלול מזונות למסלול רגיל, ואם התיק הועבר בהחלטת רשם ההוצאה לפועל, בכפוף למסירת הודעה גם לזוכה.


השלישי, במקרה שהועבר תיק ממסלול מזונות למסלול רגיל, ניתן להמשיך בביצוע הליכים תלויים ועומדים שהוחל בנקיטתם במסלול מזונות ולעשות שימוש במידע על החייב שנמסר לשם ביצוע החיוב במסלול מזונות.


סעיף 20כ לחוק מסדיר כללים להעברת ביצוע פסק דין למזונות ממסלול רגיל למסלול מזונות, וקובע כי יש למסור הודעה על העברת תיק ממסלול רגיל למסלול מזונות לחייב. גם במצב זה, לאחר שהועבר תיק ממסלול רגיל למסלול מזונות, ניתן להמשיך בביצוע הליכים תלויים ועומדים שהוחל בנקיטתם במסלול הרגיל ולעשות שימוש במידע על החייב שנמסר לשם ביצוע החיוב.


הגשת בקשה להעברת תיק למסלול מזונות


בכל שלב ניתן לעבור ממסלול רגיל למסלול מזונות באמצעות הגשת בקשה על גבי טופס בקשה להעברת תיק למסלול מזונות (טופס 511). בכל שלב שבו מתנהל תיק ההוצאה לפועל, אם הגיע לידיעת הזוכה מידע שעשוי לסייע בגביית החוב, הוא מחויב למסור אותו מיד ללשכה באמצעות פנייה למוקד טלפוני. גם במקרה שקיים חשש כי החייב עומד להבריח נכסים או לצאת מהארץ, ובכך לפגוע בהליכי הגבייה, נדרש הזוכה לדווח על כך באופן מידי.


אם בעת ניהול התיק נדרשת הגדלת קרן החוב כתוצאה מהוצאות שונות שנגרמו לזוכה, הזוכה נדרש לפנות ללשכה, ולהגיש בקשה באמצעות טופס 220 בצירוף קבלות מקוריות. במקרה שהזוכה קיבל מהחייב תקבול על חשבון החוב שלא באמצעות הלשכה, הוא נדרש לעדכן על כך באמצעות טופס 220 באופן מידי ועד שבוע ימים. את הטופס ניתן לשלוח בפקס ללשכת מסלול המזונות שבה מתנהל התיק.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.