www.what2do.co.il

התראה לפני תביעה על סכום קצוב, מה הכללים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

התראה לפני תביעה על סכום קצוב, מה הכללים?

זוכה המעוניין להגיש תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל נדרש לשלוח לחייב התראה על כוונתו להגיש נגדו תביעה. את ההתראה עליו לשלוח לחייב בדואר רשום עם אישור מסירה, לפני הגשת הבקשה לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל. במקרה שהזוכה לא הצליח להמציא לחייב התראה בדואר, והוא מיוצג על ידי עורך דין, רשאי עורך הדין להמציא את ההתראה במסירה אישית לחייב במקום לשלוח בדואר.

 

מתי תוגש תביעה על סכום קצוב?

 

גביית חובות באמצעות ההוצאה לפועל, מסייעת לזוכה לזרז את ההליכים, ואף להימנע מהליך ארוך יקר ומורכב בבית המשפט. תביעה על סכום קצוב ניתן להגיש רק על סכום שניתן לחישוב מתמטי ועד סך של 75,000 שקלים, וכן, מכוח חוזה או התחייבות שיש עליהם ראיה בכתב המבססת את שיעור החוב, כמו חוזה שכירות שבו השוכר מתחייב לשלם למשכיר סכום מסוים עבור השימוש בנכס.

 

בשלב ראשון, נדרש הזוכה, אשר עומד בכל התנאים להגשת תביעה על סכום קצוב, לשלוח התראה בדואר רשום לחייב. את ההתראה יכול הזוכה לשלוח בכוחות עצמו או באמצעות עורך דינו, ועליו להתריע בפני החייב כי אם לא ישלם את החוב נשוא התביעה, בתוך 30 ימים, תוגש נגדו בקשה לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל. 

 

אם החייב שילם את מלוא החוב לאחר קבלת ההתראה, אין עוד טעם להגיש את התביעה וההליכים ייפסקו, אולם במקרה שהחייב לא הסדיר את התשלום בחלוף 30 ימים ממועד שליחת ההתראה, הזוכה רשאי לפנות לאחת מלשכות ההוצאה לפועל, על פי בחירתו, ולהגיש בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב.

 

את הבקשה יש להגיש באמצעות טופס לביצוע תביעה על סכום קצוב ולצרף אסמכתא לקיומו של החוב, שעליו מתבססת התביעה. כמו כן, הזוכה נדרש לצרף העתק מההתראה שנשלחה לחייב ואישור מסירה. אם ההתראה נשלחה כדין אך החייב לא חתם על אישור מסירה, ללא סיבה מנומקת, הוא נחשב כמי שהומצאה לו התראה וניתן יהיה לנקוט נגדו בהליכי גבייה.

 

שליחת אזהרה על ידי לשכת ההוצאה לפועל

 

לאחר שהתקבלה הבקשה של הזוכה, לשכת ההוצאה לפועל תישלח לחייב אזהרה שלפיה עליו לשלם לאלתר את החוב, ואם אין באפשרותו לפרוע את מלוא החוב באופן מידי, הוא יכול להגיש בקשה לצו תשלומים או להתייצב לחקירת יכולת בתוך 30 ימים ממועד קבלת האזהרה.

 

במקרה שהחייב לא יפעל על פי ההוראות המצוינות באזהרה, ניתן יהיה לנקוט נגדו בהליכי הוצאה לפועל ולהטיל סנקציות שונות לצורך זירוז גביית החוב, כגון: צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול על רכוש, הגבלות של כרטיס אשראי וחשבון בנק, הגבלה על רישיון נהיגה ועוד.

 

התנגדות לתביעה על סכום קצוב


אם בתוך 30 ימים החייב לא הסדיר את החוב ולא הגיש בקשה לצו תשלומים, ניתן להתחיל בביצוע התביעה על ידי נקיטת הליכים. עם זאת, במהלך תקופה זו, החייב יכול להגיש התנגדות לתביעה על סכום קצוב אם הוא סבור כי לא מתקיימים התנאים להגשתה. את ההתנגדות נדרש החייב להגיש בלשכת ההוצאה לפועל על גבי טופס 218, בתוך 30 ימים מיום שהגיעה לידיו האזהרה.

 

חייב המתנגד להגשת תביעה על סכום קצוב צריך למסור את מספר התיק, את נימוקים והטענות ואת הסכום שלגביו מוגשת ההתנגדות, בצירוף תצהיר לאימות העובדות והעתק של המסמכים הרלוונטיים שעליהם מבוססת התנגדותו. החייב יכול לבסס את התנגדותו על טיעונים הקשורים לחוב עצמו, או על טענה טכנית. לדוגמה, אפשר לטעון כי גובה החוב אינו ניתן לחישוב מתמטי פשוט, לכן אינו מהווה סכום קצוב, או שהחוזה שלפיו הוא חייב כספים בוטל לכן ולא מתקיימים התנאים להגשת תביעה על סכום קצוב.

 

העברת תביעה על סכום קצוב לבית משפט

 

אחרי שהחייב הגיש את ההתנגדות, אם רשם ההוצאה לפועל השתכנע כי לא התקיימו התנאים הדרושים להגשת תביעה על סכום קצוב, הוא יעכב את ביצוע התביעה, כדי שהזוכה לא יוכל לנקוט נגד החייב בהליכי גבייה. לאחר מכן התביעה תועבר על ידי הרשם לבית המשפט המוסמך לדון בתביעה לפי סדר דין מקוצר, ועל סמך המסמכים יחליט בית המשפט האם להעניק לחייב רשות להתגונן או לא.

 

במקרה של החלטה על העברת התביעה לבית משפט, נדרש הזוכה להודיע בתוך 30 ימים, אם הוא מעוניין להמשיך בתביעה או לסגור את התיק. אם הזוכה החליט להמשיך בהליכים, עליו לשלם אגרה והתביעה תתנהל כתביעה בסדר דין מקוצר, ואם בחר שלא לפנות לבית משפט, התביעה על הסכום קצוב תימחק.

 

ואולם, אם בית המשפט דחה את ההתנגדות ולא אפשר לחייב להתגונן, הזוכה רשאי להמשיך בהליכי ביצוע התביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל, בהתאם להחלטת הרשם או לפי פסק הדין. ואם ההתנגדות תתקבל על ידי בית המשפט, ההליכים יימשכו בבית המשפט כתביעה בסדר דין מקוצר ולא בלשכת ההוצאה לפועל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.