www.what2do.co.il

רכב מעוקל ניזוק בתאונה, האם החייב יכול לקבל פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רכב מעוקל ניזוק בתאונה, האם החייב יכול לקבל פיצויים?

עיקול רכב של חייב במהלך הליך הוצאה לפועל, מהווה כלי בידי זוכה בהליך שמטרתו להבטיח את ביצוע פסק הדין כנגד החייב ואת תשלום החוב.


הטלת עיקול על רכב היא אפשרות יעילה במסגרת הליכי הוצאה לפועל והיא משמשת לעתים קרובות כאמצעי להפעלת לחץ על החייב כדי לעודדו לשלם את החוב. חייב שנתקל בקשיים בהתנהלותו היום יומית עקב עיקול בפועל של רכבו לרוב יפעל להסדיר את החוב בהקדם כדי שיוכל לקבל חזרה את רכבו.


הליך עיקול של מיטלטלין נעשה לרוב על ידי תפיסה פיזית. עם זאת, חייב בהליך בהוצאה לפועל יוכל להמשיך ולעשות ברכבו שימוש סביר גם לאחר רישום עיקול במשרד הרישוי, בכפוף לאישור הנאמן בהליך.


המחוקק לא דורש מחייב בהליך הוצאה לפועל לשמור על הרכב שעוקל באותו המצב כפי שהיה בזמן ביצוע העיקול, בתנאי שביצע בו שימוש סביר. שימוש סביר ברכב כולל גם אפשרות שהרכב יינזק במהלך תאונת דרכים ולכן מעקל הרכב אינו יכול לבוא בטענות כלפי החייב ביחס לנזקים שנגרמו לרכב בעקבות תאונת דרכים.


חייב בתיק הוצאה לפועל שביצע שימוש סביר ברכב מעוקל פטור מתשלום פיצויים למעקל על נזקים שנגרמו לרכב כתוצאה מבלאי סביר או עקב אירוע תאונתי ולכן גם צד שלישי שגרם לנזק לרכב יהיה פטור מתשלום פיצויים למעקל.


חייב בהוצאה לפועל יקבל פיצויים עבור נזק שנגרם לרכבו המעוקל


חייב בהוצאה לפועל היה מעורב בתאונת דרכים שבמהלכה נגרם לרכבו נזק. המבטחת של הרכב הפוגע הכירה באחריות המבוטח שלה להתרחשות התאונה. עם זאת, חברת הביטוח עיכבה את העברת הפיצויים לידי החייב מאחר שעל רכבו היה רשום עיקול במשרד הרישוי.


החייב דרש לקבל את הפיצוי עבור הנזקים שנגרמו לרכב אך חברת הביטוח טענה כי אינה מוכנה להעביר לידיו את התשלום בשל חשש מתביעה עתידית מצד הנושה שדרש את ביצוע העיקול.


השופטת ציינה כי סעיף 21א לחוק ההוצאה לפועל מעניק לרשם ההוצאה לפועל סמכות לבצע עיקול של רכב וסעיף 26 לחוק מסדיר את אפשרות החייב לעשות שימוש סביר במיטלטלין מעוקלים בכפוף לקבלת אישור מטעם הנאמן בהליך ההוצאה לפועל.


לפי דברי השופטת, אמנם ברוב המקרים עיקול של מיטלטלין נעשה באמצעות תפיסה בפועל, אך בכל הקשור לכלי רכב הפרקטיקה הנהוגה היא שעיקול רכב מתבצע באמצעות רישום של העיקול ולא על ידי עיקול פיזי של הרכב. צוין כי במקרה זה אין חולק כי נרשם עיקול במשרד הרישוי ביחס לרכב.


חברת הביטוח לא מחויבת לפצות את המעקל


השופטת הבהירה כי הנהג הפוגע וחברת הביטוח שלו אינם מחויבים לפצות את מעקל הרכב שניזוק בתאונה. על כן נפסק כי המבטחת אינה מחויבת לשלם למעקל הרכב ואינה מסתכנת בתביעה מצד המעקל אם תעביר את הפיצוי עבור הנזק לידי החייב.


כמו כן צוין כי מעקל הרכב לא רכש זכות זיקה ישירה ברכב המעוקל, שכן בהתאם להוראות סעיף 26 לחוק, הרכב המשיך להימצא בידיו של החייב והוא היה רשאי להמשיך ולעשות בו שימוש סביר בכפוף לאישור הנאמן.


