www.what2do.co.il

עיקול משכורת למרות תשלום החוב, האם אפשרי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עיקול משכורת למרות תשלום החוב, האם אפשרי?

אב גרוש פנה אל לשכת ההוצאה לפועל בנתניה, וביקש לבטל את העיקול שהוטל על משכורתו עקב אי עמידה בתשלום המזונות לילדיו, האב טען כי מאז שהוטל העיקול הוא שילם את החוב, אולם האם התנגדה לבקשתו ודרשה להשאיר את העיקול בטענה כי היא חוששת שבעתיד תצטרך לרדוף אחריו כדי שישלם מזונות.


על פי עובדות המקרה, החייב הגיש בקשה לביטול עיקול משכורת, שהוטל עליו במסגרת תיק ההוצאה לפועל. החייב נימק בפני רשמת ההוצאה לפועל את בקשתו בקשיים בתשלום המזונות השוטפים לתיק, באמצעות עיקול משכורתו, בין היתר, מהטעם שהתשלום נפרע שבועיים לאחר הגדלת החוב, ובכך נצברה לו ריבית פיגורים.


בטופס הבקשה ציינה הזוכה, שהיא גרושתו של החייב, כי מצורף מסרון מהחייב המאשר שהוא מתחיל לעבוד בחו"ל דרך מעסיקתו, ולהערכתה אין צורך להסיר העיקול ממקום עבודתו, זאת כדי להבטיח את תשלום המזונות.


בהחלטה מפברואר 2019, הורתה הרשמת לחייב להשלים את תשלום דמי המזונות לחודש פברואר, להקים הוראת קבע לטובת התיק, וציינה כי לאחר מכן תיבחן בחיוב בקשתו לביטול עיקול המשכורת, בכפוף לזכות תגובת הזוכה.


החייב ציין כי הקים הוראת קבע לטובת תיק ההוצאה לפועל וצירף העתק של הוראת קבע חתומה, שלפיה, הקים הוראת קבע לתשלום המזונות השוטפים בהוצאה לפועל, שתשולם ישירות לתיק החל ממרץ 2019, והתיק מאופס.


הזוכה התנגדה וציינה כי מבחינתה, עיקול משכורת החייב בחברה באמצעות ההוצאה לפועל, היא דרך בטוחה לקבל דמי המזונות. הזוכה ציינה כי יש בינה לבין החייב נתק, ויתכן, שלאור הנסיבות, החייב יבטל את הוראת הקבע והיא תיאלץ לרדוף אחריו.


לטענת הזוכה, החייב עובד מטעם מעסיקתו בחו"ל, ואף הציגה ראיות לכך שהוא עובר לעבוד בחו"ל, לכן אין סיבה לא לקבל הכספים בהוראת קבע מטעם החברה. עוד ציינה כי היא מתגוררת אצל הוריה, שתמכו בה כלכלית, ואביה חלה, ולכן כעת אינו יכול לסייע לה וכי צפויות לה הוצאות גבוהות לנוכח לימודי הבת בחטיבה.


אין סיבה מוצדקת שהחייב יתנהל תחת הליך של עיקול משכורת


לאחר עיון בתגובה הזוכה ובתיק, סברה הרשמת כי בתיק חיוב שוטף בסך 5,000 שקלים, כעת התיק מאופס והחייב מקפיד על תשלום סדיר. במצב כזה, לשיטתה אין סיבה שהחייב יתנהל במקום עבודתו, תחת הליך של עיקול משכורת, ודאי אם יש בכך כדי להכביר עלויות וריביות על החייב - לצד השהיית העברת התשלום בפועל לטובות הקטינים.


בנסיבות אלה, קבעה הרשמת, עיקול משכורת הוא הליך פוגעני ובלתי מידתי, בפרט במצב שבו החייב מציע דרך פחותת עלות, ויעילה ומהירה יותר, לשאת בחוב. עוד נקבע כי זו לא הפעם הראשונה שבה מנסה הזוכה לנקוט בהליך לא מידתי נגד החייב. 


הרשמת ציינה כי בתיק זה הגישה הזוכה פעם אחר פעם בקשה לצו עיכוב יציאה מהארץ, שלא אושרה, מאחר שלא נמצאו בטענותיה ממש לפגיעה בלתי מידתית בחייב. מנגד, וכדי לאזן, לא אושרה בקשת החייב לביטול על עיקולים הוניים עתידיים המבטיחים את חיובי העתיד ולא מן הנמנע שככל שהוא יחזור לסורו, ולא יישא בחיוב השוטף ובהגדלות בתיק כסדרם, עלולים להינקט הליכי הוצאה לפועל נוספים נגדו ובמקרה הצורך עלול להתחדש הליך עיקול על המשכורת.


עוד ציינה הרשמת כי תמוה בעינה מדוע טענה הזוכה כי קיים נתק מוחלט בינה לבין החייב, באשר היא צרפה אסמכתא של שיחת וואטס אפ ביניהם, המעידה על תיאום שהות הילדים אצל החייב. בנוסף נראה כי השיחה התנהלה על מי מנוחות, ולא עלה ממנה הרושם כי חל נתק בין הצדדים.


כמו כן, מהשיחה שנסרקה לא עלה כי החייב נוסע לעבוד בחו"ל, אלא צוין כי ייתכן שהוא ישהה בחו"ל, ולכן בעייתי שייקח את הילדה עמו. הדבר מנוגד לבקשת הזוכה. קל וחומר, במצב שבו עובד החייב באותה חברה.


לעניין הבטחת תשלום דמי המזונות השוטפים, הובהר, כי ככל שהוראת הקבע לא תכובד, יהיה בידי הזוכה להטיל עיקול על משכורת החייב בשנית, בפרט משהזוכה אינה טענה כי החייב עלול לעזוב את מקום עבודתו הנוכחי. יתרה מכך, נקבע כי הזוכה לא תמכה טענותיה בתצהיר מאומת כדין, והסתפקה בטענות כוללניות, שאין בהם כדי לבסס גם את טענותיה שלה. ודי בכך כדי לדחות הבקשה הזוכה להשאיר את העיקול על כנו. לפיכך, בקשת החייב להסרת העיקול התקבלה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.