www.what2do.co.il

רשלנות בניהול תיק הוצאה לפועל: מתי ייפסקו פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רשלנות בניהול תיק הוצאה לפועל: מתי ייפסקו פיצויים?

הגידול הבלתי פוסק במספרם של הפרקליטים בישראל, הנוטלים חלק בהליכים משפטיים, מלווה באופן טבעי גם בגידול במספר התביעות שמוגשות נגד חלקם בשל רשלנות מקצועית.

סוגיית הרשלנות המקצועית של עורכי הדין היא מורכבת שכן גם הם בדומה לכל בעל מקצוע אחר, מועדים לטעויות בשיקול דעתם המקצועי. על כן, במסגרת בירור תביעת רשלנות מקצועית תישאל השאלה מתי מדובר בטעות לגיטימית בשיקול דעתו של נותן השירות ומתי התנהלותו היא בגדר רשלנות פסולה המזכה בפיצוי.


כדי להוכיח רשלנות מקצועית, על הנפגע להוכיח כי הטעות שביצע עורך הדין הייתה משמעותית וחרגה באופן ממשי מסטנדרט ההתנהגות המקצועי הסביר. כמו כן, על הלקוח מוטל הנטל לבסס קיומו של קשר סיבתי בין השגיאה שביצע הפרקליט לבין הנזקים שנגרמו לו.


חובת הזהירות של עורך הדין אינה מוגבלת אך ורק להתנהגותו עם לקוחותיו אלא מחייבת אותו גם במסגרת יחסיו עם צדדים נוספים שמעורבים בהליך ועלולים להיפגע בעקבות פעולותיו.


האם עורך הדין חרג מחובת הזהירות המוטלת עליו?


בית משפט השלום בירושלים קיבל באופן חלקי תביעתו של אדם, כנגד זוכה בהליך הוצאה לפועל ועורך הדין שלו. התביעה הוגשה כיוון שחשבון הבנק שלו עוקל לאחר שצורף כצד שלישי להליך בתור מעסיקו של החייב. בית המשפט קבע כי עורך הדין חרג מחובת הזהירות המוטלת עליו כלפי הצד השלישי, כאשר לא בדק כהלכה את פרטיו והתעלם מסימני אזהרה בעת שפעל נגדו במסגרת ההליך.


לפי העובדות בפסק הדין, עורך דינו של הזוכה בהליך הוצאה לפועל, סבר כי הצד השלישי הוא המעסיק של החייב ולכן צירף אותו להליך. במסגרת הליכי הגביה נשלחו כל המסמכים, צווי העיקול והאזהרה לכתובת שגויה, השונה מכתובתו הצד השלישי. למרות זאת, בהתאם להחלטות רשם ההוצאה לפועל עוקלו ומומשו כ-12,600 שקלים מחשבון הבנק של המעסיק לכאורה.


הניזוק טען שאינו קשור כלל להליך


האדם שחשבונו עוקל טען כי עורך הדין התרשל בכך שצירף אותו לתיק ההוצאה לפועל כמעסיקו של החייב, כיוון שבתקופה הרלבנטית הוא בכלל הועסק בעצמו כשכיר. לטענתו, הוא לא קיבל את החלטות הרשם בתיק, את צו העיקול ואת הבקשות לצרפו לתיק ולחקור אותו, כיוון שהם נשלחו לתא דואר שונה משלו. לפיכך לא היה באפשרותו להתגונן כנגד עיקול הכספים ונשללה ממנו הזכות להציג את עמדתו בפני רשם ההוצאה לפועל.


עורך הדין טען שלשכת ההוצאה לפועל אחראית לנזק


מנגד, עורך הדין טען להגנתו כי היה על הצד השלישי לפנות ללשכת ההוצאה לפועל ולדרוש ממנה פיצוי על נזקיו, שכן היא אחראית לטעויות. לדבריו, התיק במשרדו נגנז ואין ביכולתו לסייע לניזוק, מה גם שהכסף שעוקל הועבר הלאה ואינו ברשותו.


הזוכה בתיק טען כי ייפוי הכוח שנתן לפרקליטו היה כלפי החייב בתיק ולא כלפי הצד השלישי. לדבריו, הוא לא אישר את פעולות המייצג, שלא עדכן אותו על הצעדים נגד התובע ועל גביית הכסף ממנו.


