www.what2do.co.il

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

הליכי הוצאה לפועל נועדו על מנת לאפשר לזוכה להביא לפירעון חובו מחייב אשר איננו מקיים את התחייבויותיו. לאחר פתיחת התיק בלשכת ההוצאה לפועל, נשלחת לחייב אזהרה אודות מהלך זה. כעת, החייב יכול לענות לאזהרה במגוון דרכים. במידה והחייב איננו פועל כאמור, הזוכה רשאי לנקוט בהליכים כנגדו. להלן ההליכים האפשריים על פי חוק ההוצאה לפועל:


עיקול צד ג' ומימוש כספים – עיקול נכסים של החייב הנמצאים אצל צד שלישי כגון חברות ביטוח, חברה מנהלת, בנק וכדומה. לאחר הטלת העיקול, הזוכה רשאי לבקש לממש את הכספים לצורך פירעון החוב כלפיו.


עיקול ותפיסת רכב – עיקול "פופולארי" בקרב הליכי הוצאה לפועל הינו עיקול רכב. מדובר בבקשה להטלת עיקול על רכבו של החייב. עיקול על רכב פרטי או מסחרי יבוצע מול משרד הרישוי, ועיקול רכב צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) ייעשה מול משרד התחבורה. כמו כן, ניתן להטיל עיקולים גם על כלי טיס או שיט במידה והחייב מחזיק בכלים אלה. לאחר הטלת העיקול על הרכב, ניתן לבקש את תפיסתו. תפיסת הרכב תעביר את הרכב למחסן המעוקלים בלשכת ההוצאה לפועל. במידה וחובו של החייב לא יוסדר בתוך שבועיים ממועד התפיסה, הרכב יוכל להימכר למרבה במחיר לשם פירעון החוב.


צו הבאה – צו הבאה הינו צו אשר במסגרתו רשם ההוצאה לפועל "דואג" לכך שהחייב יתייצב מולו ויגיב לטענות העולות כנגדו. צו הבאה יכול להינתן בהתאם לבקשה המוגשת בידי זוכה. כמו כן, רשם ההוצאה לפועל רשאי להורות על מתן צו הבאה גם ללא בקשה כאמור. צו הבאה יוצא כנגד חייב אשר זומן לחקירת יכולת ולא התייצב כנדרש.


צו מאסר – צו מאסר בגין הליכי הוצאה לפועל יכול להיות מוגש כנגד חייב אשר יש לו יכולת לשאת בצו תשלומים אך הוא איננו פועל כאמור. כמו כן, במידה והחייב איננו ממלא אחר הוראות שניתנו לו על ידי רשם ההוצאה לפועל, הוא מסתכן במאסרו. ישנן הגבלות שונות על מאסר חייבים בחוק ההוצאה לפועל, וזאת משום שמדובר במאסר שאיננו עונשי אלא בעל אופי כפייתי והרתעתי.


צו עיכוב יציאה מהארץ – צו נפוץ במיוחד בהליכי הוצאה לפועל הינו צו עיכוב יציאה מהארץ. מדובר בצו אשר מטרתו למנוע מהחייב לצאת מישראל. צו זה יינתן כנגד חייב במידה וקיים חשש כי האחרון מתכוון לצאת מישראל תוך שהוא משאיר את הזוכה (ו/או הנושים) אל מול שוקת שבורה.


עיקול ומכירת מיטלטלין – בדומה לעיקול צד ג' ועיקול רכב, ניתן גם להטיל עיקול על מיטלטלין של החייב. הליכי הוצאה לפועל במסגרת זו כוללים עיקול מיטלטלין על ידי הגעה לביתו וחצריו של החייב ולקיחת ציוד מהמקום. ציוד זה יוכל לשמש את הזוכה, הן להפעלת לחץ על החייב והן לשם מימושו על מנת להביא לפירעון החוב.


עיקול מקרקעין – אחד ההליכים הקשים והכואבים ביותר בהליכי הוצאה לפועל הינו עיקול מקרקעין. מדובר בעיקול על נכסי מקרקעין של החייב. במקרים מסוימים, ובכפוף להגבלות הקבועות בחוק, ניתן להטיל עיקול מקרקעין גם על בית המגורים של החייב ובני משפחתו. בהמשך, במידה והוטל עיקול כאמור, עומדת בפני ראש ההוצאה לפועל והזוכה האפשרות לממש את המקרקעין בכדי לסייע בפירעון החוב.


חקירת יכולת – הן הזוכה והן החייב יכולים לבקש חקירת יכולת לאחרון. חקירת יכולת הינה מהלך אשר מבקש להתחקות אחר יכולותיו הכלכליות של החייב לשאת בתשלומי החוב. החקירה יכולה להיעשות בכל אחד מבין שלבי הוצאה לפועל ומטרתה לבחון את יכולתו של החייב לעמוד בצו תשלומים חודשיים לשם פירעון חובו. במסגרת החקירה, החייב מחויב למסור לרשם ההוצאה לפועל את מלוא הפירוט אודות נכסיו, הכנסותיו, נכסי בן זוגו, הכנסות בן זוגו וכדומה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.