www.what2do.co.il

הגבלה על דרכון של חייב בהוצאה לפועל, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הגבלה על דרכון של חייב בהוצאה לפועל, באילו מקרים?

רשם ההוצאה לפועל רשאי להגביל את הדרכון הישראלי או את תעודת מעבר של חייב הנחשב כבעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו, או חייב בתשלום מזונות לאשתו ולילדיו. הרשם יכול להגביל את זכותו לקבל, להחזיק או להאריך את תוקפו של הדרכון וכתוצאה מכך למנוע את יציאתו מהארץ.

 

הרשם רשאי להטיל הגבלה על דרכון או תעודת מעבר, אם הוכח כי החייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו ולא ניתן הסבר סביר לאי התשלום, ובתנאי שסך כל החובות מעל 500 שקלים. או כאשר מדובר בחוב מזונות המגיעים לבן זוגו, לילדיו או להוריו, פרט לחוב מזונות שגובה ביטוח לאומי לפי חוק מזונות, הבטחת תשלום.

 

הגבלה על בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו

 

אם החייב הוא בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו, ניתן להטיל הגבלה על דרכון או תעודת מעבר, בהתקיים אחד מהמקרים הבאים: האחד, חלפו שישה חודשים ממועד המצאת אזהרה, וסכום החוב המצטבר מעל על 2,500 שקלים. השני, חלפה שנה ממועד המצאת האזהרה, וסכום החוב עולה על 500 שקלים.

 

הרשם יכול להטיל על החייב הגבלות אחרות במקום או בנוסף להגבלה על הדרכון, כמו: צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלה כלקוח מוגבל מיוחד, הגבלה על שימוש בכרטיסי חיוב, הגבלה על ייסוד תאגיד או כהונה בתאגיד והגבלה על חידוש רישיון נהיגה.

 

ההגבלה על דרכון או תעודת מעבר נכנסת לתוקף רק לאחר שמנהל ההוצאה לפועל שלח לחייב התראה וחלפו 30 ימים מיום המצאת ההתראה. אם במהלך 30 הימים החייב פרע את החוב או התייצב לחקירת יכולת ושכנע את הרשם כי הוא אינו בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו, ההגבלה לא תיכנס לתוקף או שתינתן החלטה אחרת בידי הרשם.

 

אם הרשם הטיל את ההגבלה בנוכחות החייב, אין צורך לשלוח לו בנוסף התראה. במקרה כזה ההגבלה תיכנס לתוקף בתום 30 ימים מיום הטלת ההגבלה, אלא אם במהלך תקופה זו החייב יסדיר את התשלום שבגינו נפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל, או שתינתן החלטה אחרת. הגבלה על הדרכון תוטל באופן שלא ימנע מהחייב לשוב ארצה אם הוא אינו נמצא בישראל, ולא תוטל אם הרשם השתכנע כי היציאה מהארץ דרושה מטעמי בריאות של החייב או של בן משפחתו התלוי בו.

 

באילו מקרים ניתן לבטל הגבלה על דרכון?

 

הרשם יכול להטיל הגבלות לתקופות שיקבע ובתנאים שיקבע, וההגבלה תבוטל כאשר החייב ישלם את החוב. ואולם הרשם יכול לבטל את ההגבלה, על פי שיקול דעתו או לבקשת החייב, או להתנות את הביטול במתן ערובה, אם סבר שהדבר מוצדק. אם ההגבלה תבוטל, לשכת ההוצאה לפועל תמציא בתוך 24 שעות, הודעה על הביטול לגורמים הרלוונטיים כמו משרד הפנים ומשטרת הגבולות, ותשלח הודעה לחייב ולזוכה.

 

הרשם יכול להורות על ביטול הגבלה, אם השתכנע כי החייב עומד בצו תשלומים חודשי או בהסכם בינו לבין הזוכה לעניין פירעון החוב. במקרה שהחייב יפסיק לקיים את הוראות הצו או ההסכם, הרשם יכול להטיל את ההגבלה מחדש. במצב זה ההגבלה תיכנס לתוקף מיד ללא צורך במשלוח התראה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.