www.what2do.co.il

מהם חובות אבודים בהוצאה לפועל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהם חובות אבודים בהוצאה לפועל?

חובות אבודים בהוצאה לפועל הם חובות כספיים שלא נפרעו על ידי חייבים, בשל התחמקות מתשלום, או אי יכולת פיננסית להסדיר אותם. במקרה של חובות אבודים, יכול הזוכה להכריז בפני רשויות המסים על החובות כאבודים ולקבל עבורם החזרי מס.

 

הנסיבות להיווצרות חובות אבודים עשויות להיות שונות ומגוונות, כגון היעלמות החייב בדרך שלא ניתן לאתרו, גם לא באמצעות חוקר פרטי, מתן צו הפטר המוחק את החובות לחייב מוגבל באמצעים, או לפושט רגל בתום ההליך, פטירתו של החייב וכן עקב חוסר משאבים מצד החייב לשאת בתשלום חובותיו. במקרים מסוג זה, הזוכים, ככל הנראה, לא יקבלו את כספם בחזרה, אך הם יכולים לקבל הקלות מטעם המדינה בתחום המסים.


מה ניתן לעשות לגבי חובות אבודים?

 

במצב שבו החייב ברח מהארץ במטרה להתחמק מהנושים, או הבריח רכוש וכספים לחו"ל או לקרובי משפחתו, והזוכה לא הצליח לגבות את החוב במסגרת הליכי הוצאה לפועל, או כאשר החייב קיבל צו הפטר מחובותיו, או במקרה שהחייב נפטר ובעיזבונו לא נותרו נכסים לפירעון החוב, יכול הזוכה להכריז בפני הרשויות על החוב כאבוד.

 

הזוכה רשאי להכריז על חובות אבודים כדי לקבל בחזרה את המס ששולם בעד העסקה שבגינה נוצר החוב. לדוגמה, במקרה שספק מכר סחורה לחברה, אך לא קיבל את התמורה הכספית בעדה, הוא רשאי לקבל החזרים עבור הוצאות מס הכנסה, מס ערך מוסף ומס קנייה, בעקבות הכרזה על החוב כאבוד. ההכרזה מאפשרת למחוק את סכום החוב ההכנסות שבגינם חייב העסק במס, ובכך לא יהיה צורך לשלם מס עבור הכנסה שבפועל לעולם לא תתקבל.

 

על הזוכה מוטלת החובה להוכיח בפני הרשויות כי לא הצליח לגבות את החוב, וחרף מאמציו פירעון החוב אינו אפשרי. בעת הגשת הבקשה, יש לציין מהי הסיבה שבגינה אין סיכוי שהחוב יפרע, ולהדגיש כי למרות מיצוי כל אמצעי הגבייה, לא ניתן לגבות את החוב.

 

יש לבסס את הבקשה באמצעות מסמכים שונים כמו: מכתבי התראה לגביית החוב, מכתב מעורך דין המסביר מדוע הליך הגבייה אינו אפשרי, טפסים המעידים על פתיחת תיק בהוצאה לפועל, בקשת פשיטת רגל, פסקי דין שניתנו לטובת הזוכה, וכל מסמך רלוונטי אחר המעיד על ניסיונות גבייה שלא צלחו.

 

גביית חובות שהוכרו כאבודים

 

לאחר שרשויות המס מכירות בחובות כאבודים, ומזכות את הזוכה בסכום המס, רשאי הזוכה להמשיך לפעול לגביית חובות אבודים, באמצעות הטלת סנקציות על החייב, כמו עיקולים על נכסים, צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלה על חשבון בנק ועוד. במקרה שהזוכה הצליח לגבות את החוב האבוד, ייחשב הסכום כחייב במס במועד הכרזתו, ולאחר הגבייה עליו לשלם מס כחוק.

 

מכיוון שתהליך הכרת רשויות המסים בחובות אבודים, הוא תהליך יקר וממושך, הכולל תשלום שכר טרחה לעורך דין ואף בעת הצורך גם תשלום לחוקר פרטי, מומלץ לשקול היטב, האם החזר המס שיתקבל גבוה יותר מההוצאות הנדרשות כדי לקבל את ההכרה בחוב כחוב אבוד, כאשר במקרים מסוימים העלויות להוכחת חובות אבודים עלולה להיות גבוהות יותר מהחזר המס עצמו, עדיף לזוכה לוותר על זכות זו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.