www.what2do.co.il

קיזוז כעילה להתנגדות לביצוע שטר

דרגו את המאמר

קיזוז כעילה להתנגדות לביצוע שטר

התנגדות לביצוע שטר מחמת טענת קיזוז


כיצד ניתן להתנגד לביצוע שטר בהוצאה לפועל והאם טענת הקיזוז תחזיק מים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט במסגרת בקשת התנגדות של מושך שיק כנגד חברה הנמצאת בפירוק. המשיבה היתה חברה לייצור סלטים והמבקש טען כי הוא היה סוכן שלה ובעל זכות שיווק בלעדית של מוצריה. במאי 2010 ניתן צו זמני לפירוק החברה וביולי אותה השנה ניתן כנגד המשיבה צו פירוק. השיקים נשוא ההתנגדות הינם על סך כ-147,000 שקלים והם ניתנו עבור סחורה שהמבקש רכש מהמשיבה. לאחר מתן הצו הזמני, העביר המבקש הוראה לביטול השיקים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

המשיבה הגישה את השיקים לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל. המבקש התנגד לביצוע השיקים וזאת משום שהוא טוען כי הוא רשאי לקזז מחובו למשיבה בגין השיקים את חובותיה כלפי בסך כ-320,000 שקלים. המשיבה טענה כי המבקש אינו רשאי לקזז מחובו וזאת משום ש - הוא לא נתן הודעת קיזוז, החוב הינו בלתי קצוב והחובות נשוא טענת הקיזו נוצרו לאחר הפירוק.

 

שטר בין צדדים קרובים דינו כדין חוזה. דהיינו, כל טענת הגנה העומדת לצדדים קרובים כנגד חבות לפי שטר עומדת להם גם כנגד חבות על פי חוזה. עיקר טענותיו של המבקש היו כי המשיבה הפרה את חוזה הסוכנות, לא נתנה לו הודעה מוקדמת בנוגע להפסקתו ולא זיכתה אותו בגין סחורה פגומה אשר הוחזרה לה.

 

קיזוז, האמנם?

 

סעיף 53(א) לחוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג-1973 קובע כי חיובים כספיים אשר צדדים חבים זה לזה מתוך עסקה אחת, והגיע המועד לקיומם, ניתנים לקיזוז בהודעה של צד אחד למשנהו. הלכה פסוקה היא כי דיני הקיזוז אשר בחוק החוזים חלים גם בקיזוז חיוב שטרי חוב בין צדדים קרובים. דהיינו, אם השיקים הם מתוך עסקה אחת, ניתן לקזז כנגד החיוב השטרי כל חוב כספי – קצוב או לא.

 

לגבי ההודעה בדבר הקיזוז, בית המשפט ציין כי טענת קיזוז אשר מפורשת בבקשה לרשות להתגונן או בכתב הגנה נחשבת בתור הודעה מספקת על קיזוז. אי לכך, נקבע כי במקרה דנן המבקש יצא ידי חובתו בעניין זה. המשיבה טענה עוד כי מדובר בחוב בלתי קצוב, ועל כן לא ניתן לקזזו. בית המשפט דחה טענה זו.

 

בפסק הדין נכתב כי כאשר אוחז בשיק הינו פושט רגל, מחייבת שורת הצדק שלא לפגוע בזכותו המהותית של הניזוק לקזז את נזקיו כנגד השיק גם כאשר הסכום בלתי קצוב. "יהא זה בלתי צודק שמושך השיק יאלץ לשלם למשיבה את כל סכום השיק וכאשר יזכה בתביעתו נגד האחרונה יעמוד מול שוקת שבורה", נכתב בפסק הדין.

 

המשיבה טענה כי החובות נשוא הקיזוז נוצרו לאחר הפירוק. בית המשפט דחה גם טענה זו בקובעו כי במועד מתן צו הפירוק כבר עמדה למבקש זכות תביעה כנגד המשיבה בגין אי מתן הודעה מוקדמת שנקבעה בדין, הוצאות שיווק בהן נשא, ואי זיכויו בגין סחורה פגומה אשר הוחזרה על ידו. אי לכך, בית המשפט קיבל את רשותו של המבקש להתגונן מפני ביצוע השיק.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.