www.what2do.co.il

חייב בהוצאה לפועל

דרגו את המאמר
  התקבלו 10 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חייב בהוצאה לפועל

לרשותך מידע משפטי לחייב בהוצאה לפועל. הסברים קצרים, עצות והצעות משפטיות וזאת על מנת להקל על האדם הפרטי בהתמודדות עם מערכת ההוצאה לפועל. המידע מיועד למי שחייב כספים

ישראלים רבים נאלצים להתמודד עם הליכי הוצאה לפועל המתנהלים כנגדם. בין אם אתם במצוקה כלכלית ואינכם יכולים לפרוע את החוב, ובין אם מדובר בכלל בחוב שאין לו כל תכלית, חשוב לדעת כי בהיותכם חייבים בהוצאה לפועל ישנם מספר דרכים בהן ניתן להתמודד עם ההליך.

ראשית, עלינו להבין מיהו "חייב" לפי חוק ההוצאה לפועל. החוק קובע כי חייב הינו מי שניתן כנגדו פסק דין חלוט. כמו כן, חייבים הינם גם מי שצריכים לשלם כסף או לבצע דבר מה מסוים עבור אדם אחר על בסיס מסמך או חוזה. הליכי הוצאה לפועל מתחילים מבחינתו של החייב כאשר הוא מקבל לביתו מכתב דרישה או מכתב אזהרה.

הראשון הינו מכתב אשר במסגרתו הזוכה מודיע כי הוא עומד לפתוח בהליכי הוצאה לפועל במידה והחוב לא ישולם. כעת, החייב יכול למנוע את פתיחת התיק על ידי הגעה לפשרה עם הזוכה. חשוב לדעת כי מכתב הדרישה איננו בעל תוקף משפטי ומדובר במעין "הליך מקדים" מבחינתו של הזוכה. עם זאת, התעלמות ממכתב הדרישה עלולה גם לגרום לנזקים בהמשך. מיד עם קבלת מכתב כגון דא, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ולבחון דרכי פעולה אפשרויות.

תיק הוצאה לפועל יכול להתחיל מיד עם שליחת אזהרה. אזהרה מההוצאה לפועל מודיעה למעשה על פתיחת תיק כנגד החייב. באזהרה מפורטים פרטי החוב, פרטי הזוכה, פרטיו של ב"כ הזוכה וכדומה. מצורף לה גם שובר תשלום לפירעון. מרגע קבלת האזהרה, חשוב שהחייב לא ישקוד על שמריו. אין להתעלם מאזהרה וזאת משום שמרגע שהיא נוחתת בביתו של החייב, מתהפך שעון חול בן 20 ימים (או 30 ימים, תלוי בנסיבות התיק). ב-20 הימים הללו החייב יכול להתנגד לחוב, לבקש חקירת יכולת (על מנת לעכב הליכים ולקבל צו תשלומים) או לנסות ולהגיע לפשרה עם הזוכה.

חקירת יכולת, בקשת התנגדות

חייבים אשר אין באפשרותם יכולת כלכלית לשלם את החוב, יכולים לבקש כאמור חקירת יכולת. חקירת יכולת הינה בעלת יתרונות רבים מבחינתו של החייב. היתרון המשמעותי ביותר בה הוא שהיא יכולה להביא לעיכוב הליכים. דהיינו, הזוכה איננו יכול לנקוט בהליכים כגון עיקולים או מאסרים כנגד חייב בתקופת חקירת היכולת. כפי שצוין לעיל, ישנם מקרים רבים בהם החייב מכחיש את החוב (כולו או מקצתו). טענות כנגד החוב צריכות להיות מוגשות במסגרת בקשת התנגדות להוצאה לפועל. הגשת בקשת התנגדות יכולה אף היא להביא לעיכוב הליכים (וזאת על בסיס שיקול דעתו של ראש ההוצאה לפועל). כעת יעבור הדיון לבית המשפט המוסמך.

הארכת מועד

כפי שצוין לעיל, יש לנקוט בהליכים הנ"ל בתוך תקופת זמן קצובה. חייבים אשר איחרו את המועד יכולים לפנות לראש ההוצאה לפועל ולהגיש בקשת הארכת מועד להגשת התנגדות. בקשות כגון דא יכולות בהחלט להתקבל, וזאת גם כאשר הנסיבות אינן חריגות באופן קיצוני. על פי רוב, בתי המשפט וראש ההוצאה לפועל יבחרו שלא למנוע מחייב להשמיע את טענותיו גם חרף שיהוי. עם זאת, לא מדובר בחותמות גומי. החייב צריך להצדיק את בקשתו בטענות מוצקות שניתן להתבסס עליהן.

פרעתי

חייבים רבים בוחרים לנקוט בגישה אחרת - טענת פרעתי. מדובר במקרה בו החייב טוען שהוא פרע את החוב ובינו לבין הזוכה אין ולו כלום. טענת פרעתי מוגשת אף היא לאחר קבלת האזהרה וזאת בהתאם לתנאים אשר נקבעו לשם כך בחוק. כעת, הדיון יעבור לבית המשפט.

