www.what2do.co.il

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

במסגרת הליכי הוצאה לפועל עומדות על הפרק זכויות שונות, חלקן חוקתיות ובסיסיות ביותר. מצד אחד, זכויותיו של הזוכה המבקש לגבות את המגיע לו לפי פסק דין חלוט (או כל מסמך כספי אחר). מאידך, החייב, אשר למרות אי פירעון החוב, עדיין נהנה ממספר זכויות יסודיות (למשל, הזכות לחירות או הזכות לחופש תנועה).

 

על מנת שהליכי ההוצאה לפועל יהיו "הליכים עם שיניים", המחוקק העניק לזוכה אפשרות לבקש סעדים שונים בהליכים כגון דא. הליכים אלה עלולים כמובן לפגוע בזכויותיו הבסיסיות של החייב. לדוגמא - עיקולים. עיקול הוא למעשה נטילת זכות קניין של אדם בגין חוב, ואף מימוש הנכס לצורך פירעון חוב שאיננו קשור לנכס זה. דהיינו, מדובר בפגיעה בזכות הקניין של החייב לטובת זכותו של הזוכה לקבל את המגיע לו לפי פסק דין או שטר.

 

אכן, חייבים רבים בהוצאה לפועל נאלצים להתמודד עם סנקציות שונות המוטלות עליהם במסגרת ניסיונותיו של הזוכה (ולשכת ההוצאה לפועל) לגבות את החוב. אחת ה"סנקציות הפופולאריות" בעניין זה הינה צו עיכוב יציאה מהארץ. מדובר בכלי אשר מטרתו להגביל את תנועתו של החייב ואשר מונע מהאחרון לצאת את גבולות המדינה.


חייב אשר הוצא כנגדו צו כגון דא נדרש להפקיד את דרכונו ו/או תעודת המסע שלו. סירוב לעשות כן עלול להביא למאסרו. עם זאת, והיות ומדובר בצו הפוגע באחת מזכויותיו הבסיסיות ביותר של החייב (מבחינה חוקתית), קיימות מספר דרכים באמצעותן ניתן להתמודד עם עיכוב יציאה מהארץ. דהיינו, ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ איננו משימה בלתי אפשרית, וזאת בלשון המעטה. ואכן, לא הכול אבוד. במקרים רבים חייב יוכל לבטל צו המונע ממנו לצאת מישראל.


איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ?


על מנת לדעת כיצד לעשות זאת נכון, עלינו לרדת לעובי הקורה ולהבין מהו צו עיכוב יציאה מהארץ ומהן העילות להוצאתו. במסגרת הליכי הוצאה לפועל, הזוכה יכול לנקוט כנגד החייב בהליכים שונים. מדובר בהליכים אשר מטרתם העיקרית הינה להביא לפירעון החוב. הליכים אלה כוללים עיקולים, מאסרים וכדומה. בין השאר, הזוכה יכול לבקש מראש ההוצאה לפועל להורות על עיכוב יציאה מהארץ של חייב.


חשוב להדגיש כי ראש ההוצאה לפועל רשאי לתת צו עיכוב יציאה מהארץ גם כאשר לא הוגשה בקשה בעניין על ידי הזוכה. למשל, צו כאמור מוטל במסגרת איחוד תיקים, עם הכרזה על חייב כפושט רגל או הכרזה על אדם כחייב מוגבל באמצעים. יודגש כי ככל שמקורו של הצו הינו בבקשת זוכה, הוא יפקע מעצמו בתוך 12 חודשים.


צו עיכוב יציאה מהארץ איננו עניין של מה בכך. על מנת שהזוכה יביא להוצאתו, מוטל על האחרון לעמוד בשורה של מבחני סף. לדוגמא, עליו להוכיח כי "התקיים יסוד סביר להניח" שהחייב מתכוון לצאת מישראל תוך כדי שהוא איננו פורע ו/או מבטיח את פירעונו של החוב. אי לכך, במידה והחייב ישכיל להוכיח לרשם ההוצאה לפועל (או לבית המשפט) כי לא התקיים התנאי הבסיסי הנ"ל, יהיה באפשרותו להביא לביטולו של הצו. זאת ועוד, היות ועסקינן בפגיעה בזכות יסוד חוקתית, החייב יכול לבקש "למתן" את הצו.


למשל, לבטל אותו באופן זמני על בסיס הפקדת ערובה והעמדת ערבים המתחייבים לפצות את הזוכה במקרה של הימלטות מהדין. כמו כן, חייבים רבים צריכים לצאת מישראל לצורכי תעסוקה וכדומה. במקרים כגון דא, כאשר היציאה מישראל דרושה לחייב לצורכי פרנסה, סביר להניח שראש ההוצאה לפועל יתחשב בכך (ולו רק משום שאם החייב לא יוכל לעבוד הוא לא יוכל להחזיר את החוב).


סעיף 14 לחוק ההוצאה לפועל, אשר עוסק בצו עיכוב יציאה מהארץ, קובע כי ראש ההוצאה לפועל רשאי לבטל צו כאמור (באופן מלא או חלקי) מחמת "סיבה מוצדקת". הפרשנות בנוגע ל"סיבה המוצדקת" נדונה בשורה ארוכה של פסקי דין. חשוב להדגיש כי בשנים האחרונות ישנה מגמה אשר מעט מקלה מאד עם זוכים בהליכי הוצאה לפועל (וכתולדה מכך מגמישה את התנאים למתן צו עיכוב יציאה מהארץ). אי לכך, במידה ואתם מתמודדים עם הליך כגון דא, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין העוסק בתחום.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? 



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.