שימוש סביר ברכב כולל אפשרות שהרכב יינזק בתאונה


נקבע כי שימוש סביר ברכב כולל גם אפשרות שהרכב יינזק כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים ולכן המעקל אינו יכול לבוא בטענות כלפי החייב בשל הנזק שנגרם לרכב.


בהמשך הובהר כי משתמש ברכב מעוקל אינו מחויב על פי חוק לפצות את המעקל על נזק שנגרם לרכב כתוצאה משימוש סביר בו ולכן גם אין לחייב את הצד שלישי שגרם לנזק לרכב לפצות את המעקל.


השופטת קבעה כי בפני בעל החוב קיימות אפשרויות רבות לצורך גביית החוב שלו מהחייב כולל תפיסת המיטלטלין המעוקלים והטלת עיקולים אצל חברות הביטוח. לפיכך נפסק כי אין זה מתפקידם של הנהג הפוגע והמבטחת שלו לדאוג לאינטרסים של הנושה.


מטרת תשלום הפיצויים היא השבת המצב לקדמותו


עוד נקבע כי מטרת תשלום הפיצוי היא השבת המצב לקדמותו, כלומר לאפשר לבעל הרכב לתקן את רכבו כדי שיוכל להשתמש בו. צוין כי תשלום פיצויים למעקל לא ישיב את המצב לקדמותו אלא דווקא ישפר את מצבו של המעקל ביחס למצב בו היה לפני התאונה. הובהר כי במצב זה בעל הרכב ייאלץ לתקן את רכבו כדי שיוכל להשתמש בו ואילו המעקל ייהנה גם מהפיצויים.


השופטת ציינה כי החייב זכאי לפיצוי מאחר שלרכבו נגרם נזק וזכותו לקבל פיצויים לא הוגבלה. הוחלט כי המעקל יכול לגבות את החוב שלו רק מתוך הנכס המעוקל ואינו רשאי לפגוע בזכותו של החייב לקבל כספים מצד שלישי הנובעים מהשימוש ברכב שעוקל.


לפיכך, נפסק כי חברת הביטוח תשלם לחייב את הפיצויים שמגיעים לו בעקבות נזקי הרכוש שנגרמו לרכב בתאונה בסך כולל של כ-12 אלף שקלים, כולל שכר טרחת עורך דין והוצאות.


תא"מ 34204-10-16

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ביטול עיקול

ביטול עיקול

איך מבטלים עיקול? מהם ההליכים הדרושים לשם הסרת עיקול? מהם הטיעונים שיש להציג? 

צו עיקול זמני - תנאים ושיקולים להטלתו

מהם השיקולים העומדים מאחורי בקשה להטלת צו עיקול זמני? כיצד בית המשפט בוחן בקשות כגון דא? 

עיקול זמני, אימתי?

תיקון מס’ 6 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 הסדיר בתקנות את הכללים למתן סעד זמני, לרבות מתן סעד של עיקול זמני ... 

עיקול מקרקעין ומכירתם

האם ניתן לפעול כנגד מקרקעין השייכים לחייב? אימתי יורה בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל על מכירת מקרקעין? 

בקשה לביטול עיקול, מהי?

כיצד ניתן לבטל עיקול? מהי בקשה לביטול עיקול? היכן מגישים אותה? בתוך כמה זמן? קראו עוד... 

עיקול פיצויי פיטורים, האם אפשר?

סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים לפי סעיף 14, או שהופקדו לפי סעיף 20 או לפי סעיף 21, או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או ששולמו או שהופרשו לקופת גמל לקצבה ... 

עיקול מקרקעין

עיקול מקרקעין

האם ניתן לעקל מקרקעין במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהן ההגנות החלות על בית מגורים? 

עיקול צד ג' בהליכי הוצאה לפועל

מהו עיקול צד ג'? האם ניתן לעקל משכורת החייב? כיצד מטילים עיקול צד ג' ומהם השיקולים העומדים על הפרק? 

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק? כיצד מתמודדים עם עיקול זה? מהן זכויותיו של הזוכה? 

עיקול בחשבון משותף

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק משותף? מהם זכויותיו של בן זוגו של חייב בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.