www.what2do.co.il

שיקים בהוצאה לפועל

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.2 מתוך 5

שיקים בהוצאה לפועל

ניתנו לכם שיקים אשר לא כובדו? מתמודדים עם שיקים חוזרים? באפשרותכם לעשות זאת באמצעות ההוצאה לפועל. לעיתים, אין מנוס מנקיטה בהליכי הוצאה לפועל בכדי למצות זכויות שהופרו בשיקים חוזרים. על מנת לפתוח תיק בהוצאה לפועל, יש לשאת בתשלום אגרה. האגרה כיום על פתיחת תיק בגין שיק שלא כובד עומדת על 1.25% מסכום ההמחאות אך לא פחות מ-162 ₪ (נכון לנובמבר 2012). יש להוסיף לסכום הנ"ל אגרת פרוטוקול. חשוב להדגיש כי סכומי האגרה מצטרפים לחוב בתיק ההוצאה לפועל והדבר יופנה כלפי החייב.


במידה ואתם בוחרים לפנות להליכי ההוצאה לפועל בסיוע של עורך דין מטעמכם, במועד פתיחת התיק מצורף לחוב (באופן אוטומטי) גם שכר טרחתו של עורך הדין. בהמשך, עם ביצוע פעולות גבייה כנגד החייב, שכר טרחה נוסף יתווסף לסכום החוב. בכדי לפתוח תיק בהוצאה לפועל עליכם להיות מצוידים בשיק המקורי ובצילום של שני צדדיה של ההמחאה.


כעת, יהיה עליכם למלא טופס בקשת ביצוע שיק (ניתן לעשות זאת בכל אחת מלשכות ההוצאה לפועל). מילוי הטופס צריך להיות תוך כדי הקפדה על כל הפרטים הרלבנטיים, לרבות פרטיו של החייב בהתאם לתעודת זהות (או ח.פ במידה ומדובר בחברה) וכתובת. ישנם מקרים בהם רשומים על השיק ערבים נוספים מעבר למושך השיק. במקרים אלה, רצוי וניתן להוסיף גם את הערבים בתור חייבים בבקשת הביצוע. משמע, לפתוח את התיק בהוצאה לפועל כנגד כמה חייבים.


כתובת עדכנית וחשיבותה


רבים אינם יודעים זאת אך ישנה משמעות גדולה מאד לרישום כתובת עדכנית של החייב. רק כתובת עדכנית ונכונה תוכל לסייע בנקיטת הליכים כנגד החייב (לרבות צווי הבאה, עיקולים, מאסר וכדומה). לאחר פתיחת התיק, תצא אזהרה לחייב על ידי מזכירות ההוצאה לפועל. באזהרה, אשר תישלח לחייב בדואר רשום, יפורטו פרטי התיק והחוב. כמו כן, תינתן לחייב אזהרה בדבר חובתו לשלם את הסכום בשיק.


כאמור, האזהרה נשלחת בדואר רשום בצירוף שובר תשלום ואישור מסירה. במידה והאזהרה תשוב כלעומת שנשלחה בגין "מען שגוי", "העתיק כתובת" או "לא נדרש", לא יהיה ניתן לנקוט כנגד החייב בהליכים. במקרים אלה, יש לאתר את כתובתו העדכנית של החייב ולבקש המצאה נוספת של האזהרה. יודגש כי ניתן להיעזר בכך בחברות המספקות שירותי מסירות משפטיות.


בחלוף 21 ימים ממועד המצאת האזהרה לידיו של החייב, הזוכה יוכל להתחיל ולנקוט כנגד האחרון בהליכי גבייה מסוימים. מדובר בהטלת עיקולים (חשבונות בנק, משכורות, רכבים וכו'), עיכוב יציאה מהארץ, צווי מעצר וכדומה. לעיתים, קיים חשש כי החייב ינקוט בהליכים פסולה לאחר קבלת האזהרה וטרם חלוף שלושת השבועות הראשונים. במקרים כגון דא, הזוכה יכול לבקש לנקוט בהליכים משלו כנגד הברחת רכוש או יציאה מהארץ עוד בטרם שליחת האזהרה.


עורכי דין העוסקים בתחום דואגים להדגיש כי לאחר פתיחת התיק בהוצאה לפועל, הזוכה איננו יכול לשבת בביתו ולהמתין לתשלום החוב. לשכת ההוצאה לפועל איננה פועלת כבקשתם של זוכים והיא נתונה תחת עומס עצום. אי לכך, הזוכה צריך לנקוט באופן אקטיבי בפעולות לשם קידום התיק. מומלץ להיעזר גם בייעוץ משפטי אשר יוכל לסייע לייעול ההליכים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

אימתי יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב בהליכי הוצאה לפועל? מה בין הזכות לחופש תנועה לבין זכויותיהם של הנושים? 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים חוזרים בהליכי הוצאה לפועל? האם ניתן לנקוט בהליכים כנגד החייב? מה ההגנה מפני תיק הוצאה לפועל בעקבות שיק שחזר בתום לב? 

לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למגוריך

כאן תמצאו טלפונים למקרי חירום כולל טלפונים ניידים של בעלי תפקידים, שעות פעילות כתובות ועוד ...  

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ... 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר". 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984... 

מהי ריבית פיגורים?

מהי ריבית פיגורים? מתי מתחיל מרוץ ריבית הפיגורים? האם ניתן לעכב או להוריד אותה? קראו עוד... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.