www.what2do.co.il

ביטול הגבלה על חשבון בנק, כיצד ניתן להסיר את ההגבלה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

ביטול הגבלה על חשבון בנק, כיצד ניתן להסיר את ההגבלה?

חייב שאינו משלם את חובותיו ומוכר על ידי לשכת ההוצאה לפועל כבעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו או חייב מזונות לילדיו או לאשתו, עלול להיות מוכרז כלקוח מוגבל מיוחד בבנק, כחלק מהסנקציות המוטלות על חייבים במסגרת הליכי הוצאה לפועל.

 

משמעות הטלת הגבלה על חשבון בנק היא שהחייב מנוע מלמשוך שיקים מחשבונותיו ואם במקרה נמשכו שיקים מהחשבון, הבנק אינו רשאי לפרוע אותם. כמו כן, חל איסור על החייב לפתוח חשבון חדש בבנק שבו הוגבל או לפתוח חשבון בבנקים אחרים.

 

רשם ההוצאה לפועל רשאי להטיל הגבלה על חשבון בנק של חייב, לפי סעיף 66א לחוק הוצאה לפועל, אם הוכח כי החייב בעל יכולת המשתמט מתשלום החוב ולא ניתן הסבר סביר לאי התשלום, כאשר סך החובות במצטבר מעל 500 שקלים, או כאשר החוב נובע ממזונות שלא שולמו, או כאשר החייב מוכר כבעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו וחלפה חצי שנה ממועד המצאת האזהרה לידיו, והחוב עולה על 2,500 שקלים, או כאשר חלפה שנה ממועד המצאת האזהרה והחוב מעל 500 שקלים.

 

הגבלת חשבון עקב משיכת שיקים ללא כיסוי

 

הגבלה על חשבון בנק מוגבל יכולה להיות מוטלת גם על אדם פרטי, לפי חוק שיקים ללא כיסוי, אם במהלך פרק זמן של שנה, נמשכו עשרה שיקים ומעלה ללא כיסוי מחשבון הבנק שלו. במצב זה, מקבל בנק ישראל דיווח על הטלת ההגבלה על החשבון, כך שגם הבנק אשר מנהל את החשבון וגם כל יתר הבנקים ינהגו בהתאם להגבלה.

 

הבנק מחויב לדווח על ההגבלה לבעל החשבון, למיופה הכוח, למורשה החתימה ולמפקח על הבנקים. יתר הבנקים מקבלים דיווח מהמפקח על הבנקים לגבי החשבון והלקוח המוגבל, ובמקרים מסוימים לגבי לקוח מוגבל חמור. ההגבלות על החשבון נמשכות לאורך תקופה של שנה. במהלך פרק זמן זה הלקוח המוגבל יכול להמשיך לשלם את חשבונותיו באמצעות כרטיס אשראי או הוראות קבע, בתנאי שהגיע להסדר על המשך התשלומים עם הבנק. אולם אינו רשאי לבצע תשלומים או להעביר כספים מהחשבון המוגבל באמצעות שיקים.

 

בתוך פרק זמן של שנה, אם בעל החשבון מחזיק בחשבונות בנק נוספים שלא הוטלה עליהם הגבלה, הוא רשאי למשוך שיקים מהחשבונות. במקרה ששני חשבונות בנק ומעלה הוגבלו או שהוטלה הגבלה שנייה בתוך תקופה של שלוש שנים מהמועד שבו הסתיימה ההגבלה הראשונה, הלקוח יוכרז כלקוח מוגבל בנסיבות מחמירות ויוטלו עליו סנקציות נוספות, כגון אי אפשרות למשוך שיקים מכלל חשבונות במשך תקופה של שנתיים או אי הרשאה לפתוח חשבון חדש.


כיצד ניתן להסיר את ההגבלה?

 

ההגבלה תבוטל לאחר שהחייב ישלם את החוב, או אם הרשם יחליט לבטל הגבלה מיוזמתו או לבקשת החייב, או יחליט להתנות את הביטול במתן ערובה בנסיבות מוצדקות. אם לדוגמה, החייב מקיים הוראות של צו תשלומים או הסכם בינו לבין הזוכה לעניין פירעון החוב. הרשם יכול להטיל את ההגבלה מחדש, אם נוכח כי החייב הפסיק לקיים את הוראות הצו או ההסכם.

 

כדי להסיר את ההגבלה על חשבון בנק, עקב משיכת שיקים ללא כיסוי מהחשבון, יכול הלקוח להציג בפני הבנק עילות מוצדקות לביטול או להגיש ערעור לבית המשפט על עצם ההגבלה. סיבות מוצדקות יכולות להיות סירוב הבנק לפירעון שיקים מחשבון שכבר הוכנס למסגרת, כאשר הלקוח הסתמך על פי יסוד סביר כי הבנק יכבד את השיק למרות החריגה, או כאשר השיק נמשך אך סורב עקב עיקול החשבון למרות שמשיכת השיק נעשתה לפני הטלת העיקול וכדומה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.