www.what2do.co.il

שינוי צו חיוב תשלומים, אילו נסיבות מוצדקות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

שינוי צו חיוב תשלומים, אילו נסיבות מוצדקות?

חייב בהוצאה לפועל שחל שינוי ביכולתו הפיננסית לפרוע את צו התשלומים שנקבע לו על ידי רשם ההוצאה לפועל, רשאי בכל שלב שבו הוא מצוי בהליכי הוצאה לפועל, להגיש בקשה מנומקת לרשם, לשינוי הוראת התשלום או צו התשלומים באמצעות פריסת החובות בתשלומים או בזמנים אחרים.


סעיף 7א לחוק ההוצאה לפועל קובע כי חייב שאין ביכולתו לשלם את החוב הפסוק במלואו או בשיעורים שנקבעו לו, רשאי להגיש לרשם ההוצאה לפועל, בתוך 20 ימים מיום המצאת האזהרה, בקשה לתשלום החוב הפסוק במועדים ובשיעורים שיציע בהתאם ליכולתו הנוכחית.


אל הבקשה נדרש החייב לצרף הצהרה מנומקת, הנתמכת במסמכים, בדבר מצבו הכלכלי ובדבר יכולתו לשלם את החוב הפסוק. על החייב למסור פרטים בדבר הנכסים, ההכנסות והחובות שלו ושל בן זוגו, של ילדיו הקטינים והבוגרים הגרים עמו. בנוסף עליו למסור פרטים על תאגידים המצויים בשליטתו, כולל פרטי חשבונות הבנק שלו ושל בן זוגו, וכן כל פרט או מסמך אחר שייקבע הרשם.


ערעור על החלטת הרשם בדבר שינוי צו תשלומים


על החלטת הרשם לגבי שינוי צו תשלומים ניתן לערער בבית המשפט לענייני משפחה, אם החוב הקשור לענייני משפחה ללא צורך בקבלת רשות. אם החוב לא קשור לענייני משפחה, לא ניתן לערער ישירות ויש להגיש בקשת רשות לערער. את הבקשה יש להגיש לבית משפט השלום.


אל בית משפט השלום בחיפה הוגשה בקשת רשות ערעור על החלטת רשמת ההוצאה לפועל. המבקשת היא חייבת בתיק ההוצאה לפועל, אשר הגישה בקשה להכרזתה כחייבת מוגבלת באמצעים לשם איחוד תיקים.


בהחלטה שניתנה באותו מועד נעתרה הרשמת לבקשה, וקבעה כי התנאי לפתיחת תיק האיחוד הוא תשלום בסך של 2,500 שקלים, וזאת מאחר שמאז שנמסרה אזהרה, שולם על ידי החייבת סך של 150 שקלים בלבד, ועל כן הסכום שנקבע מהווה סילוק חלקי של הפיגורים שצברה.


עוד נקבע, כי צו חיוב התשלומים בתיק האיחוד יועמד על סך של 1,500 שקלים, זאת לאחר שהרשמת מצאה שהכנסות התא המשפחתי של המבקשת עומדות על סך חודשי של כ-12,500 שקלים, וההוצאות בסכום חודשי של כ-11,000 שקלים כך שהפער בין ההכנסות לכלל ההוצאות הוא בסכום של כ-1,500 שקלים.


הכנסות המשפחה השתנו עקב התפטרות הבעל


החייבת טענה כי המשכורת של בעלה נמוכה מכפי שנקבע, אך הרשמת סברה כי אין שינוי נסיבות המצדיק שינוי בהחלטה. החייבת הגישה בקשה שלישית, שבמסגרתה נטען לשינוי נסיבות עקב העובדה כי בעלה התפטר מעבודתו ועל כן הכנסות המשפחה השתנו, וכן ציינה כי היא החלה לעבוד, אולם גם בקשה זו נדחתה ונקבע כי אין שינוי בנסיבות המצדיק שינוי צו החיוב בתשלומים, ועל החלטה זו הוגשה בקשת רשות הערעור.


לאחר עיון בבקשה, סבר בית המשפט כי במצבה הנוכחי של המשפחה, ראוי היה לשקול פתרון אחר באופן שלא יגרע מהכנסותיה בטווח הקצר לטובת הגדלתן בטווח הארוך, אך לא ניתן לומר כי באופן גורף ולאורך זמן, ההחלטה שהחייבת תחזור למעגל העבודה אינה ראויה.


מעיון בהוצאות התא המשפחתי עלה כי המשפחה משלמת מידי חודש קרוב ל-3,000 שקלים בגין החזרי הלוואות. לא ברור, מדוע סברה המבקשת כי על הזוכים בהוצאה לפועל להסתפק בסכום חודשי של 150 שקלים, אך זוכים שלא פתחו תיק יקבלו פי שתיים עשרה מסכום זה. מאחר שבעלה של החייבת עבד בעבר והשתכר סך של כ-7,000 שקלים, ולנוכח חובות המשפחה, ואף לנוכח הוצאות המחייה שלה היום, אין מנוס מהמסקנה כי עליו למצות את פוטנציאל ההשתכרות שלו, ולחזור בהקדם למעגל העבודה.


בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי כדי לסייע למשפחה להיחלץ מהמצוקה שאליה נקלעה באופן זמני, יש מקום להורות על פתיחת תיק איחוד כנגד הפקדת סך של 1,000 שקלים, העמדת צו החיוב בתשלומים על הסך של 1,000 שקלים למשך שלושה חודשים, והגדלת צו החיוב בסכום של 1,500 שקלים לאחר מכן. בית המשפט קבע כי החלטה מדורגת זו תאפשר למשפחה זמן מספיק למציאת מקום עבודה לבעלה של החייבת, הגדלת הכנסות התא המשפחתי מצד אחד, ותשלום חובות באופן הולם וראוי לכל הנושים מצד שני.


רע"צ 27830-10-18
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.