www.what2do.co.il

עיון חוזר בבקשה למתן צו הפטר, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עיון חוזר בבקשה למתן צו הפטר, באילו מקרים?

חייב בהוצאה לפועל אשר הוכרז כחייב מוגבל באמצעים, רשאי להגיש בקשה לקבלת צו הפטר, בתנאי שהוא עומד בתנאים הקבועים בחוק ההוצאה לפועל. משמעות צו ההפטר היא שמרבית חובותיו של החייב יימחקו, פרט לחובות מסוימים שההפטר אינו חל עליהם, והוא יקבל הזדמנות לפתוח דף כלכלי חדש בחייו.


התנאים למתן הפטר בהוצאה לפועל הם: החייב מוגבל באמצעים במשך לפחות ארבע שנים ברצף לפני הגשת הבקשה, סך החובות מעל 800,000 שקלים ואינו עולה על 2 מיליון שקלים, אין נכסים הניתנים לעיקול או מכירה, עמידה בצו התשלומים ולא מתנהל הליך פשיטת רגל בעניינו של החייב.


סעיף 69י3(א)(2) לחוק ההוצאה לפועל מהווה תנאי סף למתן צו הפטר לחייב, וקובע כי הרשם רשאי לתת, לבקשת חייב מוגבל באמצעים צו הפוטר את החייב מכל חובותיו. ואולם, בעת הגשת בקשת ההפטר לא עלה סך חובותיו של החייב, לרבות חובות שאינם בני הפטר מעל 800,000 שקלים. או שסך החובות מעל 800,000 שקלים וקרן החוב עד 400,000 שקלים, ובלבד שסך חובותיו אינו מעל שני מיליון שקלים.


תיקון 47 לחוק ההוצאה לפועל, מבהיר כי מסלול ההפטר המוצע מיועד רק לחייבים בעלי חובות נמוכים באופן יחסי שנמצאים זמן רב במערכת ומוצו הליכי הגבייה בעניינם ואינם דורשים פתרונות מורכבים.


גובה החוב כתנאי סף למתן צו הפטר


אל כבוד הרשמת בלשכת ההוצאה לפועל נצרת, הוגשה בקשה לעיון חוזר בהחלטה לדחות את בקשת החייב למתן צו הפטר בהתאם לחוק ההוצאה לפועל, מאחר שהחייב לא עמד בתנאי סעיף 69י3(א)(2) לחוק המהווה תנאי סף למתן צו הפטר. 


המטרה של הליך עיון חוזר היא לבדוק את ההחלטה אשר ניתנה לראשונה, והאם קיים צורך או ישנה הצדקה אשר מצדיקה סטייה מאותה החלטה, ככל שישנן נסיבות אשר לא נשקלו, או נסיבות חדשות אשר לא הובאו בתחילה ומצויות כעת. עיקר בקשתו של החייב לעיון חוזר בהחלטה התבססה על גובה החוב הנטען של החייב לעיריית נצרת. החייב טען כי גובה חובותיו הוא מתחת ל-800,000 שקלים, וזאת מהנימוקים הבאים:


מתוך כלל החוב לעירייה בסך של 1,858,080 שקלים, סך של 1,541,640 שקלים הוגדר על ידי העירייה, כחוב ישן שאינו בר גבייה מנהלית או משפטית, ולכן מדובר בחוב שהתיישן. לאור האמור לטענת החייב למעשה החוב גם אינו חוב בר תביעה כי כלל אינו חוב. בנוסף, החייב הפנה להוראות סעיף 69י2, המפנה לסעיף 69(א) לפקודת פשיטת הרגל, לעניין הגדרת המושג חוב שאינו בר הפטר. החייב טען כי מדובר ברשימה סגורה ואשר חוב זה אינו נכלל בה. לפיכך, טען כי יש לראות בחוב שהתיישן חוב בר הפטר, ולגרוע אותו מסך חובותיו.


לאור המכלול המפורט, יתרת החוב לעירייה למעשה על סך 316,439 שקלים, כאשר גם ביחס לחוב המופחת, ישנה חפיפה חלקית בינו לבין תיקי הוצאה לפועל שנפתחו באופן שיש להפחית מהסכום בסך 316,439 שקלים סכום נוסף של 192,396 שקלים.


על כן, סכום החוב לעירייה, לאחר ההפחתה, בצירוף חובותיו של החייב בתיקי ההוצאה לפועל בסך 425,603 שקלים, מעמיד את חובותיו של החייב לגובה של 742,042 שקלים. לאחר עיון חוזר בהחלטה, הגיעה הרשמת למסקנה כי אין נימוקים אשר מצדיקים שינוי בהחלטתה הראשונה.


מהמכתב שצורף מעיריית נצרת עלה כי העירייה הסכימה לסילוק החוב תמורת 270,000 שקלים או בהינתן אישור מיוחד מהגזברות תמורת 220,000 שקלים, אינו מהווה לכאורה אישור למחיקת חוב, אלא הצעה להסדר החוב. הרשמת קבעה כי החייב לא הוכיח כי סך חובותיו אינו עולה על 2 מיליון שקלים, וציינה כי ככל שלא יצורף אישור העירייה על מחיקת חוב, להבדיל מהצעה להסדר החוב, תוך 45 ימים, הבקשה תידחה ללא צורך בהחלטה נוספת.


מאחר שהחייב לא הרים את הנטל להוכיח היעדר חוב, הבקשה לעיון חוזר נדחתה. אך באפשרות החייב להציע הצעה מפורטת תוך 45 ימים לשם גיבוש הסדר מוסכם בהתאם להוראות סעיף 69י23(א) לחוק ההוצאה לפועל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.