www.what2do.co.il

גביית דוחות משטרה בהוצאה לפועל

דרגו את המאמר

גביית דוחות משטרה בהוצאה לפועל

רשות האכיפה והגבייה היא רשות המופקדת על אכיפת החלטות שיפוטיות וגביית חובות וקנסות של המשטרה. הרשות הוקמה בשנת 2009 כיחידת סמך של משרד המשפטים, והופרדה ממערכת בתי המשפט. הרשות מורכבת משתי יחידות, האחת היא מערכת הוצאה לפועל והשנייה היא המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות.

 

מערכת ההוצאה לפועל פועלת על פי חוק ההוצאה לפועל, והיא נועדה לאכיפת פסקי דין, משכנתאות, שטרות חוב, החלטות שניתנו על ידי גופים שונים, לרבות פסקי דין לתשלום מזונות ותביעות על סכום קצוב עד 50,000 שקלים.

 

המרכז לגביית קנסות פועל מתוקף חוק המרכז לגביית קנסות, ובמרכז נגבים בעיקר חובות עבור אוצר המדינה, כאשר בין היתר נגבים קנסות של המשטרה, קנסות של בית משפט לתעבורה, וגם אגרות משפט שלא שולמו, אולם המרכז אינו מטפל בדוחות חניה עירוניים.

 

שליחת התראה טרם נקיטה בהליכי גבייה

 

נגד חייבים שלא שילמו דוח משטרה לאחר 210 ימים מתאריך קבלת הדוח, ניתן להטיל הגבלות דומות לאלה שניתן להטיל על פי חוק הוצאה לפועל. כמו עיקול רכב, חסימת רישיון נהיגה, צעדי אכיפה ופתיחת תיק הוצאה לפועל. יחד עם זאת לא יינקטו צעדים לגביית החוב לפני שתישלח לחייב דרישה לתשלום החוב, ובה יצוין המועד שבו על החייב לשלם את החוב.

 

בנוסף המרכז לגביית קנסות אגרות והוצאות מוסמך לקבוע הליכים שיש לנקוט נגד חייבים לשם גביית חוב, כולל הטלת עיקולים ותפיסת מיטלטלין. הוא רשאי לפרוס או לדחות תשלום חוב אם לחייב היו סיבות סבירות לאי תשלום. בדומה לסמכויות לשכת הוצאה לפועל, המרכז יכול לדרוש מגוף ציבורי מידע על החייב או נכסיו, לפנות לבית משפט לשם מינוי כונס נכסים על נכסי חייב ולבקש צו עיכוב יציאה מהארץ.

 

באילו מקרים ניתן לעקל רכב של חייב?

 

חוב שלא שולם בזמן נגבה באמצעות גובה מטעם המרכז, לשם גביית חוב ניתן לעקל את רכבו של החייב, בתנאי שהוא חונה סמוך לביתו של החייב. במקרה שהרכב חונה במקום אחר, יש לשלוח התראה על הכוונה לעקל את הרכב, ואף לברר אם לא הוטל עיקול קודם, ואם הרכב אינו רשום במשרד הרישוי כרכב של נכה.
תשלום דוח משטרה צריך להתבצע תוך 90 ימים ממועד ביצוע העבירה. החייב נדרש לשלם את הסכום שמופיע בדוח המקורי לפני שחלף היעד לתשלום הרשום עליו, וטרם נצברו קנסות וריבית פיגורים.

 

צבירת ריבית פיגורים

 

חשוב לציין כי תשלום הקנס דינו כהודאה באשמה וקבלת העונש, ולאחר התשלום לא ניתן לערער או להישפט. במקרה שחלפו 90 ימים ממועד התשלום, תתווסף לו ריבית פיגורים חד פעמית בשיעור של 50% מהקנס המקורי ומדי ששה חודשים יצטברו דמי פיגורים נוספים בשיעור של 5% מגובה הקנס המקורי.

 

כעבור 150 ימים מתאריך התשלום, נשלחת הודעת תשלום אוטומטית בדואר עם הסכום החדש שיש לשלם, כולל ריבית פיגורים. חייב שאינו בטוח לגבי הדרישה לתשלום, יכול להיכנס למרכז לגביית קנסות, להזין את הנתונים ולבדוק אם קיימות רשומות על שמו. גם אם לא נמצאו רשומות במרכז לגביית קנסות, יתכן שהנתונים בתהליך עיבוד ועדיין לא עודכנו סופית, וקיימים קנסות לא משולמים בטיפול המשטרה או אגף קנסות תעבורה. לאחר 210 יום מתאריך קבלת הדוח, במקרה שהוא לא שולם, ניתן להפעיל סנקציות במטרה לזרז את תשלום החוב.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ביטול עיקול

ביטול עיקול

איך מבטלים עיקול? מהם ההליכים הדרושים לשם הסרת עיקול? מהם הטיעונים שיש להציג? 

צו עיקול זמני - תנאים ושיקולים להטלתו

מהם השיקולים העומדים מאחורי בקשה להטלת צו עיקול זמני? כיצד בית המשפט בוחן בקשות כגון דא? 

עיקול זמני, אימתי?

תיקון מס’ 6 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 הסדיר בתקנות את הכללים למתן סעד זמני, לרבות מתן סעד של עיקול זמני ... 

עיקול מקרקעין ומכירתם

האם ניתן לפעול כנגד מקרקעין השייכים לחייב? אימתי יורה בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל על מכירת מקרקעין? 

בקשה לביטול עיקול, מהי?

כיצד ניתן לבטל עיקול? מהי בקשה לביטול עיקול? היכן מגישים אותה? בתוך כמה זמן? קראו עוד... 

עיקול פיצויי פיטורים, האם אפשר?

סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים לפי סעיף 14, או שהופקדו לפי סעיף 20 או לפי סעיף 21, או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או ששולמו או שהופרשו לקופת גמל לקצבה ... 

עיקול מקרקעין

עיקול מקרקעין

האם ניתן לעקל מקרקעין במסגרת הליכי הוצאה לפועל? מהן ההגנות החלות על בית מגורים? 

עיקול צד ג' בהליכי הוצאה לפועל

מהו עיקול צד ג'? האם ניתן לעקל משכורת החייב? כיצד מטילים עיקול צד ג' ומהם השיקולים העומדים על הפרק? 

עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק? כיצד מתמודדים עם עיקול זה? מהן זכויותיו של הזוכה? 

עיקול בחשבון משותף

האם ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק משותף? מהם זכויותיו של בן זוגו של חייב בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.