www.what2do.co.il

סגירת תיק הוצאה לפועל מחוסר מעש, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סגירת תיק הוצאה לפועל מחוסר מעש, באילו מקרים?

תיק הוצאה לפועל נסגר באופן אוטומטי כאשר מסתיים ביצוע פסק הדין או כאשר החוב שבגינו הוא נפתח שולם במלואו, ללא צורך הגשת בקשה מטעם אחד הצדדים. התיק יכול להיסגר גם כאשר הצדדים הגיעו להסכמה ביניהם על סגירתו, ואף רשם ההוצאה לפועל רשאי לסגור את התיק עקב אי ביצוע פעולות בתיק על ידי הזוכה במשך יותר משנתיים.

 

חוסר פעילות בתיק מעל שנתיים

 

תקנה 126 לתקנות ההוצאה לפועל מסדירה את הכללים לגבי סגירת תיק הוצאה לפועל וקובעת כי במקרה שהזוכה ביקש את סגירתו של התיק, התיק ייסגר. אם החייב פרע את מלוא החוב הפסוק, התיק ייסגר רק לאחר שתישלח הודעה על כך לזוכה ולאחר שחלפו שלושים ימים ממשלוח ההודעה. כאשר שולם החוב בתיק ונותרה יתרה לתשלום של פחות מ- 100 שקלים, התיק ייסגר, אלא אם מדובר בתיק אשר נפתח עקב חוב מזונות.

 

כאשר חלפו שנתיים מיום שננקטו הליכי ההוצאה לפועל האחרונים נגד החייב, כמו הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול רכוש ומקרקעין, הטלת הגבלה על חשבון בנק וכדומה, והזוכה לא נקט בהליך נוסף באותו תיק, רשאי הרשם לשלוח הודעה לזוכה ולזמן אותו לבירור מדוע אין סיבה מוצדקת לסגור את התיק.

 

אם בתוך 30 ימים מיום המצאת ההודעה או פרק זמן ארוך יותר שנקבע בהודעה, הזוכה לא הציג כל נימוק סביר מדוע יש להשאיר את התיק פתוח, ייסגר התיק מחוסר מעש. לאחר סגירת התיק יופסקו ויבוטלו כל ההליכים שהוחל בהם, העיקולים שנשארו יוסרו ויבוטל כל רישום או מינוי בשל החוב.

 

עם זאת, למרות סגירת התיק עקב אי פעילות, זכותו של הזוכה להגיש בקשה לפתיחה מחדש של תיק סגור לא תפגע והוא רשאי להגיש בקשה נוספת לחידוש ביצוע פסק הדין. כמו כן, בתיקי משכנתא או משכון, התיק לא ייסגר גם אם לא בוצעה פעולה במשך שנתיים ומעלה בתיק.

 

סגירת תיק עקב קיומו של חוב אבוד

 

חוב אבוד הוא חוב כספי, אשר לזוכה יש יסוד סביר להניח, כי לא ניתן לפרוע אותו, עקב היעלמות החייב ואי יכולת לאתרו, או אי יכולתו לשאת בתשלום, או מתן הפטר בהוצאה לפועל וכדומה. עצם הכרזת בית המשפט על חוב אבוד יוצרת הגבלה על המשך הליכי הגבייה והזוכה אינו יכול לבקש לבצע פעולות נוספות בתיק.

 

צו הפטר בהוצאה לפועל מעניק לחייב פטור מכל חובותיו שקדמו למתן הצו, פרט לחובות שההפטר לא חל עליהם והחייב נדרש להסדיר אותם גם לאחר שניתן לו ההפטר.

 

כולל: קנסות לפי התחייבות להימנע מעבירה או חוב המגיע למדינה, לרבות קנסות של רשות מקומית, חוב מזונות לפי פסק דין מזונות, כולל חוב לביטוח לאומי ששילם קצבת מזונות לזוכה, חוב שנוצר במרמה שהחייב היה שותף לה או שהשיג ויתור עליו במרמה, חוב הנובע ממשכנתא ודמי נזק בלתי קצובים, כולל חובות שאינם נובעים מחוזה או הבטחה, ושטרם נקצבו, כמו לדוגמה: הליך משפטי על נזק שגרם החייב וטרם נקבע גודל החוב.

 

החזרי מס על חובות אבודים

 

כאשר חוב הוכרז כאבוד, עקב הימלטות החייב מהארץ כדי להתחמק מתשלום חובותיו, או הברחת נכסים, או כאשר כל רכושו שניתן לעיקול עוקל, ועדיין לא ניתן יהיה לפרוע את החוב, התיק בהוצאה לפועל ייסגר והזוכה ככל הנראה לא יוכל לקבל בחזרה את כספו מהחייב.

 

ואולם, החוק בא לקראת הזוכה בתחום המסים, ומאפשר לו לקבל בחזרה את המס ששילם עבור עסקה שבגינה נוצר החוב. לשם כך נדרש הזוכה להוכיח כי פעל כדי להביא לפירעון החוב. כולל: שליחת מכתבי התראה לחייב על ידי עורכי דין, הצגת מסמכים המעידים על פתיחת תיק בהוצאה לפועל, פסקי דין ותביעות שהוגשו בנושא, מכתב מעורך דין המסביר מדוע הליך הגבייה אינו אפשרי ומדובר בחוב אבוד.

 

אם הזוכה יוכיח כי מדובר בחוב אבוד, הוא יוכל לקבל החזרי מס על חובות אבודים שלא ניתן לגבות. לדוגמה: אם הזוכה מכר סחורה אך לא קיבל עבורה תמורה הכספית, אם יוחלט להכריז על החוב כחוב אבוד, הזוכה יוכל לקבל החזר עבור הוצאות מס הכנסה, מס ערך מוסף ומס קנייה ששלומו עבור אותה עסקה, ובכך למעשה הזוכה לא יאלץ לשלם מס עבור הכנסה על עסקה שבפועל לא תתקבל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.