www.what2do.co.il

האם השיקים שנמסרו לתובעת היו מזויפים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

האם השיקים שנמסרו לתובעת היו מזויפים?

הנהלת חנות לממכר מוצרי יד שנייה, פנתה אל בית משפט השלום בירושלים, והגישה תביעה לתשלום סך של 11,250 שקלים, נגד לקוחה בגין שיקים שחוללו. מנגד טענה הלקוחה כי מדובר בשיקים גנובים ומזויפים, וביקשה לדחות את התביעה.

 

על פי עובדות התביעה, בשנת 2013, הוגשו לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל 19 שיקים בסך כולל של 11,250 שקלים. כל השיקים נחזים להיות חתומים על ידי הנתבעת, על גבי כולם, למעט שלושה, מצוין כי שולמו לפקודת התובעת, אולם הנתבעת הכחישה כי מדובר בחתימתה.

 

השיקים נלקחו לפחות משני פנקסים שונים

 

החייבת טענה כי היא כלל לא מכירה את התובעת, מעולם לא מסרה לה שיקים, וכי מדובר בשיקים שנגנבו ושלא ניתנה בגינם כל תמורה. מנגד טענה התובעת, כי החייבת מוכרת היטב למנכ"ל החברה, והיא פקדה את החנות באופן קבוע וביצעה בו רכישות רבות. היא אף נהגה להתמקח על המחיר ולעיתים דרשה הובלה של המוצרים לביתה. לגבי גניבת השיקים נטען כי מדובר ב 19 שיקים, אשר נלקחו לפחות משני פנקסים שונים, דבר שאינו מתיישב עם הטענה. עקב כך נמחקה ההתנגדות לביצוע השיקים.

 

הנתבעת הגישה בקשה לביטול פסק דין כדי לאפשר לה להעלות את טענותיה בפני בית המשפט. הנתבעת הודתה כי נהגה לרכוש מוצרים בחנות, אולם במהלך תקופה קצרה נפתחו נגדה תיקי הוצאה לפועל רבים על ידי גורמים עלומים, בגין שיקים שכביכול חתומים על ידה שחוללו. מבדיקה שערכה התברר כי מדובר בשיקים גנובים ומזויפים, ועל כך הגישה תלונה במשטרה.

 

על התובעת מוטלת החובה להציג את השיקים המקוריים

 

הנתבעת ביקשה למסור לידיה העתקי השיקים נשוא התביעה, ולחייב את התובעת להציג חשבוניות, המעידות כי אכן מכרה לה מוצרים. לטענתה, התובעת אינה יכולה לזכות בפסק דין בתביעה שטרית מבלי שהציגה את השטרות המקוריים. במקרה זה, אמנם הוצגו השיקים נשוא התביעה למעט שניים, אך מכיוון שהתובעת לא הצהירה באילו שיקים מדובר ראוי היה לדחות את התביעה כולה.

 

מנכ"ל החברה מסר בתגובה, כי החייבת מעולם לא ביקשה חשבוניות על המוצרים שרכשה, והוא היה מקליד את הסכום בקופה ומוציא סרט קופה, שלא ניתן לשחזור. בנוסף הצהיר כי חלק מהשיקים נחתמו על ידיה בפניו, והיתר נחתמו מול עובדיו.

 

התובעת הוכיחה כי השיקים נחתמו על ידי הנתבעת

 

לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, העדיף בית המשפט את גרסת מנכ"ל התובעת, וקבע כי התובעת הוכיחה את יסוד החתימה גם בהיעדר חוות דעת מומחה. וכי טענת הנתבעת בדבר הגניבה או הזיוף לא נתמכה בראיות. על כן קבע כי דין התביעה להתקבל ברובה.

 

בסופו של דבר קבע בית המשפט כי יש לקבל את התביעה, למעט שלושה שיקים, שלא נרשמו לפקודת התובעת, ושיק נוסף שעל גביו נרשם שנפרע בקופה במזומן, על כן חייב את הנתבעת בסך של 8,370 שקלים, בצירוף הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

 

תא"מ 53033-02-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

מהם התנאים למתן פסק דין הצהרתי?

וכדי שהשופט יוכל לשקול את הנסיבות, הוא זכאי לדעת, לשם מה נתבקש ליתן את ההצהרה, שלא יתן אותה סתם באויר... 

עיזבון עם חובות בהליך הוצאה לפועל

האם לאחר מותו של החייב, זכאים יורשיו לעיזבונו או שמא עליהם לשלם את חובותיו? 

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה במסגרת הוצאה לפועל

צו הבאה יוכל כאמור להיות מוצא כנגד החייב רק כאשר הנושה ביקש זאת מראש ההוצאה לפועל... 

שלילת רישיון על ידי לשכת ההוצאה לפועל - אימתי?

מהי הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל? אימתי ניתן לשלול רישיון נהיגה של חייב על ידי ההוצאה לפועל? האם אפשר להתנגד לשלילת הרישיון? 

אגרות הוצאה לפועל

הודעת ההוצאה לפועל (אגרות, שכר והוצאות) התשס"ח - 2008 ... 

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

איתור חייבים וגביית חובות בהוצאה לפועל

האם ניתן לאתר חייבים בהוצאה לפועל? מהם שירותי איתור חייבים והאם הם יעילים? כיצד עושים זאת נכון? 

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

פתיחת תיק - הוצאה לפועל

איך מגישים בקשת ביצוע בהוצאה לפועל? איך לפתוח תיק? כיצד פותחים בהליכי הוצאה לפועל? 

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל?

איך לפתוח תיק בהוצאה לפועל? על מה חשוב להקפיד בעת פתיחת תיק בהוצאה לפועל? 

נקיטת הליכים בהוצאה לפועל

אילו הליכים אפשר לנקוט במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהי נקיטת הליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.