www.what2do.co.il

האם חייב בהוצאה לפועל יכול לצאת מהארץ לצורך קיום מצווה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם חייב בהוצאה לפועל יכול לצאת מהארץ לצורך קיום מצווה?

הטלת צו עיכוב יציאה מהארץ הוא צו שנועד למנוע מחייב לצאת מהמדינה טרם הסדרת חובו. צו זה יכול להינתן לאורך כל תהליך ההוצאה לפועל, בעיקר כאשר יש חשש שהחייב ייצא מהארץ בלי לפרוע את חובו. הצו יינתן לרוב בשלבים מתקדמים של התהליך, לאחר שהחייב אינו עומד בצו התשלומים שנקבע עבורו.

 

צו עיכוב יציאה עומד בסתירה לחוק יסוד של כבוד האדם וחירותו, הקובע שיש לכל אדם חופש לצאת את גבולות המדינה, אולם יש בו צורך כדי לשמר את יעילות הגבייה במדינה. הצו אינו מוגבל בזמן במקרי גירושים, אולם בכל מקרה אחר הוא יבוטל כעבור שנה או בכפוף להגשת בקשת ביטול אל רשם ההוצאה לפועל.

 

חייב בתיק הוצאה לפועל שיש נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ, וצריך לנסוע לחו"ל לשם קיום מצווה דתית בזמן שהצו תקף לגביו, יכול להגיש בקשה לביטול זמני של הצו אל רשם ההוצאה לפועל. הרשם ידון בבקשתו ואם ימצא את מטרת היציאה כמצדיקה את ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ, הוא יוכל לבטל על דעת עצמו את צו עיכוב היציאה תחת קיומם של תנאים מיוחדים.

 

מהם התנאים לביטול צו לשם קיום מצווה?

 

הרשם יכול להחליט שצו עיכוב היציאה מהארץ יוסר באופן זמני רק בכפוף למתן ערבויות. במקרה כזה, על החייב להמציא ערבים בעלי עבודה והכנסה, שיהיו אחראיים על תשלום החוב במקרה שבו יימלט ולא יחזור. הערבים יצטרכו להתייצב בלשכת ההוצאה לפועל, ולהציג דרכון או תעודת זהות בפני הפקיד. לאחר התייצבות הערבים בפני הרשם כנדרש וחתימה על נוסח ערבות, רשם ההוצאה לפועל יטיל עליהם את עיכוב היציאה מהארץ, ובמקומם יתאפשר לחייב לצאת מגבולות המדינה.

 

רשם ההוצאה לפועל יכול להתנות את ביטולו הזמני של צו עיכוב היציאה בהפקדת סכום מסוים של כסף שישמש כערובה מטעם החייב, ואם החייב לא יפקיד את הכסף הזה במועד הנקוב, לא תתאפשר יציאתו מהארץ, גם אם יש לו ערבים. בשובו של החייב לארץ במועד שנקבע, יהיה עליו להתייצב בלשכת ההוצאה לפועל ולהציג תעודה מזהה או דרכון. במעמד זה, צו עיכוב יציאה יעמוד שוב בתוקף, וערבותם של הערבים תוסר וכן יבוטל הצו מהארץ נגדם.

 

חייבת ביקשה לבטל צו עיכוב לשם קיום מצווה דתית

 

חייבת בשני תיקי הוצאה לפועל, שחובותיה הגיעו לסך של 50,000 שקלים, הגישה לרשם ההוצאה לפועל בחיפה בקשה לביטול זמני של צו עיכוב היציאה מן הארץ, לצורך קיום מצווה בחו"ל. הבקשה הוגשה על ידה יום לפני מועד הנסיעה, יחד עם בקשה להכריז עליה כחייבת מוגבלת באמצעיםבקשתה הוגשה אל הרשם באופן חפוז, יום לפני מועד הטיסה, בצירוף מסמכים מושחרים ובלתי קריאים ונכתבה בכתב יד מרושל ולא ברור. הרשם ציין זאת כמשהו שיכול לפגוע בהחלטתו לגביה, שכן לדבריו צורה זו איננה מכבדת את רצינותו של ההליך בעל המשקל וכן אינה מאפשרת את הבנת נימוקיה לבקשה זו.

 

הרשם ציין עוד, שבקשה לביטול זמני של יציאה מהארץ בשביל קיום מצווה דתית, צריכה להתבצע מספיק זמן מראש ולא באופן דחוק, כיוון שלא מדובר בפיקוח נפש או באירוע פתאומי שלא מתכוננים אליו מראש. נסיעה לחו"ל עקב קיום מצווה דתית היא אירוע שמתכוננים אליו מראש ואין סיבה להעמיד את הרשם בלחץ זמנים. עוד צוין, שהחייבת לא מסדירה את התשלומים שלה מאז פתיחת התיק ושקיימת התנגדות מצידה להליכים, אשר לא ברור מה עלה בגורלה. הרשם קבע שדי בכל הגורמים שהוזכרו לעיל כדי לגרום לדחיית בקשתה של החייבת על הסף.

 

הרשם החליט לבטל את צו עיכוב היציאה בכפוף לתנאים

 

לאחר שקלול של מטרת הנסיעה מול נתוני תשלום החובות של האישה, יחד עם אופן הגשת הבקשה והעיתוי הדחוק בה הוגשה, החליט הרשם לאפשר לאישה לטוס לשם קיום המצווה, מכיוון שמצא את הסיבה הזאת כמוצדקת. עם זאת, ביטולו הזמני של הצו נגדה יתאפשר רק אם היא תשלם 9,000 שקלים במזומן וכן אם תפקיד ערבות בנקאית בסכום החוב שלה, או תמציא ערבות לתשלום החוב מצד ערב.

 

הרשם קבע שעל הערב להיות מתחת לגיל 55, שכיר, בעל הכנסה של 7,000 שקלים ומעלה, ובעל ותק של שנתיים במקום עבודה אחד. על הערב להביא תלושי שכר מקוריים, ולהיות נקי מחובות כלפי הוצאה לפועל או פשיטת רגל. עם חתימת הערב על נוסח הערבות, צו העיכוב יחול עליו והחייבת תוכל לצאת מהארץ עד מועד שתצהיר עליו. כאשר תשוב החייבת לארץ, צו העיכוב יוטל עליה בחזרה ויוסר שוב עם תשלום כל חובותיה.

 

תיק מס': 52-1306-09-15
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.