www.what2do.co.il

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

פתיחת תיק בהוצאה לפועל נועדה על מנת לסייע לזוכה לגבות את החוב המגיע לו מן החייב. עם זאת, הליכים אלה אינם יכולים כלל "להתניע" מבלי ליידע את החייב אודותם. דהיינו, לאחר פתיחת התיק בהוצאה לפועל, יש להמציא לידי החייב מכתב אזהרה. מכתב זה נשלח לביתו של החייב בדואר רשום על ידי מזכירות ההוצאה לפועל. ישנם מקרים בהם המכתב חוזר כלעומת שבא. משמע, הוא לא הגיע לידי החייב.


מדובר בסיטואציות בהן ידיו של הזוכה כבולות והוא לא יכול לנקוט כנגד החייב בהליכים שונים. לא אחת, הסיבה לחזרת המכתב הינה התחמקות החייב. כמו כן, ישנם גם מקרים בהם הזוכה כלל איננו יודע היכן החייב גר ואיפה הוא נמצא. למשל, שיק שניתן על ידי לקוח לבעל מקצוע כאשר נעלמו עקבותיו של הראשון. במקרים כגון דא, ייתכן ולא יהיה מנוס מפני איתור חייב באמצעות משרד חקירות פרטי.


משרדי חקירות העוסקים בתחום מדווחים לא אחת על כך שתיקים בגין היעלמויות של חייבים הינם תיקים נפוצים ושכיחים המונחים על שולחנותיהם. מצד אחד, מדובר בתופעה מדאיגה ביותר. מצד שני, הזוכה יכול להתנחם בכך שככל שהשכיחות גדולה יותר, כך ניסיונם של החוקרים במשימת איתור חייבים רב יותר.


ניתן "לזקוף" את ריבוי התיקים למספר אלמנטים. למשל, הקידמה הטכנולוגית ויכולתו של אדם לנסוע ממקום למקום במהירות רבה ואף לחצות מדינות בתוך שעות ספורות. הגלובליזציה מבחינת חופש התנועה הפכה גם לחרב פיפיות עבור אזרחים שומרי חוק המבקשים לפרוע את המגיע להם מחייבים סרבנים. עם זאת, ישנו פאן נוסף מבחינת ההתפתחות הגלובלית הנ"ל. קיימת כיום יכולת טובה יותר לאתר גורמים שונים, אם באמצעות שימוש מצידם ברשת האינטרנט, אם על ידי איכון הטלפון הסלולארי, ואם באמצעים נוספים (תוך כדי חיבור מקוון בין מדינות ויבשות בלחיצת כפתור). יתרה מכך, ישנם חוקרים רבים בישראל הפועלים ביחד עם עמיתים במדינות זרות (אירופה, אסיה, אמריקה). דהיינו, שיתוף הפעולה בין החוקרים בארץ ובחו"ל, אשר הינו פשוט ביותר בזכות האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים, הופך למעין צבט שיש באפשרותה לאתר חייבים כמעט בכל מקום בעולם.


החקירה


חקירה במסגרת איתור חייבים מתחילה עם מספר צעדים בסיסיים של איסוף נתונים אשר מהווים את חלקיו הראשונים של הפאזל. כבר לאחר האיסוף הראשוני, חוקר פרטי יוכל ליידע את הזוכה באשר לסיכויים לאיתור החייב. חשוב לציין כי גם כאשר העניין נראה אבוד לחלוטין, חוקרים מנוסים מסוגלים ליצור ממש יש מאין. איתור חייבים על ידי חוקר פרטי כולל הרבה יותר מחיפוש לפי תעודת זהות או מספר טלפון. לעיתים, חוקרים יכולים לעשות שימוש ברשתות חברתיות, במעקב סמוי, בהתחקות אחר בני משפחה ומקורבים וכדומה. לאט לאט, עם איסוף המידע הרלבנטי, גדלים באופן משמעותי הסיכויים לאתר את החייב.


בשילוב עם עורך דין


חקירות פרטיות לשם איתור חייבים בהוצאה לפועל מתבצעות פעמים רבות תוך כדי שיתוף פעולה עם עורך דין מטעם הזוכה. שיתוף הכוחות הנ"ל מאפשר מציאת החייב והמצאת האזהרה לידיו. חשוב להדגיש כי לאחר שהחייב אותר, די במסירת האזהרה ותיעוד האירוע בכדי להביא לתחילת נקיטת הליכים כנגדו. מרגע שהחייב אותר, ונמסרה לידיו האזהרה על ידי עורך דין מטעם הלקוח, נפתח מרוץ בן 20 ימים. במהלך 20 הימים הללו, החייב צריך להגיב לתיק, להתנגד לו או לפרוע את החוב. חייב שלא ינקוט כאמור מסתכן בצווי הבאה, צווי מאסר, עיקולים, צו עיכוב יציאה מהארץ וכדומה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.