חייב מוגבל באמצעים


חייב מוגבל באמצעים

חייבים אינם מסוגלים תמיד לשאת בעול חובותיהם. במקרים בהם מתנהלים כנגד חייב הליכים בהוצאה לפועל, והאחרון סבור כי אין ביכולתו לעמוד בנטל, עומדת בפניו האפשרות לבקש הכרזה עליו כחייב מוגבל באמצעים. ישנן מספר משמעויות אשר מקופלות בתוך הכרזה כגון דא. ראשית, עם הכרזה על חייב כמוגבל באמצעים, תיקי ההוצאה לפועל העומדים כנגדו מאוחדים לכדי תיק אחד.

 

מדובר בהליך הידוע בשם איחוד תיקים. לאחר מכן, ניתן כנגד החייב צו עיכוב יציאה מהארץ וחשבון הבנק שלו מוגבל (בהתאם להגבלה המוטלת על אדם לפי חוק שיקים ללא כיסוי). חייב מוגבל באמצעים איננו יכול לעשות שימוש בכרטיסי אשראי והוא מנוע מהקמת חברה ו/או ניהול חברה מבלי שראש ההוצאה לפועל נתן לו אישור מיוחד לכך.


הציבור המתקשר עם החייב יוכל לדעת כי מדובר בחייב מוגבל באמצעים וזאת משום ששמו של האחרון יופיע ברשימה של "המוגבלים באמצעים". לאמור, יכולות להיות להכרזה כאמור השלכות עסקיות משמעויות על החייב ועל יכולתו להתפרנס. עם זאת, חייבים רבים מעוניינים בהכרזה המדוברת היות ויש לה מספר יתרונות מבחינתם.


למשל, הכרזה על חייב כמוגבל באמצעים מביאה לאלתר לעיכוב הליכים כנגדו. כעת, הזוכים לא יוכלו לנקוט כנגד החייב בהליכים שונים כגון עיקולים, צווי הבאה וכדומה. כמו כן, הכרזה על חייב מוגבל באמצעים איננה "חתונה קתולית". חייב יכול לבקש להשתחרר מהגדרה זו. מדובר אפוא באחד היתרונות המשמעותיים בנוגע לחייב מוגבל באמצעים לעומת הליכי פשיטת רגל.


חייבים מוגבלים באמצעים אינם רשאים לעשות "העדפת נושים" ואין בסמכותם היכולת לשלם חובותיהם לנושה אחד על פני נושים אחרים. כמו כן, בניגוד להליכי פשיטת רגל, חייב מוגבל באמצעים איננו מתמודד עם נאמן העוקב אחר פעילויות הכלכליות.


מיהו חייב מוגבל באמצעים?

 

סעיף 69ג(א) לחוק ההוצאה לפועל קובע כי חייב יכול להיות מוכרז כחייב מוגבל באמצעים וזאת במידה והוא עומד באחד התנאים שלהלן. ראשית, הוא הגיש בקשה לפרוס את תשלום חובו בהתאם לגודל החוב (שנתיים בגין חוב של עד 20,000 שקלים, שלוש שנים בעבור חוב של עד 100,000 שקלים, וארבע שנים כאשר החוב גבוה מ-100,000 שקלים). חישוב החוב נעשה תוך כדי הכללת ריביות והפרשי הצמדה עד למועד ההכרזה על החייב כמוגבל באמצעים. כמו כן, חייבים המבקשים הכרזה עליהם כמוגבלים באמצעים צריכים לחתום על כתב וויתור סודיות המאפשר התחקות אחר נכסיהם. לאחר ההכרזה על חייב כמוגבל באמצעים, הודעה בעניין תימסר לזוכה.