הרשמת הבכירה קבעה כי הפרקליט מסר ללשכת ההוצאה לפועל כתובת מוטעית שאינה של התובע לצורך משלוח הודעות והתראות. על כן, הוחלט כי אישורי המסירה בנוגע למסמכי ההוצאה לפועל נחתמו על ידי גורם זר ומעולם לא הגיעו לידיו של הניזוק.


הצד השלישי לא הכיר כלל את החייב

 

לאחר שנבחנו הראיות והעדויות בתיק נפסק כי הצד השלישי צורף בטעות להליך מאחר שלא היה בשום שלב המעסיק של החייב. בהמשך נקבע כי הזוכה בתיק לא היה מעורב בהליכים שנוהלו על ידי עורך דינו ולכן הוא אינו נושא באחריות כלשהי כלפי התובע.


עורך הדין התעלם מסימני האזהרה


הרשמת הבכירה הבהירה כי חובת הזהירות של עורך הדין אינה מוגבלת רק ללקוחותיו, וחלה גם כלפי צדדים אחרים שעלולים להיפגע ממעשיו.


נקבע כי עורך הדין לא בדק כראוי את הפרטים של הצד השלישי והתעלם מסימני אזהרה בנוגע להבדלים בכתובת ובשם שלו לפני שנקט בפעולות נגדו. כמו כן הוחלט כי בא כוחו של הזוכה התרשל גם בהתעלמותו ממכתבי ההתראה של הניזוק, אשר הבהיר שהוא לא המעסיק.


בפסק הדין צוין כי עורך הדין היה יכול לכל הפחות לבדוק את גרסת הצד השלישי שטען לטעות ביחס לזהות המעסיק של החייב בתיק. נקבע שאם הוא היה עושה זאת, התביעה והנזק לתובע היו נמנעים.


לפיכך, נפסק כי עורך הדין יפצה את הניזוק גם על עוגמת הנפש שנגרמה לו, יחזיר לו את הכספים שעוקלו וישלם לו סך כולל של כ-16,000 שקלים. נוסף על כך הוחלט שהוא יישא בתשלום שכר טרחת פרקליטו של התובע והוצאותיו בסך כולל של כ-5,000 שקלים.


תא"מ 6895-03-17

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ביטול עיקול

ביטול עיקול

איך מבטלים עיקול? מהם ההליכים הדרושים לשם הסרת עיקול? מהם הטיעונים שיש להציג? 

צו עיקול זמני - תנאים ושיקולים להטלתו

מהם השיקולים העומדים מאחורי בקשה להטלת צו עיקול זמני? כיצד בית המשפט בוחן בקשות כגון דא? 

עיקול זמני, אימתי?

תיקון מס’ 6 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 הסדיר בתקנות את הכללים למתן סעד זמני, לרבות מתן סעד של עיקול זמני ... 

עיקול מקרקעין ומכירתם

האם ניתן לפעול כנגד מקרקעין השייכים לחייב? אימתי יורה בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל על מכירת מקרקעין? 

בקשה לביטול עיקול, מהי?

כיצד ניתן לבטל עיקול? מהי בקשה לביטול עיקול? היכן מגישים אותה? בתוך כמה זמן? קראו עוד... 

עיקול פיצויי פיטורים, האם אפשר?

סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים לפי סעיף 14, או שהופקדו לפי סעיף 20 או לפי סעיף 21, או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או ששולמו או שהופרשו לקופת גמל לקצבה ... 

עיקול מקרקעין

עיקול מקרקעין

האם ניתן לעקל מקרקעין במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהן ההגנות החלות על בית מגורים? 

עיקול צד ג' בהליכי הוצאה לפועל

מהו עיקול צד ג'? האם ניתן לעקל משכורת החייב? כיצד מטילים עיקול צד ג' ומהם השיקולים העומדים על הפרק? 

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק? כיצד מתמודדים עם עיקול זה? מהן זכויותיו של הזוכה? 

עיקול בחשבון משותף

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק משותף? מהם זכויותיו של בן זוגו של חייב בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.