www.what2do.co.il

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 1.5 מתוך 5

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

חייבים רבים נאלצים להתמודד עם הליכי הוצאה לפועל, וזאת בעקבות פתיחת תיק כנגדם בלשכת ההוצאה לפועל. חוק ההוצאה לפועל, אשר נועד לסייע לזוכים המבקשים להביא לגביית חוב מ"חייב סרבן", מאפשר לראשונים להפעיל כנגד החייב סנקציות שונות. בין השאר, ניתן לפעול כנגד החייב על ידי הטלת עיקולים על נכסיו, הוצאת צווי הבאה ומאסר, הגבלת חשבון הבנק שלו וכדומה. לעיתים, הזוכה מבקש להצר את דרכו של החייב מבחינת היציאה מהארץ. דהיינו, להוציא כנגד האחרון צו עיכוב יציאה מהארץ. צו זה לא חייב להיות תולדה של בקשת זוכה. גם רשם ההוצאה לפועל יכול לעכב את יציאתו של חייב מהארץ (לדוגמא, במקרה של איחוד תיקים).


צו עיכוב יציאה מהארץ תקף ל-12 חודשים מהיום בו הוא ניתן (במידה והוא ניתן לפי בקשת זוכה). לעיתים, תקופת הצו הינה קצרה יותר וזאת בהתאם להחלטה ספציפית. כמו כן, ראש ההוצאה לפועל הינו בר סמכות להביא לביטולו או מיתונו של צו עיכוב יציאה מהארץ, בין השאר משום שמדובר בפגיעה ישירה בזכות חוקתית ויסודית (חופש התנועה).

 

דהיינו, ישנם מקרים בהם ראש ההוצאה לפועל מאפשר לחייב לצאת מישראל, בשל "סיבה מוצדקת", ובכפוף להפקדת ערובה והעמדת ערבים רלבנטיים (להנחת דעתו של ראש ההוצל"פ). במידה והצו מבוטל, מזכירות ההוצאה לפועל תמסור למשטרת הגבולות הודעה בעניין זה בתוך 24 שעות לכל היותר ממועד ביטולו של הצו. הודעה זו נשלחת גם לזוכה ולחייב.


טלפון לבירורים


חייבים אשר מעוניינים לדעת האם הוצא כנגדם צו עיכוב יציאה מהארץ יכולים לעשות זאת על ידי פנייה לאגף המודיעין במשטרת הגבולות. לאחר מספר שאלות שנועדו לאמת את זהותו של המתקשר, משטרת הגבולות תעדכן את האחרון אודות מצבו מבחינת הצו. בקשה לקבלת מידע כאמור צריכה להיות בצירוף עם צילום תעודת זהות או דרכון. יש לשלוח את המסמכים הנ"ל לפקס, 02-5898819. לאחר מכן, יש להתקשר למשטרת הגבולות במספר 02-5309392.


צו עיכוב יציאה מהארץ לא בוטל - האם עילה לתבוע את המדינה?


כפי שצוין לעיל, חוק ההוצאה לפועל קובע כי שומה על המדינה להודיע למשטרה אודות ביטולו של צו עיכוב יציאה מהארץ. במקרים כגון דא, מוטלת על המדינה חובה לפעול כאמור מכוח החוק. משמע, הפרתה של החוב הנ"ל עלולה להיות עילה לתביעה נזיקית כנגד המדינה. סוגיה זו נדונה (למשל) בבית המשפט העליון בפסק דין שניתן במסגרת ע"א (ת"א) 175/84 נילי יעקובוביץ' נ' מדינת ישראל.


בעניין יעקובוביץ', נקבע כי אין ספק שעל המדינה חלה חובת זהירות קונקרטית גם כלפי חייבים וזאת בעקבות נזק אשר עלול להיגרם לאחרונים בגין אי ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ. נקבע כי לאחר שהצו מבוטל, הגורמים המופקדים על מסירת ההודעה למשטרת הגבולות יכולים להניח כי אי ביטולו עלול לגרום לתוצאות קשות. מיותר לציין כי אדם אשר יעוכב שלא כדין בנמל תעופה, תוך כדי שהוא מסתמך על כך שהמדינה לא נקטה ברשלנות בביטול הצו כנגדו, עלול לחוות מפח נפש של ממש.


אי לכך, נקבע כי מדובר בעילת תביעה המצדיקה הליך נזיקין כנגד המדינה. בית המשפט העליון הדגיש כי הרשויות המופקדות על הביקורת אודות יציאה של נוסעים בנמל התעופה בישראל חייבות לוודא כי הודעת הביטול שנמסרה על ידם נרשמה בכל הרשומות המקובלות כראוי, וכי שמו של המעוכב נמחק לחלוטין מהשמות בדלפק הדרכונים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.