 

לאחר ההכרזה

 

במידה וראש ההוצאה לפועל מכריז על חייב כמוגבל באמצעים, האחרון יזומן לעמוד בפני חקירת יכולת. חקירת היכולת מתבססת הן על יסוד עיון בבקשתו של החייב והן על בסיס כל מידע אחר שנמצא לפני ראש ההוצאה לפועל. כאמור, ראש ההוצאה לפועל רשאי להורות לחייב לחשוף בפניו מסמכים אשר הוא סבור כי הם רלבנטיים לסוגיה. הזוכה מעודכן בכל פרטי ההליך וראש ההוצאה לפועל מחויב לשמוע את טענותיו השונות. בסיום בדיקת יכולתו הכלכלית של החייב, רשם ההוצאה לפועל נותן צו תשלומים בהתאם לממצאי הבדיקה וקובע כי הוא מוגבל באמצעים במידה והוא איננו מסוגל לפרוע את החוב במשך התקופה הקבועה בסעיף 69ג(א) לחוק.


לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

רשם ההוצאה לפועל רשאי, מכוח סעיף 14 לחוק ההוצאה לפועל, להורות על עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב...

 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים בהוצאה לפועל? האם שיקים חוזרים הם עילה לפתיחת תיק בלשכת ההוצאה לפועל? כיצד עושים זאת נכון?

 

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ...

 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר".

 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד -  1984...
 

מהי ריבית פיגורים?

ריבית פיגורים הינה ריבית אשר חייב משלם בעת שהוא מאחר בביצוע פסק דין שהתקבל על ידי שופט, או לאחר פקיעת מועד תשלום חוב...

 

מהו חשבון מוגבל?

על פי החקיקה, בנק ישראל ואו המפקח על הבנקים אינם רשאים להביא לביטול חשבון מוגבל. כמו כן, לא ניתן לבטל שיק מסוים ממניין השיקים שהביאו להגבלת החשבון...

 

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

אחת מן הפעולות הנפוצות במסגרת הליכי הוצאה לפועל הינה עיקול מיטלטלין. עם זאת, קיימים מקרים בהם המיטלטלין אינם נמצאים בהחזקתו של החייב...

 

עיקול לפני מתן אזהרה

האם ניתן לעקל מיטלטלין של חייב לפני מתן אזהרה?

 

מימוש משכנתא ופינוי מדירת מגורים

מרבית הציבור בישראל רוכש דירות ונכסים תוך נטילת הלוואת משכנתא מהבנק...

 

אזהרה בהוצאה לפועל - משמעותה ומשקלה של המצאה מלאה

מטרה העיקרית של המצאת האזהרה בהוצאה לפועל היא להעמיד את החייב על כך שהוא חייב לשלם חוב פסוק או סכום השטרות (בתשלומים או בבת אחת), שאם לא כן הוא עלול לעמוד בפני הליכי אכיפה שונים...

 

מכתב דרישה בהוצאה לפועל

מעוניינים לפתוח בהליכי הוצאה לפועל? האם כדאי לשלוח מכתב דרישה? מהי המשמעות המשפטית של מכתב זה?

 

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה יש לעשות לאחר קבלת אזהרה?

 

איחוד תיקים והקשר להכרזה על חייב מוגבל באמצעים?

פסק דין העוסק בסוגיה בין איחוד תיקים והכרזה על חייב מוגבל באמצעים ...

 

חקירת יכולת חקירת יכולת

מהי חקירת יכולת? מה מטרתה? איך אפשר להתכונן לחקירת יכולת ?

 

חשבונות בנק מוגבלים

איתור חשבונות בנק מוגבלים ... מומלץ לדעת לפני כל עסקה ...

 

לשכות הוצאה לפועל

היכן נמצאת לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למקום מגוריך?

 

מסירת אזהרה

 פי רוב, המסירה של האזהרה מתבצעת על ידי לשכת ההוצאה לפועל אשר עושה שימוש נאמן בדואר ישראל. הזוכה רשאי הוא למסור את האזהרה במצב בו המסירה לא בוצעה כדין, קרי החייב מנסה לחמוק או להסתתר מנושיו. 

 

הורדת טפסים

הורדת טפסים הקשורים במערכת ההוצאה לפועל - הורידו את הטופס כבר עכשיו ...

 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.