www.what2do.co.il

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.3 מתוך 5

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

חוק ההוצאה לפועל (על תקנותיו) מאפשר הטלת עיקולים שונים על נכסיו של החייב. בין השאר, ניתן להטיל עיקול על חשבון הבנק של האחרון. מטרתו של עיקול חשבון בנק הינה להביא לתפיסת כספים השייכים לחייב וזאת בכדי לגבות את החוב עבור הזוכה. בדומה להטלת עיקולים אחרים (כגון עיקול מקרקעין או עיקול מיטלטלין), גם עיקול חשבון בנק איננו יכול להתבצע ללא עמידה במספר תנאים.

 

כידוע, הליכי הוצאה לפועל נועדו לייצר מנגנון באמצעותו זוכים יכולים לקבל סיוע מהיר ויעיל בעת גביית חובם על פי פסק דין או על פי מסמך כספי רלבנטי (שטר, המחאה וכדומה). לשכת ההוצאה לפועל מסייעת לזוכים במסגרת הכלים הנתונים לרשותה, וזאת נוכח החייב הספציפי ויכולותיו הכלכליות. עם זאת, לשכת ההוצאה לפועל מבקשת גם לשמור על זכויותיהם של החייבים והיא איננה כלי שרת בידי הזוכים בלבד.

 

אחד העקרונות המרכזיים אשר מנחים את הלשכה בפעולותיה הינו - שמירה על החייב מפני הפיכתו לנטל כלכלי על החברה. למשל, צו תשלומים שנקבע לחייב במסגרת הליכי הוצאה לפועל הינו תולדה ישירה של מצבו הכלכלי האמיתי והעכשווי של האחרון.

 

הטלת עיקול חשבון בנק, אימתי?

 

נשאלת אפוא השאלה - אימתי ניתן להורות על עיקול חשבון בנק של חייב. ובכן, לאחר פתיחת תיק בהוצאה לפועל, מנהל ההוצל"פ שולח לחייב התראה בנוגע לחוב. החייב צריך לפרוע את החוב בתוך 20 ימים או לנקוט בפעולות אחרות המוגדרות בחוק. במידה והחייב לא פועל כאמור, פתוחה בפני הזוכה האפשרות לנקוט כנגדו בסנקציות כגון הטלת עיקולים. על פי רוב, הזוכה מבקש מראש ההוצאה לפועל להטיל עיקול מיידי על חשבון הבנק של החייב.

 

במידה ובקשה זו מתקבלת, ראש ההוצאה לפועל מוציא לבנק בו מתנהל החשבון הודעת עיקול. הבנק מחויב למסור ללשכת ההוצאה לפועל, בתוך עשרה ימים, פרטים מלאים אודות חשבון הבנק המדובר (לרבות מהותו של החשבון, היקף הכספים המופקדים בו וכדומה). כמו כן, עם קבלת הודעת העיקול בבנק, הבנק תופס את הכספים ואיננו מאפשר התנהלות עימם. התקדמות בהליך העיקול תביא לכך שהמוציא לפועל יעביר הכספים לזוכה. יודגש כי גם כספים אשר יופקדו בשלושת החודשים שלאחר הטלת העיקול נכנסים תחת הסנקציה.

 

כיצד הכסף עובר לזוכה?

 

לאחר שלושה חודשים, הבנק נותן התראה ללשכת ההוצאה לפועל. כעת, הזוכה רשאי להגיש לראש ההוצאה לפועל בקשה לשם מימוש הכספים המצויים בחשבון לצורך פירעון חובו. עם אישורה של הבקשה על ידי ראש ההוצאה לפועל, הבנק מעביר את הכספים לידי המוציא לפועל וזה מעבירם לאחר מכן לזוכה.

 

משמעויות עיקול חשבון בנק

 

 

עיקול חשבון בנק הינו סנקציה אשר מקפלת מאחוריה השלכות מסוימות. ראשית, חייב אשר הוטל עיקול על חשבון הבנק שלו איננו רשאי להתנהל עם פנקס צ'קים וכרטיסי אשראי. כמו כן, הוא איננו יכול למשוך כספים מהחשבון ו/או לעשות העברות בנקאיות. הוא אף אינו רשאי להעביר כספים בתוך החשבון (לדוגמא, מתוכנית חיסכון לעובר ושב). כפי שצוין לעיל, גם כספים נוספים שיופקדו לחשבון זה בשלושת החודשים שלאחר הטלת העיקול נחשבים למעוקלים (ובכלל זה משכורות, קצבאות, העברות בנקאיות וכדומה). אי לכך, על מנת להימנע ממצבים לא נעימים, מומלץ כי החייב יסדיר במהרה את העניין מול הזוכה.

 

ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן להתמודד עם עיקול חשבון בנק. לדוגמא, החייב יכול להגיע להסדר תשלומים עם הזוכה שהביא להטלת העיקול על חשבונו. הסדר זה יכול לכלול גם הסכמה בין הצדדים אודות הסרת העיקול. כמו כן, החייב יכול לבקש חקירת יכולת בלשכת ההוצאה לפועל ולעתור לעיכוב הליכים לרבות ביטול העיקול. במידה והוטל עיקול על חשבון הבנק שלכם, מומלץ שלא לשקוע במרה שחורה ולפנות במהרה לעורך דין מטעמכם שיוכל לבחון את הדרך הנכונה בה עליכם לנקוט.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ביטול עיקול

ביטול עיקול

איך מבטלים עיקול? מהם ההליכים הדרושים לשם הסרת עיקול? מהם הטיעונים שיש להציג? 

צו עיקול זמני - תנאים ושיקולים להטלתו

מהם השיקולים העומדים מאחורי בקשה להטלת צו עיקול זמני? כיצד בית המשפט בוחן בקשות כגון דא? 

עיקול זמני, אימתי?

תיקון מס’ 6 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 הסדיר בתקנות את הכללים למתן סעד זמני, לרבות מתן סעד של עיקול זמני ... 

עיקול מקרקעין ומכירתם

האם ניתן לפעול כנגד מקרקעין השייכים לחייב? אימתי יורה בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל על מכירת מקרקעין? 

בקשה לביטול עיקול, מהי?

כיצד ניתן לבטל עיקול? מהי בקשה לביטול עיקול? היכן מגישים אותה? בתוך כמה זמן? קראו עוד... 

עיקול פיצויי פיטורים, האם אפשר?

סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים לפי סעיף 14, או שהופקדו לפי סעיף 20 או לפי סעיף 21, או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או ששולמו או שהופרשו לקופת גמל לקצבה ... 

עיקול מקרקעין

עיקול מקרקעין

האם ניתן לעקל מקרקעין במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהן ההגנות החלות על בית מגורים? 

עיקול צד ג' בהליכי הוצאה לפועל

מהו עיקול צד ג'? האם ניתן לעקל משכורת החייב? כיצד מטילים עיקול צד ג' ומהם השיקולים העומדים על הפרק? 

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק? כיצד מתמודדים עם עיקול זה? מהן זכויותיו של הזוכה? 

עיקול בחשבון משותף

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק משותף? מהם זכויותיו של בן זוגו של חייב בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.