www.what2do.co.il

ביטול עיקול

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.2 מתוך 5

ביטול עיקול

אחד הכלים השכיחים ביותר הנמצאים ב"ארסנל הנשק" של לשכת ההוצאה לפועל הינו העיקול. פעמים רבות, ההוצאה לפועל מבקשת להפעיל על חייב לחץ לשלם את חובו, והיא עושה זאת באמצעות הטלת עיקול על נכסים שברשותו. על פי רוב, חייב אשר נאלץ להתמודד עם עיקול נמצא במצב מורכב ביותר. מחד, לשכת ההוצאה לפועל מונעת ממנו שימוש בנכס בבעלותו באמצעות העיקול. מאידך, לא אחת הוא נתון במצב כלכלי קשה ואין באפשרותו לפרוע את החוב, מקל וחומר לא באופן מיידי. נשאלת אפוא השאלה - איך מבטלים עיקול?


ראשית, עלינו להבין מהם העיקולים שניתן להטיל על חייב במסגרת הליכי הוצאה לפועל. בעניין זה, ישנם שלושה עיקולים נפוצים והם עיקול רכב, עיקול צד ג', ועיקול מקרקעין.

 

עיקול מיטלטלין - עיקול אשר במסגרתו מעקלים מופיעים בביתו של החייב ומעקלים חפצים הנמצאים בבית. חפצים אלה יכולים להיות מכשירי חשמל, תכשיטים, כספים וכדומה.


עיקול מקרקעין - עיקול מקרקעין הינו עיקול המוטל על נכסי נדל"ן בבעלות החייב. עיקול זה יכול להיות גם על נכס המשמש את החייב כדירת מגורים. גם כאן, המטרה הינה למנוע מהחייב להעביר את זכויותיו בנכס לאחר במסגרת ניסיון להברחת נכסים. למשל, לא לאפשר לחייב להעביר את זכויותיו בדירה בבעלותו לבן זוגו.


עיקול צד שלישי - עיקול צד שלישי הינו עיקול אשר מוטל על כספים המגיעים לחייב והנמצאים בידי צד ג'. לדוגמא, עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת וכדומה.


איך מבטלים עיקול?


ביטול עיקול איננו עניין פשוט כלל וכלל. היות והליכי הסרת עיקול דורשים התמודדות עם גורמים שונים, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין הבקיא ברזי הליכי ההוצאה לפועל. על פי רוב, עורך דין העוסק בתחום יוכל לסייע לחייב להביא להסרת עיקול ו/או לצמצום הנזק שנגרם כתוצאה מהטלתו. חשוב לדעת כי למרות שהחייב נמצא לכאורה בעמדה נחותה בלשכת ההוצאה לפועל, מערכת המשפט הישראלית מכירה בחשיבותה ובמשקלה הרב של זכות הקניין. על פי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, זכות הקניין הינה זכות יסוד חוקתית אשר הפגיעה בה צריכה לעבור מסננים של סבירות ואיזון.


ראשית, כאשר פלוני מבקש להטיל עיקול על נכסיו של אלמוני, שומה על הראשון לעמוד בתנאי סף מחמירים (וזאת בשל כוחה המשפטי של זכות הקניין). אי לכך, במידה והחייב ישכיל להוכיח כי המבקש את העיקול לא עמד באי אלו תנאים אמורים, ייתכן ותקום עילה לבטל העיקול. לדוגמא, העיקול הוטל במעמד צד אחד (מבלי לשמוע את טענותיו של החייב) וזאת למרות שהיה ניתן לנהל את הדיון במעמד שני הצדדים. דוגמא נוספת - המבקש את העיקול לא צירף לבקשתו תצהיר אשר עלתה ממנו הוכחה של "חשש סביר" לכך ש"אי נתינתו עלולה להביא להכבדת היכולת לבצע את פסק הדין".


ההליכים


בקשת ביטול עיקול הינה בקשה אשר צריכה להיות מוגשת לראש ההוצאה לפועל. מומלץ לערוך את הבקשה ביחד עם עורך דין מטעם החייב, וזאת על מנת שלא "לפספס" אף נימוק שיוכל לסייע לחייב בהליך המדובר. בקשה זו צריכה לפרט את הסיבות אשר בגינן החייב מבקש את הסרת העיקול וכן לנמק אותן היטב.

 

כמו כן, כדאי להראות כי מבקש העיקול התנהל בחוסר תום לב, בניגוד לחוק הוצאה לפועל, תוך שימוש לרעה בהליכי הוצל"פ או בחוסר מידתיות. החייב יכול לנסות ולעלות גם טיעונים הקשורים אליו. לדוגמא, לטעון כי העיקול יפגע בו באורח בלתי מידתי או כי הוא מצוי במצוקה כלכלית קשה ביותר. זאת ועוד, חייבים יכולים להציג חלופות לביטול העיקול כגון בקשה לצו תשלומים, בקשה לעיכוב הליכים, ניסיון להגיע להסדר עם הנושה וכדומה. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ביטול עיקול

ביטול עיקול

איך מבטלים עיקול? מהם ההליכים הדרושים לשם הסרת עיקול? מהם הטיעונים שיש להציג? 

צו עיקול זמני - תנאים ושיקולים להטלתו

מהם השיקולים העומדים מאחורי בקשה להטלת צו עיקול זמני? כיצד בית המשפט בוחן בקשות כגון דא? 

עיקול זמני, אימתי?

תיקון מס’ 6 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 הסדיר בתקנות את הכללים למתן סעד זמני, לרבות מתן סעד של עיקול זמני ... 

עיקול מקרקעין ומכירתם

האם ניתן לפעול כנגד מקרקעין השייכים לחייב? אימתי יורה בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל על מכירת מקרקעין? 

בקשה לביטול עיקול, מהי?

כיצד ניתן לבטל עיקול? מהי בקשה לביטול עיקול? היכן מגישים אותה? בתוך כמה זמן? קראו עוד... 

עיקול פיצויי פיטורים, האם אפשר?

סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים לפי סעיף 14, או שהופקדו לפי סעיף 20 או לפי סעיף 21, או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או ששולמו או שהופרשו לקופת גמל לקצבה ... 

עיקול מקרקעין

עיקול מקרקעין

האם ניתן לעקל מקרקעין במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהן ההגנות החלות על בית מגורים? 

עיקול צד ג' בהליכי הוצאה לפועל

מהו עיקול צד ג'? האם ניתן לעקל משכורת החייב? כיצד מטילים עיקול צד ג' ומהם השיקולים העומדים על הפרק? 

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק? כיצד מתמודדים עם עיקול זה? מהן זכויותיו של הזוכה? 

עיקול בחשבון משותף

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק משותף? מהם זכויותיו של בן זוגו של חייב בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.