בקשות נוספות שניתן להגיש

חייבים יכולים להגיש במהלך הליכי הוצאה לפועל בקשות נוספות. לדוגמא, בקשה לאיחוד תיקים (המביאה לאיחוד מספר תיקי הוצאה לפועל הפתוחים כנגד החייב), בקשה לביטול פסק דין, בקשה לעיכוב הליכים, בקשה לביטול הליכים, בקשה לביטול/עיכוב צו עיכוב יציאה מהארץ, בקשה למכירת נכס באופן עצמאי (ולא על ידי כינוס נכסים או מימוש משכנתא) ועוד. כל אלה יכולים לסייע לחייב להתמודד עם הליכי הוצאה לפועל בדרך הטובה ביותר. חשוב להדגיש כי מדובר בעניינים משפטיים מורכבים אשר מומלץ לתכננם ביחד עם עורך דין מטעמו של החייב.

 

  

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

אזהרה לחייב בהוצאה לפועל

מהי הערת אזהרה בהוצאה לפועל? כיצד מתמודדים עימה? מה עליכם לנקוט כנגד האזהרה מבחינת היותכם חייבים? 

בקשת התנגדות לביצוע שטר

קיבלת אזהרה? עומד להיפתח נגדך תיק בהוצאה לפועל? הנך יכול להגיש בקשת התנגדות. פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר ... 

מהו חשבון מוגבל?

מהו חשבון מוגבל? מהו חשבון מוגבל חמור? האם ניתן לפתוח חשבון חדש? כיצד יש לבטל חשבון מוגבל?  

בקשה לפסק דין הצהרתי על מיטלטלין, מהי?

סיטואציות כאלה מאפיינות חייבים הגרים עם הוריהם (והמיטלטלין ברשות החייב הינם בבעלות ההורים) או במקום בו החייב נשוי ולאשתו (שאיננה קשורה לתיק) זכאות על מחצית מהרכוש... 

בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות בהוצאה לפועל

הזמן להגשת התנגדות לתיק הוצאה לפועל עבר. האם הכל אבוד? האם ניתן לבקש הארכת מועד להגשת התנגדות? 

זכויות ערב

מהן זכויות ערב? מהן החובות המוטלות על הבנק? מהי חובת הגילוי? האם ניתן לקבל פטור מערבות? 

בירור עיכוב יציאה מן הארץ

היכן מבררים אודות תוקף צו עיכוב יציאה מהארץ? בתוך כמה זמן ביטול הצו מתעדכן במשטרת הגבולות? 

חוב משכנתא

כיצד ניתן להתמודד עם חוב משכנתא בהליכי ההוצאה לפועל? האם ניתן לשמור על הבית? 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ

איך מבטלים צו עיכוב יציאה מהארץ? מה עושים כנגד צו עיכוב יציאה מישראל? מהן האפשרויות העומדות לרשותו של החייב? 

פסק דין הצהרתי

מהי מהותו של פסק דין הצהרתי? האם ניתן לבקש פסק דין כגון דא במסגרת הכרזה על בעלות במיטלטלין? מהי משמעותו בהוצאה לפועל? 

צו מאסר - טיפול וסיוע

הכלל הבסיסי הוא כי במקרים ובהם ברור כי לחייב אין אמצעים לשלם את החוב, לא יאסרו אותו על אי תשלום החוב... 

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל

צו עיכוב יציאה מהארץ בהוצאה לפועל

מהו צו עיכוב יציאה מהארץ? האם ניתן לבטלו? מהם ההליכים בהם יש לנקוט בעת הוצאת צו עיכוב יציאה מישראל? 

פקודת מאסר בהוצאה לפועל

האם מוסמך ראש ההוצאה לפועל להוציא פקודת מאסר מבלי שהחייב יובא בפניו למען יתברר לו כי אכן החייב הוא בעל יכולת ובעל רכוש לשלם את החוב, אך משתמט לעשות כן ואין דרך אחרת לאלצו לשלם את החוב ולגלות את רכושו אלא באמצעות צו מאסר? 

בקשה לצו תשלומים

כיצד מגישים בקשה למתן צו תשלומים? מהו צו תשלומים בהוצאה לפועל ומהן ההשלכות שלו? 

מאסר בהוצאה לפועל

מאסר בהוצאה לפועל

מהו צו מאסר בהוצאה לפועל? אימתי יוטל מאסר חייבים? מהם השיקולים העומדים מאחורי החלטתו של רשם ההוצאה לפועל במקרים מסוג זה? 

טענת פרעתי

טענת פרעתי

טענת פרעתי הנה טענה אשר במסגרתה טוען החייב כי מילא אחר פסק הדין והוא אינו חייב עוד למלא אחריו.  

מתי יש להגיש כתב ויתור על סודיות בהוצאה לפועל?

כתב ויתור על סודיות נחתם על ידי חייב בהוצאה לפועל במסגרת בקשה לצו חיוב בתשלומים, לבקשה להכרזה כחייב מוגבל באמצעים, או לבקשה לאיחוד תיקים, כדי לאפשר לרשם ההוצאה לפועל לאמוד את נכסיו וחובותיו 

מהי אחריות הבנק לגבי שיק עם חתימה מזויפת?

חייב שכופר בחתימתו על השיק נדרש להוכיח בפני בית המשפט כי החתימה אינה חתימתו. אחת הדרכים לכך היא השוואת החתימות השנויות במחלוקת באמצעות חוות דעת מומחה להשוואת כתבי יד.  

איך ניתן להגיע להסדר חוב מול הבנק?

אנשים בעלי חוב תופח ומצטבר לבנק בעקבות הלוואות, לקיחת משכנתא או חובות לספקים לשלטונות המס ולרשויות המקומיות, יכולים להפחית את החוב באמצעות ניהול משא ומתן עם הבנק ולהגיע להסדר חוב.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.