www.what2do.co.il

מסירת אזהרה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מסירת אזהרה

 

 

מה זאת אזהרה?

עם פתיחת התיק בהוצאה לפועל נשלחת לחייב אזהרה. האזהרה כוללת הוראות והסברים כלפי החייב, בנוסף יהיו מצוינים בה פרטי הלשכה בה נפתח התיק ומספר התיק.

כמו כן, באזהרה תהיה הודעה לחייב כי אם אין ביכולתו לשלם את החוב במלואו, עליו להתייצב באחת מלשכות ההוצאה לפועל לחקירת יכולת תוך 20 יום או 30 יום (תלוי בסוג התיק) ואם לא יעשה כן, יחשב כמשתמט מתשלום חובותיו והוא צפוי לעונש מאסר.

כיצד מוסרים אזהרה?

את האזהרה ניתן למסור בשתי דרכים. האחת, היא באמצעות לשכת ההוצאה לפועל בעצמה והשנייה, היא באמצעות הזוכה או שליח היוצא מטעמו. 

 
ברוב המקרים, תתבצע המסירה של האזהרה על ידי לשכת ההוצאה לפועל אשר עושה שימוש נאמן בדואר ישראל. הזוכה רשאי למסור את האזהרה במצב בו המסירה לא בוצעה כדין, קרי החייב מנסה לחמוק או להסתתר מנושיו. 

בהנחה שהמסירה בוצעה כדין, על הזוכה לשמור את אישור המסירה שקיבל כאשר עליו לודא כי האישור חתום על ידי החייב והוקלד במחשב. במקרה בו הזוכה מבצע את המסירה, עליו להגיש ללשכת הוצאה לפועל את אישור המסירה על מנת שיוזן במחשב. 

חשוב לזכור: בנסיבות מיוחדות ויוצאות דופן יאשר ראש ההוצאה לפועל באופן אישי כי הזוכה יגיש את האזהרה כבר בניסיון הראשון. נסיבות אלו כוללות בחובן למשל את הסיטואציה בו לזוכה יש יסוד להניח כי החייב עלול להתחמק מלקבל את האזהרה או שהוא מסתתר ועל כן יש לאתרו. על נסיבות אלו חייב הזוכה להצהיר.

למי למסור את האזהרה?

את ההודעה יש למסור לחייב עצמו או לבן משפחתו הגר עימו ושנראה כי מלאו לו 18 שנה. במידה והחייב הוא תאגיד, את האזהרה ניתן למסור על ידי הנחתה במשרד הרשום של התאגיד.
 
 
שליח אשר נתקל בסירוב קבלת האזהרה על ידי החייב, כמו במסירת כתב תביעה, יציין זאת על גבי אישור המסירה והדבר יחשב למסירה כדין.

על החייב להודיע ללשכת ההוצאה לפועל על כל שינוי במענו. במידה ולא עשה כן, יראו כל מסמך שנשלח לכתובתו הידועה האחרונה כאילו הגיע ליעדו וזאת גם עם האזהרה הוחזרה בפועל על ידי הדואר.

הליכים שניתן לנקוט בטרם מתן האזהרה

אם בידי הזוכה מידע על כך שהחייב מתכנן לבצע פעולה כלשהי שתפגע באפשרות לגבות את החוב, עוד לפני שנמסרה לו האזהרה, הזוכה רשאי לבקש נקיטת הליכים שימנעו ממנו לבצע פעולה זאת.

עליו להוציא תצהיר המפרט את הפעולות של החייב לסיכול הגביה, על התצהיר להיות מאושר על ידי עורך דין, שופט, רשם בית משפט או מוציא לפועל. לאחר הגשת התצהיר יחליט ראש ההוצאה לפועל אם לקבל את הבקשה במלואה, בחלקה או האם לדחותה לגמרי.  אולי תרצו לקרוא על:

מכתב דרישה
פתיחת תיק
נקיטת הליכים, מתי?
נקיטת הליכים טרם אזהרה
איתור חייבים
עיקול מקרקעין
עיקול צד ג'
מעצר מונע
צו עיכוב יציאה מן הארץ
חיפושים
חוק ההוצאה לפועל
תקנות ההוצאה לפועל


לקבלת מידע משפטי נוסף או ייעוץ ע"י עורך דין לחץ/י כאן 
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

אימתי יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב בהליכי הוצאה לפועל? מה בין הזכות לחופש תנועה לבין זכויותיהם של הנושים? 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים חוזרים בהליכי הוצאה לפועל? האם ניתן לנקוט בהליכים כנגד החייב? מה ההגנה מפני תיק הוצאה לפועל בעקבות שיק שחזר בתום לב? 

לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למגוריך

כאן תמצאו טלפונים למקרי חירום כולל טלפונים ניידים של בעלי תפקידים, שעות פעילות כתובות ועוד ...  

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ... 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר". 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984... 

מהי ריבית פיגורים?

מהי ריבית פיגורים? מתי מתחיל מרוץ ריבית הפיגורים? האם ניתן לעכב או להוריד אותה? קראו עוד... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.