www.what2do.co.il

השהיית הליך בהוצאה לפועל

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

השהיית הליך בהוצאה לפועל

חייב שנפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל, רשאי לבקש בכל שלב להשהות הליך מסוים. השהיית הליך בהוצאה לפועל עוצרת אותו באופן זמני, לרבות: צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול רכוש ונכסים, הגבלת חשבון בנק וכדומה, אולם שאר ההליכים בתיק נמשכים עד לפירעון החוב או עד להגעה להסדר אחר עם הזוכה.

 

בהשהיית הליך, להבדיל מעיכוב הליכים בהוצאה לפועל שמפסיק באופן זמני את כל ההליכים בתיק לפי מקרים מסוימים הקבועים בחוק, רשאי רשם ההוצאה לפועל להורות על השהייה, בהתאם לשיקול דעתו וההצדקות שיימצא, ויכול בכפוף להפקדת ערובה להשהות את ההליך המבוקש לתקופה סבירה.

 

את הבקשה להשהיית הליך בהוצאה לפועל, החייב נדרש להגיש בכתב ללשכת ההוצאה לפועל שבה מתנהל התיק, על גבי טופס בקשות כלליות 1 - טופס 211. עליו לפרט בתצהיר מהן העובדות שעליהן מסתמכת הבקשה ואיזה סוג ערובה מציע החייב.

 

כך למשל, אם חייב זקוק לצורך פרנסתו לרישיון הנהיגה שלו, כמו נהג מונית, נהג אוטובוס או נהג משאית, הוא רשאי לבקש מרשם ההוצאה לפועל להשהות את הליך ההגבלה על רישיון הנהיגה, כדי לאפשר לו להמשיך להתפרנס ולפרוע את חובותיו. הרשם יכול להשהות את ההגבלה, אם הוטלה על החייב הגבלה נוספת, כמו עיקול חשבון הבנק, אך אינו יכול לעכב כל ההליכים בתיק, אלא על פי המקרים הקבועים בחוק.


מה ההבדל בין השהייה לעיכוב הליכים?

 

הסמכות לעיכוב הליכים נתונה לבית המשפט, לעומת השהיית הליכים שנתונה לרשם. עם זאת החייב יכול לבקש מרשם ההוצאה לפועל לעכב את כל ההליכים במקרה שהגיש טענת פרעתי, התנגדות לביצוע שטר, או התנגדות לתביעה על סכום קצוב.

 

הזוכה בתיק רשאי להגיש בקשה לעיכוב הליכים אם הגיש ערעור או בקשת רשות ערעור, על החלטה או צו של הרשם. כמו כן, צד שלישי רשאי להגיש בקשה לעיכוב הליכים, אם יש לו זכויות במקרקעין שאינם רשומים בטאבו, או אם יש לו טענות לגבי בעלות על מיטלטלין שעוקלו.

 

השהיית הליך מוסדרת בסעיף 16 לחוק הוצאה לפועל, והיא סמכות רחבה יותר מעיכוב הליכים, המצויה בשיקול דעתו של הרשם, ומשמעותה היא השהיית הליך או הליכים מסוימים, בעוד שאר ההליכים אינם מעוכבים.

 

על פי לשון החוק, כאשר חייב מבקש להשהות הליך או להימנע ממנו, רשאי רשם ההוצאה לפועל להורות כמבוקש בתנאי שהחייב המציא ערובה להנחת דעתו, אולם במקרים מסוימים רשאי הרשם לפטור את החייב ממתן ערובה, אם ראה הצדקה לכך לשם מניעת עיוות דין. מנהל לשכת ההוצאה לפועל אינו יכול להשהות הליך ולא למנוע אותו, אלא בכפוף להחלטת הרשם.

 

השהיית הליך כאשר אין מספיק מידע בתיק: סעיף 20 לחוק ההוצאה לפועל עוסק בעדכון תיק הוצאה לפועל, וקובע כי הרשם רשאי לדרוש מהזוכה למסור מידע עדכני ושוטף על כל תקבול או שינוי בתיק, ואף רשאי להורות ללשכת ההוצאה לפועל על השהיית הליכים כל עוד לא מסר הזוכה את המידע כנדרש.

 

השהיית הליך לפני הליך פשיטת רגל: סעיף 77א קובע כי הרשם רשאי להורות על השהיית הליכים, כולם או חלקם, אם שוכנע כי הדבר מוצדק, לתקופה סבירה שיקבע, שתאפשר פנייה לבית המשפט לשם פתיחת הליכי פשיטת רגל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל במעמד צד אחד

אימתי יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד חייב בהליכי הוצאה לפועל? מה בין הזכות לחופש תנועה לבין זכויותיהם של הנושים? 

שיקים בהוצאה לפועל

כיצד מתמודדים עם שיקים חוזרים בהליכי הוצאה לפועל? האם ניתן לנקוט בהליכים כנגד החייב? מה ההגנה מפני תיק הוצאה לפועל בעקבות שיק שחזר בתום לב? 

לשכת ההוצאה לפועל הקרובה למגוריך

כאן תמצאו טלפונים למקרי חירום כולל טלפונים ניידים של בעלי תפקידים, שעות פעילות כתובות ועוד ...  

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל

סעיף 77א לחוק ההוצל"פ, אשר נכנס לתוקפו בימים אלה, במסגרת תיקון 29 לחוק ההוצל"פ, קובע ... 

הוצאה לפועל - גבייה בהליך מזורז

ביום ראשון, 2 באוגוסט, ייכנס לתוקפו פרק א1 לחוק ההוצאה לפועל שעניינו הוצאה לפועל במסלול "מקוצר". 

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984

תוכן תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ'ד - 1984... 

מהי ריבית פיגורים?

מהי ריבית פיגורים? מתי מתחיל מרוץ ריבית הפיגורים? האם ניתן לעכב או להוריד אותה? קראו עוד... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

עיקול לפני מתן אזהרה

פעמים רבות נדרשים זוכים ונושים לפנות ללשכה להוצאה לפועל על מנת שתסייע עבורם בגביית חוב העומד לזכותם... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.