www.what2do.co.il

איך ניתן להגיע להסדר חוב מול הבנק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

איך ניתן להגיע להסדר חוב מול הבנק?

אדם פרטי שנקלע למצוקה כלכלית וצבר חובות לבנקים, יכול לפנות למספר הליכים לצורך הסדרה או מחיקת חובות, כמו: איחוד תיקים, פשיטת רגל, חייב מוגבל באמצעים והסדר חוב, זאת במטרה לשקם את חייו הכלכליים ולחזור לפעילות עסקית. הסדר חוב הוא הליך פשרה המתבצע מחוץ לכותלי בית המשפט, ומאפשר לחייב להגיע להסדר מחודש עם הבנק בנוגע לתשלום החובות.

 

הפחתת שיעור החוב

 

הסדר חוב מאופיין בהסכמות בדבר הפחתת שיעור החוב, והוא נחשב להליך זול יותר מהליכים אחרים, כאשר העלויות העיקריות מצויות במאמצים והמשאבים הדרושים לשם ההתמקחות עם הנושים. היתרון המרכזי הוא האפשרות להארכת תנאי התשלום והפחתה של החוב, והוא אף עשוי למנוע התמודדות עם גובי חובות מטעם הוצאה לפועל.

 

הסדר חוב הוא הסכם נוח המיועד לתת פתרון מוסכם המבוסס על משא ומתן בין הבנק ללקוח החייב, בעניין סילוק החוב. הסדר חוב לבנק מאפשר לבנקים לפעול כדי להגיע למצב של כיסוי החוב על ידי החייב, באמצעות פריסה הדרגתית, מבלי לחיות תחת איום מתמיד של נקיטת הליכים, כאשר מטרת החייב היא להגיע לסוג מסוים של הטבה, כמו הטבה בריבית, הטבה בפריסת תשלומים, הטבה להנחת מזומן וכדומה.

 

לשם סילוק החוב רשאי הבנק להגיש תביעה כספית נגד החייב. כאשר מדובר בחברה הבנק יכול לגבות את החוב באמצעות מינוי כונס נכסים וכניסה להליך פירוק חברות. או באמצעות פתיחת תיק בהוצאה לפועל אשר במסגרתו ננקטים הליכים כמו צווי עיקול נגד החייב, צו עיכוב יציאה מהארץ, וסנקציות נוספות שמקשות מאוד על החיים.

 

פריסת תשלומים נוחה יותר

 

הסדר חוב מול הבנק הוא תוצאה של הסכם פשרה הנרקם בין הבנק לבין החייב בנוגע לתשלום החוב. כאשר במצבים מסוימים הבנק בא לקראת הלקוח ומוכן להפחית את גובה החוב ולאפשר פריסת תשלומים נוחה יותר במסגרת הסדר חוב. ההסדר משנה את תנאי החוב של חייב כלפי נושים שהם: בנקים, ספקים, אנשים פרטיים, מוסדות ורשויות, כאשר השינוי הוא לטובת החייב.

 

הסדר חוב מאפשר לחייב פרטי או לתאגיד המצויים במצוקה פיננסית וקשיים כלכליים, לדון מחדש בתנאי החובות, במטרה לשפר את מצב הנזילות, כך שיוכלו להמשיך בפעילותם הרגילה. להבדיל מחדלות פירעון, הסדר חוב מתבצע בדרך של הסכמה, במקום כפייה על כלל מחזיקי החוב, המאפיינת את הליכי חדלות הפירעון, לפיכך קיימת הסכמה חוזית בין הנושים לחייב על הפחתת שיעור החוב.

 

הסדר חוב מתנהל מחוץ לבית המשפט, אולם לעתים גם הסדרי חוב יכולים להיכנס תחת דיני חדלות הפירעון, כאשר קיימת כפייה מסוימת על נושים שהתנגדו להסדר. לשם כך נדרשת הסכמה של רוב מיוחד מבין הנושים ואישור של בית משפט.

 

הנושה מקבל את כספו בחזרה

 

גם הזוכה מרוויח מהסדר חוב, מאחר שניתנת לו אפשרות לקבל את כספו בחזרה גם אם בדרך של תשלומים, מבלי לרדוף אחרי החייב ולנהל הליכי גבייה ארוכים ויקרים, על כן בדרך כלל הבנקים מעוניינים להגיע לפשרה של פריסת החוב ואף במקרים מסוימים יסתפקו רק בתשלום בחלק מהחוב המקורי. שיעורי מחיקת החוב מותנים ביכולות הכלכלית של החייב לסלק את החוב. כך שככל שהיכולת הפיננסית שלו גבוהה יותר, כך קטן שיעור המחיקה שלו.

 

במצב של חובות לבנקים רצוי להסדיר את החובות בהקדם האפשרי בטרם הבנק יפנה להליכים משפטים. החייב יכול לפנות באופן עצמאי לבנק ולנסות להגיע למשא ומתן, או להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום זה, אשר ייצג את האינטרסים של החייב מול הבנק.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.