www.what2do.co.il

ביטול צו איחוד תיקים, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ביטול צו איחוד תיקים, באילו מקרים?

חייב אשר נפתחו נגדו מספר תיקים בהוצאה לפועל ואינו מסוגל לעמוד בהסדר החובות, רשאי להגיש בקשה לרשם ההוצאה לפועל, ולבקש לאחד את כל התיקים הפתוחים כדי להסדיר את חובותיו לאורך זמן בצורה שקולה ומאורגנת.

 

המסלול לאיחוד תיקים מתאים לחייב שחובו אינו גבוה במיוחד, עד 50,000 שקלים, או שיש בידו אפשרות כלכלית לעמוד בתשלום חודשי, כאשר חייב המצוי באיחוד תיקים מוגן מפני נקיטת הליכים משפטיים במקביל על ידי מספר נושים.

 

חייב המעוניין לפנות למסלול של איחוד תיקים, נדרש להגיש בקשה ללשכת ההוצאה לפועל, שבה נפתחו רוב התיקים. הרשם יכול להיעתר לבקשת האיחוד או לדחות אותה, לאחר שנתן הזדמנות לכל הצדדים לטעון את טענותיהם.

 

אם הרשם החליט לקבלה, הוא יקבע מהו הסכום החודשי שיש לשלם במסגרת תיק איחוד על סמך חקירת יכולת, ובסופו של דבר יקבע תשלום חודשי נמוך משמעותית המתאים ליכולתו הכלכלית של החייב, אולם עליו לשלם לפחות 3% מסך כל החובות בכל התיקים הפתוחים ואף להתחייב לשלם בכל חודש 3%, עד שתתקבל ההחלטה.

 

במסגרת צו איחוד לא ניתן לאחד תיק מזונות או תיקים שאינם כספיים, כמו תשלום משכנתא, צו עשה או מימוש משכון. כמו כן, לא ניתן לאחד תיקי שטרות בעת שהוגשה התנגדות למימוש שטר, לפני שבית המשפט הכריע לגבי ההתנגדות.

 

אי עמידה בתנאים של צו האיחוד

 

בנסיבות שונות, הרשם יכול ביוזמתו או על פי בקשה של אחד הזוכים, לבטל את צו האיחוד או לשנות את התנאים הכלולים בו, כאשר הסיבה המרכזית לביטול הצו היא אי עמידה בתנאים שנקבעו על ידי הרשם, או כאשר החייב עשה או מתכוון לעשות מעשה כדי לפגוע בביצועו.

 

במקרה שהיה לרשם יסוד להניח כי החייב לא מילא אחרי התנאים של צו האיחוד, לא עמד בהסדר התשלומים, בשיעור ובמועד שנקבעו, או פעל בדרך אחרת שלא על פי התנאים או שלא באמצעות הממונה, הוא רשאי לבטל את הצו או לשנות תנאים הכלולים בו.

 

הרשם יכול לבטל את הצו אם החייב סירב לשתף פעולה עם הממונה ללא סיבה מוצדקת, או אם חל שינוי בנסיבות והחייב לא עומד בהחזר חובותיו בפרקי הזמן שנקבעו לו. ניתן לבטל את הצו אם נפתח נגד החייב תיק הוצאה לפועל נוסף, והרשם סבר כי החייב לא יוכל לפרוע את כל חובותיו בתיקים שעליהם חל הצו ובתיק החדש בפרקי הזמן שנקבעו בצו.

 

יתרונות וחסרונות בתיק איחוד

 

היתרון המרכזי של צו איחוד תיקים הוא שהסכום החודשי מתאים ליכולת הכלכלית של החייב, ומוענקת לו הגנה מסוימת מפני הנושים, ואף כל הסנקציות בתיקים הפתוחים יעוכבו, כמו עיקול רכוש, עיקול צד ג' או הגבלה על רישיון נהיגה.

 

החיסרון הגדול באיחוד תיקים הוא שהכספים שנתפסו במסגרת העיקולים, אינם מוחזרים לחייב עם אישור הבקשה, ועל החייב מוטל צו עיכוב יציאה מהארץ עד לפירעון כל החוב בתיק והתשלומים החודשיים שאותם הוא נדרש לשלם מתפרשים על פני תקופה ממושכת.

 

כאשר סכום החובות המצטברים הוא עד 50,000 שקלים, מומלץ לחייב לשקול בחיוב לפנות למסלול איחוד תיקים ולהחזיר את החוב באופן מסודר. לעומת זאת, אם החוב גדול ואין באפשרות להשיבו, או שהוא אינו מעוניין למשוך את החובות על פני תקופה ארוכה, כדאי לנסות לבקש הליכי הוצאה לפועל אחרים, כמו הכרזה על חייב מוגבל באמצעים, או פנייה למסלול של פשיטת רגל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.