www.what2do.co.il

האם יש לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ לחייב לצורך עבודה בחו``ל?

דרגו את המאמר

האם יש לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ לחייב לצורך עבודה בחו``ל?

חייב בהוצאה לפועל עתר לבית משפט השלום בנצרת, והגיש ערעור על החלטת הרשמת, זאת לאחר שנדחתה בקשתו להתיר לו יציאה מן הארץ לירדן, כדי שיוכל לעבוד שם לפרנסתו ולשלם את חובותיו בעסק לסחר בזיתים המנוהל על ידי בנו.

 

כנגד החייב, כבן 58 נשוי ואב לחמישה ילדים, נפתחו תיקים בהוצאה לפועל, בסך כולל של 320,000 שקלים. בחודש ינואר 2014, נפתח תיק נשוא הבקשה בסך של 260,000 שקלים, ולאחר כחודש ימים נשלחה אליו אזהרה. עם זאת מאז ועד מועד הגשת התביעה החייב לא שילם מאומה בתיק. עקב כך ננקטו נגדו הליכי הוצאה לפועל, ובין היתר הוגבלה יציאתו מן הארץ.

 

צו עיכוב יציאה מהארץ נועד לאכוף על חייב המשתמט מתשלום חובותיו

 

הרשמת הדגישה כי מדובר בעיכוב יציאה מן הארץ מכוח סעיף 66א', להבדיל מעיכוב יציאה מן הארץ עפ"י סעיף 14 לחוק ההוצאה לפועל. וכי הגבלה זו מהווה חלופה להליכי מאסר והליכי אכיפה אחרים, והיא מיועדת לשמש כלי אכיפה כלפי חייב המשתמט מתשלום חובו.

 

החייב טען כי נקלע למצוקה כלכלית קשה בעקבות קריסת עסקיו לסחר בזיתים בישראל, אולם בנו הקים עסק לסחר בזיתים בירדן, ולנוכח ניסיונו הרב בתחום, בנו זקוק לו בביצוע עבודתו שם. עוד הוסיף כי בתקופה זו הוא ירוויח סך של 6,000 שקלים בחודש, ועקב כך יוכל לעמוד בחובותיו.

 

החייב ציין כי אין כל חשש מהימלטותו מן הארץ, והוא מוכן לספק לבקשתו שני ערבים טובים. וטען כי מאז חודש מאי 2015, בעקבות התייצבותו לחקירת יכולת, הוא מקיים את צו התשלומים החודשי שהושת עליו בסכום של 300 שקלים לחודש.

 

הזוכה טען כי קיים חשש שהחייב יימלט מהארץ לנוכח ריבוי הנושים

 

מנגד הזוכה התנגד נחרצות לבקשה לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ, בטענה כי החייב הפר את כל הסדר תשלומים אליו הגיעו הצדדים, והוא אינו משלם כל סכום לזכות תיק ההוצאה לפועל, ואף טען כי העסק לסחר בזיתים בירדן הוא עסקו של החייב עצמו, ולא של הבן. וכי קיים חשש כבד שבשל ריבוי הנושים, החייב ינצל את ההזדמנות ויימלט מן הארץ.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בהחלטת הרשמת, השתכנע בית המשפט כי מאז חודש מאי האחרון החייב עומד בצו התשלומים החודשי, ואף סבר כי הוא אינו עומד להימלט ולצאת את הארץ לצמיתות, במטרה לחמוק מתשלום חובותיו.

 

בית המשפט קיבל את הערעור והותיר לחייב לצאת לעבודה בירדן

 

בית המשפט התרשם כי מדובר באדם המתקרב לגיל 60, המותיר אחריו בישראל אשה ומשפחה, והוא מציע ערבים טובים, לכן קשה להניח שהוא יעזוב את הארץ לצמיתות. כמו כן, הגיע למסקנה כי אין למנוע ממנו לצאת מהארץ לצורך עבודה, כי הרי בכך יוכל גם להתפרנס, וגם לסלק חובותיו בתשלומים שייקבעו. בסופו של דבר קבע בית המשפט כי דין הערעור להתקבל, והחייב רשאי לעזוב את הארץ בתנאי שיפקיד בקופת הוצאה לפועל סכום של 5,000 שקלים, ויצרף חתימת שני ערבים על כתבי הערבות.

 

רע"צ 22509-06-15 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.