www.what2do.co.il

הסדר חוב לאחר פתיחת תיק בהוצאה לפועל, למי מתאים ההליך?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

הסדר חוב לאחר פתיחת תיק בהוצאה לפועל, למי מתאים ההליך?

אדם שנקלע למצוקה כלכלית וצבר חובות שאינו מסוגל להחזיר, יכול לפנות למספר הליכים לצורך הסדרה או מחיקה של החובות, במטרה לקבל הזדמנות לשקם כלכלית את חייו ולשוב בתוך פרק זמן סביר לפעילות עסקית. כאשר החייב אינו מצליח להגיע להסדר פשרה עם הזוכה, במסגרת הסדר חוב, ההתבלטות העיקרית שלו תהיה בין מסלול איחוד תיקים בהוצאה לפועל להכרזה על פשיטת רגל.

 

מה כולל הסדר חוב?

 

הסדר חוב הוא הליך פשרה המתבצע בין החייב לזוכה מחוץ לכותלי בית המשפט או מחוץ ללשכת הוצאה לפועל. במסגרת ההסדר הצדדים יכולים להגיע להסכמה שסכום החוב יפחת והוא יתפרס לתשלומים על פני תקופה ממושכת, ולאחר פירעונו של החלק המוסכם, החוב יימחק לצמיתות וייחשב כאילו נפרע במלואו.

 

ההליך מאפשר לחייב להגיע להסדר מחודש עם הזוכה בנוגע לתשלום יתרת החובות. הסדר חוב מאופיין בהסכמות בדבר הפחתתו של סכום החוב, והוא נחשב להליך זול יחסית, כאשר העלויות העיקריות בו נעוצות במאמצים והמשאבים הדרושים לשם ההתמקחות עם הגורמים השונים המעורבים בהליך, כמו הזוכה, הבנקים, רשויות המס ועוד.

 

באיזה שלב ניתן להגיע להסדר חוב?

 

היתרון המרכזי של הליך הסדר חוב הוא האפשרות להארכת תנאי התשלום והפחתה של שיעור החוב גם אם נפתחו תיקים בהוצאה לפועל לצורך גביית החובות. הוא יכול להתאים הן לאדם פרטי שנקלע לחובות ונפתח נגדו תיק והן לחברה עסקית שננקטים נגדה הליכי הוצאה לפועל. כמו כן, ההסדר יכול למנוע התמודדות בלתי נעימה עם המעקלים וגובי החובות מטעם לשכת ההוצאה לפועל.

 

להסדר חוב ניתן להגיע בכל שלב, ואף כאשר החייב מקבל אזהרה מלשכת ההוצאה לפועל לפני נקיטת הליכי גבייה, כמו עיקולים, צו עיכוב יציאה מהארץ ועוד, היא מציינת פרק זמן מסוים שבמסגרתו החייב רשאי להגיש בקשות שונות להקלות בתשלום חובותיו. אחת מזכויותיו של החייב בשלב זה היא הגשת בקשה להסדר חוב מול הזוכה במסגרת ההוצאה לפועל.

 

משא ומתן עם הזוכה להפחתת החוב

 

ישנן מספר דרכים שבהן החייב יכול להגיע לפירעון החובות במסגרת ההליך. דרך אחת, החייב יכול להגיע לנסות להגיע להסדר חוב באמצעות משא ומתן עם הוצאה לפועל או עם הזוכה עצמו. דרך שנייה, החייב יכול לעבור חקירת יכולת שבמסגרתה יקבע צו תשלומים חודשי בהתאם למצבו הפיננסי, על ידי רשם ההוצאה לפועל או שופט. דרך שלישית, במקרים מסוימים יכול החייב לקחת הלוואה לצורך פירעון החוב במסגרת הסדר חובות, כאשר הוא אינו מסוגל לעמוד בתשלומים גם לאחר הקטנת החוב.

 

ככל שהצדדים יגיעו להסכמה בדבר הסדר החוב בשלב מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לצמצם את יתרת החוב שייווצר בתיק הוצאה לפועל. רצוי לקבוע במסגרת ההסכם כי הזוכה לא יפעל לגביית החוב במסגרת הליכי גבייה בתנאי שהחייב יעמוד בתנאי הסדר ויעביר לזוכה כספים להחזר החוב מדי חודש. לאחר התשלום האחרון שישולם במסגרת הסכם הפשרה, ייסגר התיק שנפתח נגד החייב ויתרת החוב תימחק.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.