www.what2do.co.il

תביעה נגד זוכה בגין אי ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ לאחר הסדר החוב

דרגו את המאמר

תביעה נגד זוכה בגין אי ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ לאחר הסדר החוב

חייב שהוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ, ביקש לטוס לחו"ל עם חבריו, לאחר שפרע את החוב, אולם כאשר הגיע לשדה התעופה גילה כי הצו לא הוסר, ועקב כך הפסיד את הטיול שאליו תכנן לנסוע ונדרש לשלם דמי ביטול עבור הטיסות והמלונות. החייב פנה אל בית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון והגיש תביעה על סך של 33,200 שקלים נגד הזוכה בגין עגמת נפש שנגרמה לו, בכך שבמשך שנה לא יכול היה לצאת מן הארץ ונאלץ לרדוף אחריו לסגירת התיק.

 

על פי עובדות התביעה, הנתבע פתח תיק הוצאה לפועל פרטי נגד התובע ובמסגרת הליכי הוצאה לפועל הוציא נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ. במסגרת פרק הזמן של 30 ימים שהוקצבו לו, התובע פרע את מלוא סכום החוב של פסק הדין, בסך של 7,000 שקלים.

 

לאחר מספר חודשים, תכנן התובע לטוס לחו"ל עם חברים, וכאשר הגיע לשדה התעופה התברר כי עומד נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ ולא יוכל לעלות על המטוס. בתום ארבע שעות של התדיינות מול רשויות ההגירה, וחרף בקשותיו להפקיד ערבויות, לא הותר לתובע לצאת מן הארץ והוא הפסיד את הטיסה ואת הטיול.

 

הנתבע דרש מהחייב כספים כדי לסגור את התיק

 

ביום למחרת לתובע היתה אפשרות להצטרף באיחור לנסיעה, על כן התקשר אל הזוכה וביקש ממנו לפעול לסגירת התיק ולבטל את צו עיכוב היציאה מן הארץ. אולם לטענתו, הנתבע התעלם מבקשותיו בזלזול, ואף דרש ממנו אלפי שקלים כדי לסגור את תיק ההוצאה לפועל.

 

גם לאחר שחבריו וקרובי משפחתו של החייב פנו אל הנתבע בבקשות חוזרות ונשנות לסגור את התיק, הוא לא שיתף פעולה ומעולם לא נענה להן. בסופו של דבר, רק לאחר כשנה של שליחת מכתבים ופניות, נסגר תיק ההוצאה לפועל בהיעדר תגובתו של הזוכה וצו עיכוב היציאה בוטל.

 

הנתבע הכחיש כי דרש כספים מהתובע כדי לסגור את התיק, וטען כי מטעם ההוצאה לפועל הודיעו לו, כי אם לא יגיב, הם יסגרו את התיק בעצמם, ומאחר שהיה טרוד בעניינים אישיים אחרים, הסתמך על הודעה זו וראה את התיק כסגור.

 

הנתבע התחייב כי יפעל לסגירת התיק וביטול הצו לאחר שיפרע החוב

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה כי האחריות לדאוג לביטולו של צו עיכוב היציאה מן הארץ רובצת לפתחו של הנתבע ודין התביעה להתקבל. השופט ציין כי לאחר שהוסדר החוב, היה על הזוכה לפעול לסגירת התיק ולשחרר את התובע מצו עיכוב היציאה מן הארץ שהוציא נגדו.

 

בנוסף ציין השופט כי כאשר צו עיכוב היציאה מן הארץ הוצא על ידי צד פרטי, הנתבע התחייב עוד בשלב פתיחת תיק לעדכן את לשכת ההוצאה לפועל אם ישלם החייב את החוב במלואו או בתשלומים ישירות אליו, תוך שבעה ימים מיום קבלת התשלום, אולם הוא הפר את התחייבותו ולא פעל לסגור את התיק ולדאוג לביטול הצו. לפיכך חייב בית המשפט את הנתבע לשלם לתובע סך של 22,000 שקלים, בגין פגיעה שלא היתה לה כל הצדקה בחירותו וחופש ההתניידות שלו.

 

ת"ק 33063-04-15 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

אימתי יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב בהליכי הוצאה לפועל? מה בין הזכות לחופש תנועה לבין זכויותיהם של הנושים? 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים חוזרים בהליכי הוצאה לפועל? האם ניתן לנקוט בהליכים כנגד החייב? מה ההגנה מפני תיק הוצאה לפועל בעקבות שיק שחזר בתום לב? 

לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למגוריך

כאן תמצאו טלפונים למקרי חירום כולל טלפונים ניידים של בעלי תפקידים, שעות פעילות כתובות ועוד ...  

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ... 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר". 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984... 

מהי ריבית פיגורים?

מהי ריבית פיגורים? מתי מתחיל מרוץ ריבית הפיגורים? האם ניתן לעכב או להוריד אותה? קראו עוד... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.