www.what2do.co.il

דיון מהיר בהוצאה לפועל לגביית חובות, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

דיון מהיר בהוצאה לפועל לגביית חובות, באילו מקרים?

חרף פסיקת בתי משפט דמי מזונות עבור הילדים, ישנם אבות שאינם עומדים בהוראות פסק הדין ולא משלמים מזונות לילדיהם. את חוב המזונות יכולה לגבות האם המשמורנית במסגרת הליכי הוצאה לפועל והיא רשאית לבחור במסלול הרגיל או במסלול מזונות, בשני המקרים רק לאחר שעבר המועד שנקבע בפסק הדין לביצוע התשלום.

 

במסלול מזונות הזוכה לא צריכה לבצע שום פעולה לאחר פתיחת התיק, ורשם ההוצאה לפועל נוקט בהליכים לגביית החוב ביוזמתו, ללא צורך בהגשת בקשה נוספת שלה, לרבות הליכי עיקול על רכוש ונכסים, תפיסת רכב והטלת הגבלות על חייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו, כולל צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלה כלקוח מוגבל מיוחד, הגבלת הארכה של דרכון או חידוש רישיון נהיגה ובמקרים חריגים גם הטלת צו מאסר.

 

נוהל דיון מהיר לנפגעת אלימות

 

עם זאת, לעיתים הליכי הגבייה מצריכים מספר דיונים שבהם בני הזוג נדרשים להיפגש, בעיקר כאשר החייב מכחיש את החוב, או טוען כי הוא עומד בתשלומים במסגרת טענת פרעתי. הליכים משפטיים של אישה אשר סובלת מאלימות מצד בן זוגה לשעבר עלולים להקשות על שיקומה ויציאתה ממעגל האלימות, ואף עלולים להחריף את הקונפליקט בין הצדדים, לפיכך הוחלט על נוהל דיון מהיר לנפגעת אלימות.

 

זוכה, המוכרת כנפגעת אלימות במשפחה רשאית להגיש בקשה לרשם ההוצאה לפועל לקיום דיון מהיר בהליך שעניינו גביית דמי מזונות ילדים, אשר ייקבע בהתאם לנסיבות בהקדם האפשרי ועד 60 ימים ממועד הגשת הבקשה.

 

לצורך מימוש הזכות להליך מהיר, הזוכה נדרשת לצרף ראיה המעידה על היותה נפגעת אלימות במשפחה. הראיה יכולה להיות צו הגנה קבוע מפני בן הזוג לשעבר, או אישור על שהייה של למעלה מ-91 ימים במקלט לנשים מוכות, או אישור על טיפול במרכז למניעת אלימות במשפחה או במחלקה לשירותים חברתיים והשתתפות בלפחות 8 מפגשים, או טיפול בעמותה מוכרת על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים לטיפול באלימות במשפחה הכולל השתתפות בלפחות 8 מפגשים.

 

לאחר עיון בבקשה, אם יחליט הרשם כי יש מקום לקבוע דיון מהיר בעניין גביית חוב מזונות, הוא ייקבע דיון בהקדם האפשרי ובתוך 60 ימים ממועד השלמת ההליכים המקדמיים הנצרכים לשם קביעתו. אולם בכל מקרה הדיון ייקבע בתוך 60 ימים עבור כל בקשה שתוגש בתיק המזונות, בין אם הוגשה על ידי הזוכה, ובין אם על ידי החייב. ההחלטה תתקבל על פי הכלים השיפוטיים הרגילים ללא קשר להיות הזוכה נפגעת אלימות במשפחה.

 

אבטחה בלשכות ההוצאה לפועל

 

זוכה החוששת להגיע ללשכת ההוצאה לפועל, רשאית לתאם טלפונית סידורי אבטחה מול קצין הביטחון של הלשכה בטרם הגעתה. בהתאם לבקשתה, ילווה אותה מאבטח החל מהכניסה לתוך כתלי המבנה, לאזור בטוח בתוך הלשכה, הוא ילווה אותה בעת ההמתנה בתור, באולם הדיונים ובתום הדיונים אל מחוץ ללשכה.

 

האבטחה מיועדת לנשים נפגעות אלימות במשפחה המגיעות ללשכות לצורך גביית חוב מזונות, אך היא תקפה לגבי כל אדם אשר חש מאוים מאדם אחר במסגרת תחומי הלשכה, והוא יכול לבקש מראש שמאבטח ילווה אותו בעת שהותו בלשכה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.