www.what2do.co.il

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

חוק ההוצאה לפועל מתייחס גם למקרים בהם קיים חשש כי חייב יבקש לסכל את ההליכים כנגדו על ידי הימלטות מישראל (זאת תוך שהוא משאיר את הנושים אל מול שוקט שבורה). אי לכך, בסמכותו של ראש ההוצאה לפועל להטיל על חייב צו עיכוב יציאה מהארץ. סעיף 14 לחוק ההוצאה לפועל עוסק בתנאים ובשיקולים העומדים מאחורי צו עיכוב בהוצאה לפועל.


סעיף 14(א) קובע כי במידה ויש לראש ההוצאה לפועל "יסוד סביר להניח" כי החייב מתכוון לברוח מישראל מבלי להביא לפירעון חובו, ומבלי להבטיח את פירעון החוב בדרך כלשהי, אזי ניתן לעכב את יציאתו מישראל. ראש ההוצאה לפועל רשאי לדרוש מהחייב להפקיד את דרכונו או תעודת המסע שלו.


במקרים בהם מדובר בחייב העומד בחובותיו לפי צו תשלומים שהוטל עליו על ידי רשם ההוצאה לפועל מכוח סעיפים 7א, 69(ב) או 69א, אזי עיכוב יציאתו מהארץ ייעשה רק במקרים בהם רשם ההוצאה לפועל סבור כי "יציאתו של החייב מישראל עלולה לסכל את ביצוע פסק הדין".


על פי סעיף 14(ב), במידה והחייב מסרב להפקיד את הדרכון או את תעודת המסע שלו, רשם ההוצאה לפועל יכול להורות על מעצרו עד להפקדתם (וזאת בלבד שמעצר זה לא יארך למעלה משבעה ימים). סעיף 14(ג) מעניק לחייב "קרש הצלה" מסוים בכך שהוא מאפשר לרשם ההוצאה לפועל להמיר צו עיכוב יציאה מהארץ בערבות המניחה את דעתו. כמו כן, במידה והמטרה אשר לשמה החייב מבקש לצאת מישראל הינה "מטרה מוצדקת", רשם ההוצאה לפועל רשאי לבטל את הצו שניתן ו/או להתנות את הביטול במתן ערובה.


אמות המידה


חשוב להדגיש כי אמת המידה לבחינת צו עיכוב יציאה מהארץ לפי סעיף 14(א) לחוק ההוצאה לפועל איננה מבחינה בין חייבים הנושאים בתשלום מזונות לבין חייבים אחרים. לא אחת, נקבע כי גם אם החייב נושא כחוק במזונות ילדיו, עדיין ניתן להטיל עליו צו עיכוב יציאה מהארץ הצופה את פני העתיד באשר לחוב המזונות שטרם נגבה. שני השיקולים העיקריים והמרכזיים בעניין זה הינם:


1. קיים חשש שהחייב יעזוב את הארץ.
2. קיים חשש כי עזיבתו של החייב את הארץ תכביד על ביצוע פסק הדין.


יודגש כי בתי המשפט מכירים בכך שלחייבים בהוצאה לפועל קיימת הזכות החוקתית והטבעית לחופש תנועה. דהיינו, הפגיעה בחופש התנועה של חייב פלוני צריכה להיות רק בהתקיים "חשש כבד ורציני" בנוגע לסוגיות שתוארו לעיל. זאת ועוד, הלכה פסוקה היא כי גם במידה וקיים חשש מהותי ליציאתו של החייב מישראל, עדיין שומה על בית המשפט לבחון חלופות אחרות, פוגעניות פחות.


צו עיכוב יציאה מהארץ במעמד צד אחד


צו עיכוב יציאה מהארץ יכול, בדומה לסעדים זמניים אחרים, להיות מוגש על ידי הזוכה במעמד צד אחד. במקרים כגון דא, הזוכה טוען כי למרות שהחייב לא התייצב בבית המשפט, יש למנוע ממנו לצאת מישראל. חשוב לדעת כי לא רק שצו עיכוב יציאה מהארץ איננו ניתן בנקל, אלא שכאשר מדובר בבקשה במעמד צד אחד, הקושי עלול להיות גדול עוד יותר. אי לכך, חשוב לנמק את הבקשה ולהציג ראיות לכאורה לקיומם של התנאים הדרושים.

 

הלכה פסוקה היא כי בתי המשפט נזהרים מלהטיל צו עיכוב יציאה מהארץ במעמד צד אחד ולא אחת הצד המבקש את הצו יחויב בהפקדת עירבון וערבויות מתאימות. אדם אשר הוגש כנגדו צו עיכוב יציאה מהארץ במעמד צד אחד רשאי, כמובן, לפנות לבית המשפט בבקשה לבטלו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

אימתי יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב בהליכי הוצאה לפועל? מה בין הזכות לחופש תנועה לבין זכויותיהם של הנושים? 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים חוזרים בהליכי הוצאה לפועל? האם ניתן לנקוט בהליכים כנגד החייב? מה ההגנה מפני תיק הוצאה לפועל בעקבות שיק שחזר בתום לב? 

לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למגוריך

כאן תמצאו טלפונים למקרי חירום כולל טלפונים ניידים של בעלי תפקידים, שעות פעילות כתובות ועוד ...  

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ... 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר". 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984... 

מהי ריבית פיגורים?

מהי ריבית פיגורים? מתי מתחיל מרוץ ריבית הפיגורים? האם ניתן לעכב או להוריד אותה? קראו עוד... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.