www.what2do.co.il

קבלת הפטר הוצאה לפועל, האם נסיבות חיים קשות יכולות לסייע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

קבלת הפטר הוצאה לפועל, האם נסיבות חיים קשות יכולות לסייע?

חייב מוגבל באמצעים שהוכיח שהוא סובל ממחלת מאניה דפרסיה, ושנסיבות חייו קשות ביותר, הצליח לקבל הפטר מלא על חוב של כחצי מיליון שקלים ולמחיקת ששה תיקי חוב פרטניים.


בעלי חוב בהוצאה לפועל מוגבלים בביצוע פעולות שהן חלק משגרת חיים תקינה ופעילה, כגון הקמת עסק משלהם, יציאה חופשית אל מחוץ לגבולות המדינה והפעלת חשבון בנק. בעלי חוב חלשים במיוחד, עלולים למצוא את עצמם משלמים סכומים נמוכים בצו התשלומים, שאפילו לא מכסים את הריבית על החוב, וכך להיות במצב הזה במשך שנים ללא אפשרות לצאת ממנו לחיים כלכליים חדשים.


החוק מכיר בבעייתיות שבמצב כזה, הן לבעל החוב והן לזוכה, ולכן מאפשר יציאה ממנו בדמות קבלת צו הפטר. חייב בהוצאה לפועל אשר הוגדר כמוגבל באמצעים, יכול להגיש בקשה לקבלת צו הפטר בהוצאה לפועל, וכך למחוק את חובותיו יחד עם ההגבלות הנגזרות מהם, ולצאת לדרך כלכלית חדשה.


לשם קבלת הפטר בהוצאה לפועל, החייב צריך להיות מוכרז כמוגבל באמצעים במשך 4 שנים לפחות, ולהראות כי עמד בצו התשלומים שנקבע לו. הפטר יינתן בתנאי שלחייב אין עוד רכוש שניתן למכור לשם תשלום חובותיו, והוא כולל את כל חובותיו למעט חובות של קנסות, מזונות או חובות שנוצרו במרמה.


האם מצב נפשי רעוע ונסיבות חיים קשות יסייעו בקבלת ההפטר?


חייב בהוצאה לפועל הגיש בקשה לקבלת צו הפטר אל לשכת ההוצאה לפועל בתל אביב בשל מחלת נפש ממנה הוא סובל, שמקשה עליו לעבוד באופן סדיר. החייב עמד בתנאי הסף לפתיחת תיק הפטר בהוצאה לפועל, שכן הוא הוכרז כחייב מוגבל באמצעים בשנת 2013, וחובו עמד על כמעט חצי מיליון שקלים לבנק ועוד 2000 שקלים לביטוח הלאומי. לחייב נקבע צו תשלומים נמוך והוא הקפיד לעמוד בו בדייקנות.


הבנק הזוכה הביע את התנגדותו לפתיחת תיק ההפטר, בטענה שהחייב לא הוכיח את מחלתו באופן הנדרש, שכן אין הוא מוכר בביטוח הלאומי בנכותו הנפשית. לטענת הזוכה, החייב לא ממצה את פוטנציאל ההשתכרות שלו ולא מוכיח שיש סיבה בריאותית המונעת ממנו לעשות זאת.


רשמת ההוצאה לפועל סקרה בתחילת הדיון את נתוני החיים של החייב, כפי שהוכחו בחקירתו ובבקשות שהגיש. בסקירה זו תוארו נסיבות חיים קשות ביותר, של ילד שנעזב על ידי אביו הנרקומן והאלים בגיל שלוש, התייתם מאמו בגיל 8 ואז הופרד מאחיו ונשלח למשפחות אומנה ולמוסדות שונים.


משירותו הצבאי השתחרר החייב על סעיף נפשי, וכן הוכר כחייל בודד בזמן הקצר שעלה בידו לשרת. לאור כל אלה, התקשה החייב למצוא מקומות עבודה שרצו להעסיק אותו, ובשל התקפי המאניה דפרסיה מהם הוא סובל, הוא הבין שעליו להיות עצמאי כדי להתפרנס בכבוד. בהמשך התמודד החייב עם קריסת העסק שלו, ובעקבות כך עם התדרדרות מצבו הבריאותי והנפשי.


על אף הקשיים שחווה, החייב הצליח להשתקם ולמצוא עבודה בשנים האחרונות ועשה מאמצים כדי להעלות את שכרו. הרשמת ציינה כי מהמסמכים שהגיש, הוכח שאין בבעלות החייב נכסים כלשהם וכי עמד בצו התשלומים הנמוך בשלוש שנים שקדמו להגשת הבקשה.


הטענה בדבר אי מיצוי פוטנציאל ההשתכרות איננה רלוונטית בשלב הזה


טענת הזוכה לכך שהחייב איננו ממצה את יכולת ההשתכרות שלו ושלא הציג מסמכים רפואיים המוכיחים את מצבו, נדחתה על ידי הרשמת. הרשמת ציינה שהחייב הציג מסמך מרופא המשפחה שלו, שמאשר שהוא אובחן כבעל הפרעות אישיות וכחולה במאניה דפרסיה, וכן הוכחה שעבר הערכת פסיכיאטר שנתן לו מרשם לתרופה, אשר המינון שלה הועלה עם הזמן עקב התדרדרות.


החייב איננו מקבלת קצבת נכות מביטוח לאומי עקב מחלתו, שכן תהליך ההכרה הארוך ייאש אותו וכן איננו מעוניין שיהיה רישום שימנע ממנו לעבוד ולהרוויח את לחמו כאחד האדם. הרשמת ציינה שאפשר לבחון פוטנציאל השתכרות תוך התחשבות במכלול הנסיבות ולא רק דרך קבלת הכרה בנכות על ידי המוסד לביטוח לאומי.


רשמת ההוצאה לפועל קבעה שאין מקום בשלב זה לטענה לאי מיצוי פוטנציאל ההשתכרות ואם הייתה בעיה לזוכה עם מימוש פוטנציאל ההשתכרות של החייב, הייתה יכולה להעלות טענה זו במהלך חיי התיק ולא בשלב הדיון על ההפטר. הרשמת התרשמה שהחייב ממצה את כושר השתכרותו ומתאמץ מאוד להגדיל את הכנסותיו בכבוד.


הרשמת התרשמה מנסיבות חיי החייב ונתנה לו צו הפטר


הרשמת החליטה להורות על פיזור תיק האיחוד, ביטול כל החובות שהם ברי הפטר לפי החוק, ביטול ההכרזה על החייב כמוגבל באמצעים, ביטול כלל ההגבלות שהוטלו עליו בכל אחד מהתיקים המתנהלים נגדו, וסגירת כל תיקי ההוצאה לפועל שלו.


בהחלטתה אמרה הרשמת, שבייחוד תחת נסיבות חייו הקשות ומחלת הנפש שלו, יש חשיבות רבה במתן הזדמנות לחייב שמנסה בכל כוחו להשתקם ולהשתלב מחדש בעולם העבודה למרות שכשל מבחינה כלכלית.


תיק 01-97100-53-2
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.